A2

Κομοτηνή και ΧΑΝΘ για μια θέση στο όνειρο

ΑΕ Κομοτηνής και ΧΑΝΘ επικράτησαν επί Νέστορα και Άθλου Ορεστιάδας αντίστοιχα και είναι έτοιμοι στον τελικό της Αλεξανδρούπολης να διεκδικήσουν το ένα και μοναδικό εισιτήριο ανόδου προς την Volleyleague.

Πραγματοποιώντας επική ανατροπή η ΑΕ Κομοτηνής έριξε στο καναβάτσο τον Νέστορα Θεσσσαλονίκης και απέναντι στη ΧΑΝΘ είναι έτοιμη να επιστρέψει στα σαλόνια του ελληνικού βόλεϊ.

Η ομάδα της Κομοτηνής αν και βρέθηκε μια ανάσα από την ήττα στο τέλος κατάφερε να κάνει την επαναφορά και με το 3-2 να πανηγυρίσει μια τεράστια νίκη που την κρατά σε τροχιά ανόδου και της δίνει ψυχολογία για τον τελικό της Κυριακής.

Οι Θρακιώτες με το 25-22 απέκτησαν το προβάδισμα το πρώτο παιχνίδι του Final 4 της Αλεξανδρούπολης, ωστόσο είδαν τον Νέστορα να ανεβάζει ταχύτητα και με το 25-23 και 25-15 να παίρνει προβάδισμα με 2-1.

Εκεί όμως ήρθε και η αντίδραση των «κιτρινόμαυρων» και με μεγαλύτερο πάθος και δυνάμεις με το 25-15 ισοφάρισαν σε 2-2 και στο τάϊ-μπρεϊκ με το 15-10 έκαναν την ανατροπή πρόκρισης.

Πρόκριση για ΧΑΝΘ

Στο δεύτερο χρονικά παιχνίδι η ΧΑΝΘ πανηγύρισε μεγάλη νίκη απέναντι στον Άθλο Ορεστιάδας και με το 3-1 είναι έτοιμη να διεκδικήσει την επιστροφή της στην μεγάλη κατηγορία.

Οι Θεσσαλονικείς με καλή άμυνα και επίθεση μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και με το 25-19 και 25-17 απέκτησαν το προβάδισμα απέναντι σε έναν Άθλο Ορεστιάδας που έδειξε περισσότερο αγχομένος από όσο έπρεπε.

Οι «βυσσινί» του Παναγιώτη Τσιακμάκη κατάφεραν να «ξεμπλοκάρουν» από τα μισά του τρίτου σετ και έπειτα και με μπλοκ και επίθεση έφθασαν στο 25-20 ξαναμπαίνοντας στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Ωστόσο η ΧΑΝΘ έδειξε να θέλει περισσότερο τον αγώνα αφού με το 9-4 και 11-6 απέκτησε διαφορά ψυχολογίας, ο Άθλος Ορεστιάδας μείωσε στο 13-9 όμως στο τέλος οι «κυανέρθροι» ήταν αυτοί που χαμογέλασαν με το 25-15 και το 3-1 που τους έφερε στον τελικό της Κυριακής κόντρα στην ΑΕ Κομοτηνής.

Το πρόγραμμα του Β’ ομίλου:
Σάββατο 31 Μαρτίου
ΑΕ Κομοτηνής – ΑΜΣ Νέστωρ  3-2 (25-22, 23-25, 15-25, 25-16, 15-10)
19.00: ΧΑΝΘ – ΑΣ Άθλος Ορεστιάδας 3-1 (25-19, 25-17, 20-25, 25-15)

Κυριακή 1 Απριλίου
16.00: ΑΜΣ Νέστωρ – Άθλος Ορεστιάδας
18.00: ΑΕ Κομοτηνής – ΧΑΝΘ

A2
05/11/2021

Πρεμιέρα για την Α΄ ζώνη

Η πρεμιέρα στην Α’ Ζώνη της Α2 Γυναικών για την αγωνιστική περίοδο 2021-2022 θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 6 Νοεμβρίου, ενώ η Β’ Ζώνη που έχει...