Στρ…ΟΦΗ στην ποιότητα και στα φιλικά (fot)

Ο ΟΦΗ χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα επικράτησε με 3-1 (25-12, 22-25, 25-20, 27-25) σετ στα Χανιά του τοπικού – ιδανικού αυτόχειρα στο 4ο σετ- Σ.Φ.Π. Χανίων, σε ένα φιλικό των δύο ομάδων πριν από τις επίσημες μονομαχίες τους στον 1ο Υποόμιλο του Α’ ομίλου της Α2 Ανδρών και απέδειξε ότι με τη δυναμική του ως ομάδα, δίκαια θεωρείται εκ των φαβορί για την άνοδο.

Στο πρώτο φετινό φιλικό της χανιώτικης ομάδας στο μισογεμάτο ΕΑΚ Χανίων, πολλοί από τους θεατές βλέποντας την ομάδα του Ηρακλείου με παίκτες όπως Χαριτωνίδης, Τζελάτη, Καπίρης και άλλα γνωστά ονόματα, που μέχρι χθες αγωνίζονταν στη Volleyleagaue να σκορπά με 25-12 τους γηπεδούχους, θεώρησε ότι όντως η φετινή ομάδα του ΟΦΗ, θα μπορούσε εύκολα να έχει μια θέση στα σαλόνια του ελληνικού βόλεϊ.

sfpx_ofi 2

Στο δεύτερο σετ η ομάδα των Χανίων που έπαιξε με τον κεντρικό Αλεξάκη σε θέση διαγώνιου, προφανώς σε μία προσπάθεια του προπονητή του, Δήμου Μπουρμπάκη να ψηλώσει το μπλοκ, αντέδρασε, «κοίταξε στα μάτια» την ποιοτική αντίπαλό της και έστω και δύσκολα, ισοφάρισε σε 25-22.

Στο τρίτο σετ οι Ηρακλειώτες, με μοναδικό Κρητικό στην πραγματικότητα τον Τεφτσή, πήραν και πάλι τα  ηνία του αγώνα ζευγαρώνοντας με 25-20 τα κερδισμένα τους σετ, 2-1.

Χαρακίρι αλά… κρητικά!

Στο τέταρτο σετ ο τεχνικός του ΟΦΗ, Δημήτρης Ζλατιλίδης, πραγματοποίησε πολλές αλλαγές, δίνοντας χρόνο συμμετοχής και σε άλλους αθλητές από την Κρήτη. Κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Χανιώτες και ξεφεύγοντας με 20-11 έδειξαν πως η ισοφάριση και το ταί μπρέικ ήταν θέμα λεπτών. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι, παραδίδοντας… σεμινάριο του «ιδανικού αυτόχειρα», έδωσαν το δικαίωμα στον ΟΦΗ με ένα επιμέρους σερί πόντων 12-3 να μειώσει στον πόντο, 23-22 και τελικά έπειτα από μάχη πόντο πόντο, 24-24, 25-25 να φτάσει με 27-25 στην νίκη γοήτρου.

22752792_10214063784890688_497812159_n     sfpx_ofi 1

Από τον ΣΦΠΧ, που δεν έπιασε την καλύτερη του απόδοση, μοναδικός διακριθείς ήταν ο λίμπερο  Χαραλαμπίδης, ο Αλεξάκης θέλει ακόμη δουλειά ως διαγώνιος, ενώ για τους φιλοξενούμενους πολύ καλοί ήταν οι Τζελάτι, Καπίρης, Χαριτωνίδης.

«Ήταν το πρώτο φιλικό για την ομάδα μου, σταθήκαμε καλά μέσα στο γήπεδο κόντρα σε μια ομάδα που μοναδικός της στόχος είναι η άνοδος. Η απειρία όμως ήταν εμφανής σε όλα τα σετ, όπου σε κρίσιμες φάσεις κάναμε το εύκολο λάθος, με αποτέλεσμα να χαθούν αρκετοί εύκολοι πόντοι. Είναι ακόμη νωρίς και έχουμε χρόνο να διορθώσουμε τα λάθη μας μέχρι την έναρξη του πρωταθλήματος» δήλωσε στο Volleyplanet ο λίμπερο του ΣΦΠ Χανίων, από την Κύπρο, Νίκος Χαραλαμπίδης.