Δεν άντεξε έως το τέλος η ομάδα του Τζιουμάκα

Τρίτη συνεχόμενη ήττα για την Σαχντάμπ Γιαζντ του Γιώργου Τζιουμάκα στο Ιραν, αφού η γηπεδούχος Σαχραντάρι Γκόνμπαντ στάθηκε όρθια και έφτασε στη νίκη της αναμέτρησης της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Ωστόσο, η ομάδα του Τζιουμάκα μετά το αρχικό χαμένο σετ, ισοφάρισε και δείχνοντας καλύτερα στοιχεία στο παιχνίδι της από τους γηπεδούχους, πέρασε μπροστά και έδειξε αποφασισμένη να φύγει από το Γκόνμπαντ με το τρίποντο.

Το τέταρτο σετ όμως αποδείχθηκε “κλειδί” στην εξέλιξη του ματς καθώς οι γηπεδούχοι, κέρδισαν στα… σημεία το σετ και ισοφαρίζοντας σε 2-2 παρέμειναν “ζωντανοί” στο ματς και με ανεβασμένη ψυχολογία πανηγύρισαν τελικά στο ταί μπρέικ τη νίκη με 3-2 (26-24, 29-25, 23-25, 25-22, 15-9).

Ο Γιώργος Τζιούμακας στο 1ο σετ που αγωνίστηκε σημείωσε 4 πόντους (3/4 επ., 1 μπλοκ), αλλά στη συνέχεια του αγώνα ο τεχνικός της Γιαζντ, προτίμησε να παίξει μόνο με Ιρανούς παίκτες.