Ιταλία: Άσεφτη στο 2020 η Παπαφωτίου, άποντος ο Τζούριτς στη νίκη της Τρεντίνο

Με ανάμεικτα συναισθήματα για τα παιδιά μας , Δημήτρη Τζούριτς και Αθηνά Παπαφωτίου που αγωνίζονται στα ιταλικά πρωταθλήματα ολοκληρώθηκε το περασμένο Σάββατο η αγωνιστική  στα ιταλικά γήπεδα.

Η Φιλοτράνο Λαρντίνι της Παπαφωτιου, δεν κατάφερε στο Κονελιάνο να αποσπάσει κάποιο θετικό αποτέλεσμα κόντρα στην πρωτοπόρο της βαθμολογίας (48β), καθώς οι πρωταθλήτριες κόσμου, με την Εγκόνου στα 2 σετ που αγωνίστηκε ως βασική να σταματά στους 16 πόντους (17 πέτυχε η τοπ σκόρερ του αγώνα Σίλα), επικράτησαν με 3-1 (25-23, 23-25,25-22,25-11) σετ.

Για τις φιλοξενούμενες, που κοίταξαν στα μάτια για 3 σετ την Κονελιάνο, αλλά στο 4ο κατέρρευσαν η Αθηνά Παπαφωτίου, έκανε πολύ καλό ματς και σημείωσε κόντρα στην παλιά της ομάδα 5 πόντους με 2 άσους, 2/4 επιθέσεις και ένα μπλοκ.

Έτσι χωρίς ακόμη να έχει κάνει… σεφτέ στο 2020 η Φιλοτράνο Λαρντίνι έμεινε κολλημένη στην 12 θέση της βαθμολογίας με 14 βαθμούς.

Στους άνδρες η Τρεντίνο, με τον Τζούριτς να αγωνίζεται ως αλλαγή στο 3ο σετ και να μην καταφέρνει να γράψει το όνομά του στη λίστα των σκόρερς, επικράτησε εντός έδρας με 3-1 (25-23, 25-23, 13-25,25-21)της Βίμπο Βαλέντια.

Με τη νίκη αυτή η Τρεντίνο έφτασε τους 33 βαθμούς και είναι στην 4η θέση της κατάταξης, όπου με 42 πόντους πρωτοπόρος παραμένει η Λούμπε Τσιβιτανόβα.