Ντελί-Ριο στην Κόρινθο!

Η Κόρινθος ήταν η μεγάλη θριαμβεύτρια του ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής του Β1 υποομίλου της Α2 γυναικών. Η Πελοποννησιακή ομάδα επικράτησε με περίπατο 3-0(25-12, 25-23, 25-10) της  Λαμίας και ανέβηκε μόνη πρώτη στην κορυφή ενώ παράλληλα έσπασε το αήττητο των φιλοξενούμενων.

Korinthos-kosmos-345678-01

Έβδομος παίκτης των παικτριών του Γιώργου Μπούκουρα ήταν ο φίλαθλος κόσμος της Κορίνθου ο οποίος δημιούργησε μια «Βραζιλιάνικη» ατμόσφαιρα με τύμπανα και κόρνες ενώ στο τέλος του παιχνιδιού, πανηγύρισαν ποδοσφαιρικά το τρίποντο ανάβοντας καπνογόνο.

Στο δεύτερο σετ είχαμε ντέρμπι. Η Κορινθος προηγήθηκε 8-3, η Λαμία ισοφάρισε σε 13-13 ενώ από το σέρβις της Οικονομάκη ξέφυγε με +4 (13-17). Οι παίκτριες του Μπουκουρα με μπροστάρισες τις Μπίσκου,Κωστάμη, Δημητριάδη ισοφάρισαν σε 18-18.

korinthos-2016-17-67890

Η Λαμία προσπέρασε και πάλι με 20-22και 21-23 «αγγιξε» την κατάκτηση του σετ αλλά με αντεπίθεση διαρκείας και σερί 4-0 οι γηπεδούχες έκαναν την ανατροπή και επικράτησαν με 25-23.

Στο τρίτο η Κόρινθος με φόρα και ψυχολογία ηταν εκπληκτική με μπροστάρισα τη Μπίσκου, η Λαμία πέταξε «λευκή πετσέτα» και το σκορ αρχικά εκτοξεύτηκε στο 20-5 και ολοκληρώθηκε με 25-10 με τους οπαδούς να στήνουν πραγματικό πάρτι και να αποθεώνουν με ποδοσφαιρικά συνθήματα.

Τα σετ: 25-12, 25-23, 25-10

korinthos-kostami-0009

ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Μπούκουρας): Παναγοπούλου, Δημητριάδη, Αλατζάκη, Κωστάμη, Μπίσκου, Τομαρά / Μαργαρίτη (λ), Χιόνη, Χατζησοφρωνίου

ΑΟΛ (Αγγέλης): Σαββίδου, Ζαχαρή, Οικονομάκη, Κόλλια, Νικολίτσα, Πατερέκα / Κόντρα (λ), Διπλάρη, Τσιλαλή, Βαΐτσα, Γαλανού