A2

Οι Αμαζόνες «αιχμαλώτισαν» τα Βριλήσσια!

Σπουδαία νίκη-μισή παραμονή πέτυχαν οι Αμαζόνες κόντρα στα Βριλήσσια στο ντέρμπι των βορείων προαστίων με 3-1 για την 8η αγωνιστική του Α1 υποομίλου. Η ομάδα της Ν. Ερυθραίας έκανε την καλύτερη μέχρι στιγμής  εμφάνιση στο πρωτάθλημα της Α2, καθώς έπαιξε με πάθος, ήταν συγκεντρωμένη, περιόρισε τα λάθη της, πίεσε πολύ στο σέρβις και είχε αποτελεσματικό μπλοκ και επίθεση.

Στο πρώτο σετ τα Βριλήσσια προηγήθηκαν με 22-23 αλλά οι γηπεδούχες κατάφεραν να πάρουν το σετ με 25-23 και να κάνουν το 1-0.  Παράλληλα ανέβηκαν στην τέταρτη θέση με 15 βαθμούς, δύο παραπάνω από τα έκτα Βριλήσσια.

Στο δεύτερο οι φιλοξενούμενες ανέβασαν  την απόδοση τους, εκμεταλλεύτηκαν την κακή υποδοχή των Αμαζόνων και πήραν εύκολα το σετ με 15-25. Στο τρίτο είχαμε μεγάλη κόντρα καθώς τα Βριλήσσια προηγήθηκαν με 15-20, αλλά η είσοδος της Σταγιά έφερε την  ανατροπή και με σερί 10-3 κατάφεραν να πάρουν το σετ με 25-23 και το προβάδισμα  με 2-1 σετ.

Σκηνικό ανατροπής είχαμε και στο τέταρτο όπου και πάλι τα Βριλήσσια ξέφυγαν με +6 (9-15) αλλά και πάλι το ξέσπασμα των παικτριών της Ν. Ερυθραίας έφερε την ανατροπή και την κατάκτηση του σετ με 25-22 και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Τα σετ: 3-1 (25-23,15-25,25-23,25-22)

Αμαζόνες; Αυγοκλούρη, Παπαδέδε, Παναγοπούλου, Πολίτη, Γρίσπου, Μεντζελοπούλου, Πατραμάνη (λ) Νικολάκη, Μπιτσάκου, Σταγιά, Νικολάου, Μερσιάδου.

A2
05/11/2021

Πρεμιέρα για την Α΄ ζώνη

Η πρεμιέρα στην Α’ Ζώνη της Α2 Γυναικών για την αγωνιστική περίοδο 2021-2022 θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 6 Νοεμβρίου, ενώ η Β’ Ζώνη που έχει...