CEV CUP

CEV CUP: Χρυσή ερυθρόλευκη πρόκριση στους «4»!

Στους «4» του CEV Cup προκρίθηκε με την απόλυτη ανατροπή και το χρυσό σετο Ολυμπιακός επί της Μπουργκάς.

Οι Πειραιώτες επικράτησαν με 3-0 σετ και ολοκλήρωσαν την ανατροπή στο χρυσό σετ με 15-11 επί της Βουλγαρικής ομάδας. Με λίμπερο τον αρχηγό Κώστα Χριστοφιδέλη -ένεκα τραυματισμού του Στεφάνου- και μέσα σε 87 λεπτά πήραν τα τέσσερα συνολικά σετ που απαιτούνταν και πέρασαν στην ημιτελική φάση, όπου θα αντιμετωπίσουν την ιταλική Τρεντίνο (26 Φεβρουαρίου στο Ρέντη με τον επαναληπτικό στις 5 Μαρτίου στην Ιταλία), με στόχο τον τελικό!

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος έχοντας τον έλεγχο ενώ οι φιλοξενούμενοι κόντραραν κυρίως στο πρώτο σετ. Ο Ράουβερντινκ έκανε το 17-13 με την Μπουργκάς να μειώνει στη συνέχεια σε 17-16.  Η απάντηση των «ερυθρόλευκων» ήταν άμεση και με 3-0 σερί και πόντο του Πετρέα έφεραν το παιχνιδι στο 20-16. Ακολούθησε επίθεση του Γκάβιν Σμιτ για το 21-17 αλλά οι Βούλγαροι μείωσαν στον πόντο 21-20. Ο Τόντορ Αλεξίεφ κέρδισε το μπλοκ άουτ στο 22-20 και ο Ράουβερντινκ έδωσε τον «αέρα» του +3 στο 23-20. Ακολούθησε νέα μείωση του σκορ στο ελάχιστο (23-22) με τους Βούλγαρους να ισοφαρίζουν για πρώτη φορά (23-23) μετά από τριπλό μπλοκ στον Ζουπάνη. Από άουτ σερβίς του Ουσίκοφ ο Ολυμπιακός πήγε στο πρώτο σετ μπολ (24-23) και από νέα άστοχη επίθεση του ίδιου στο 25-23, χάρη στο οποίο έγινε το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε γρήγορα με τον Σμιτ να διαμορφώνει το 5-1 και τον τεχνικό της Μπουργκάς να καλεί στο ίδιο σημείο το πρώτο του τάιμ άουτ. Η Μπουργκάς αυτή τη φορά αντέδρασε πιο γρήγορα και μείωσε σε 5-4, με τον Γκάβιν Σμιτ να σταματάει το σερί της πετυχαίνοντας το 6-4 και τον Γιώργο Πετρέα με πρώτο χρόνο το 7-5. Με τρείς διαδοχικούς και εντυπωσιακούς άσσους του Γιώργου Πετρέα, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 14-8, παίρνοντας ώθηση από τον κόσμο. Το σερί του Ολυμπιακού από το 11-8 συνεχίστηκε με τον Μπέμε να γράφει το 15-8 και τον Σμιτ το 16-9 για το +7.  Οι Βούλγαροι μείωσαν σε 16-11, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα και αύξησε στο +8 το προβάδισμά του, πηγαίνοντας στο 18-11 με τον Μπέμε ενώ ο Γερμανός ήταν αυτόςπου έκανε το 25-17 και το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά στον αγώνα (0-2), αλλά με τρεις σερί άσσους του Τερβαπόρτι ήρθε η ισοφάριση και στη συνέχεια το προβάδισμα με 3-2 και 4-2. Ακολούθησε η ισοφάριση (4-4) των φιλοξενούμενων, αλλά ο Μπέμε έδωσε ξανά το προβάδισμα για το 5-4. Στη νέα ισοφάριση σε 6-6, ο Κουμεντάκης ήταν αυτός που έβαλε τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού (7-6) με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 7-7. Στο σημείο αυτό με 4-0 σερί χάρη σε δυο πόντους του Πετρέα και δυο του Κουμεντάκη οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με +4 (11-7). Ο Ράουβερντινκ σημείωσε το 13-9, με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν στο 13-11 αλλά σταμάτησε εκεί, αφού ακολούθησε 4-0 σερί για το 17-11. Η Μπουργκάς αντέδρασε και μείωσε σε 17-14 και 18-15, με το +4 να επανέρχεται ύστερα από σερβίς του Τζόρτζεβιτς που κατέληξε άουτ. Ακολούθησε ένας πολύ κρίσιμος πόντος με τον Γκάβιν Σμιτ να κερδίζει το μπλοκ άουτ για το 20-15 και τον Γιώργο Πετρέα με πρώτο χρόνο να πετυχαίνει το 21-16 και το 22-17! Ο κεντρικός των Πειραιωτών  με μπλοκ έγραψε το 23-18 και ο Ράουβερντινκ χάρισε για 3η φορά το σετ μπολ στο 24-19. Ο Γκάβιν Σμιτ κέρδισε το μπλοκ άουτ και με το 25-19, ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη με 3-0 μέσα σε 70 λεπτά και είχε μπροστά του το χρυσό σετ για την πρόκριση.

Ο Θρύλος στους «4» του CEV Cup!

Η Μπουργκάς προηγήθηκε με 1-3 στο χρυσό σετ για να ξεκινήσει η αντεπίθεση. Ο Μπέμε ισοφάρισε σε 3-3 και ο άσος του Ράουβερντινκ έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με 4-3. Δυο σερί άσοι του Ουσίκοφ και πάλι το σετ ήρθε στα ίσα ( 5-5). Οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, ο Σμιτ ισοφάρισε σε 7-7. Ο Κουμεντάκης έκανε το 8-7. Ο Σμιτ με άσο έδωσε «αέρα» +2 για το 9-7 και διεύρυνε στο 3-0 το σερί του από το 6-7 με το οποίο είχε βρεθεί να χάνει.  Η Μπουργκάς μείωσε σε 9-8, όμως ο Γκάβιν Σμιτ «έγραψε» το 10-8, με τον Ουσίκοφ να κερδίζει το μπλοκ άουτ για το 10-9 και να ισοφαρίζει στη συνέχεια σε 10-10.  Ο Γκάβιν Σμιτ σταμάτησε το σερί των φιλοξενούμενων πετυχαίνοντας το 11-10 ενώ ακολούθησε επίθεση άουτ του Ουσίκοφ για το 12-10. Ο εξαιρετικός Σμιτ συνέχισε το σερί του Ολυμπιακού γράφοντας το 13-10, με την Μπουργκάς να μειώνει σε 13-11. Ακολούθησε επίθεση άουτ των Βούλγαρων για το ματς μπολ-πρόκρισης στο 14-11 και τον Κουμεντάκη να κερδίζει το μπλοκ άουτ για το τελικό 15-11!

Τα σετ: 25-23, 25-17, 25-19, 15-11