Στον τελικό με Ομόνοια ο «Παφίτης» Ασπιώτης

Έπειτα από μία συναρπαστική σειρά 7 αγώνων κόντρα στο ΑΠΟΕΛ του Σταύρου Κασαμπαλή, ο Άκης Ασπιώτης του Green Air Παφιακού ήταν ο νικητής στους  “εμφύλιους” ημιτελικούς  των πλέι οφς και με 4-3 νίκες “σφράγισε” πανηγυρικά την πρόκρισή του στους τελικούς του κυπριακού πρωταθλήματος, όπου θα προσπαθήσει να διατηρήσει τα κεκτημένα, κόντρα στην Κυπελλούχο Ομόνοια.

Στον 7ο και “φαρμακερό” ημιτελικό της Πάφου η ομάδα του Ασπιώτη έπιασε εξαιρετική απόδοση και κέρδισε στη Σάλα «Αφροδίτη» με 3-0 σετ το ΑΠΟΕΛ, που ήταν εκπληκτικό στα πλέϊ –οφς ισοφάρισε τη σειρά σε 2-2 αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή. Πλέον οι «γαλαζοκίτρινοι» περιορίζονται στους αγώνες κατάταξης για την 3η θέση σε αγώνες απέναντι στην Αναγέννηση Δερύνειας.

Στο α’ σετ του ντέρμπι ο Green Air Παφιακός επιβλήθηκε στις λεπτομέρειες των φιλοξενούμενων και με 25-22 σε 30 λεπτά, πήρε με 1-0 ψυχολογικό προβάδισμα.

Η εξέλιξη του α’ σετ:

-Δυνατό ξεκίνημα από τον Παφιακό και 5-2.
– Τεχνικό time out. Στο 8-3 μπροστά ο Παφιακός
– Άσος για το ΑΠΟΕΛ και 8-5!
– Δυο συνεχόμενοι πόντοι από τον Παφιακό και 10-5.
– Σπουδαίος πόντος για το ΑΠΟΕΛ και 12-8.
– Μειώνει το ΑΠΟΕΛ σε 12-10 και time out.
– Τέλος στο πρώτο σετ το παίρνει ο Παφιακός με 25-22

Ο Green Air Παφιακός ήταν ακόμα καλύτερος στο δεύτερο σετ και επιβλήθηκε με 25-19 κάνοντας το 2-0. Το ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να μείνει στο σετ μέχρι το τέλος.

– Στο +5 ο Παφιακός και 18-13!
– Στο 21-16 η Παφιακή ομάδα που κρατάει τη διαφορά στο +5. Δυσκολεύουν τα πράγματα για το ΑΠΟΕΛ.
– Time out και 22-18
– Παίρνει και το 2ο σετ ο Παφιακός. 25-19!

Η κυριαρχία του Green Air Παφιακού ήταν αισθητή στο τρίτο σετ. Κέρδισε με 25-18 και εξασφάλισε το σετ, τον αγώνα με 3-0 αλλά και την πρόκριση, στη σειρά των τελικών, που αρχίζουν την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2019.