ΕΠΕΣΘ: Νίκη ανατροπή για το Πειραματικό

Μία πολύ σημαντική νίκη- ανατροπή με 3-2 πέτυχε το Πειραματικό κόντρα στον μαχητικό Μυγδονιακό για την 13η αγωνιστική της Β’ εθνικής γυναικών ΕΠΕΣΘ που ήταν το ντέρμπι της δεύτερης θέσης.

Τα κορίτσια του Πειραματικού που φέτος είχαν ηττηθεί δύο φορές από τις αντιπάλους τους, μία για το πρωτάθλημα και μία για το κύπελλο, πάλεψαν το παιχνίδι και παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-2 κατάφεραν να το «γυρίσουν» και να κερδίσουν το δίποντο.

Το 1ο σετ ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τις παίκτριες του Μυγδονιακού, αφού ήταν μπροστά με 5 πόντους στο μεγαλύτερο μέρος του. Οι γηπεδούχες όμως κυνήγησαν τη διαφορά και πέτυχαν να το ανατρέψουν και να το κερδίσουν με 25-22.

Στο 2ο και 3ο σετ ο Μυγδονιακός επέβαλε το δικό του ρυθμό και πήρε προβάδισμα με 1-2 σετ με 20-25 και 18-25. Στο 4ο σετ όμως το Πειραματικό μπήκε με πάθος, πίεσε πολύ στο σέρβις εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του αντιπάλου του και μπόρεσε να ισοφαρίσει με 25-20 σε 2-2.

Στο ται μπρέικ οι παίκτριες του Μπελουμπέκωβ κατάφεραν να μπουν με ψυχολογία και αυτοπεποίθηση προηγήθηκαν με 8-4 και με σερί 7-5 πήραν το σετ με 15-9 και τη νίκη με 3-2.

Τα σετ 3-2 (25-22,20-25,18-25,25-20,15-9)

ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ : (Μπελουμπέκωβ Α.) Κολοκοτρώνη Τάνια, Αντωνίου Στεργιανή, Γκινάλη Αλιάνα, Παρλόγλου Ελισάβετ, Τζοβένου Σοφία, Καμφορίδου Χρύσα, Βουτσά Όλγα (λ), Μπουρνή Ρούλα, Παππά Κων/να, Γαλλίκα Σοφία, Τζαμουράνη Χρύσα, Γιαννώτα Νάντια.

ΜΥΓΔΟΝΙΑΚΟΣ : (Άντζυ Τρύψια) Τσιτσιπλάμη Ελένη, Μποσταντζόγλου Ελένη, Πρόνινα Χριστίνα, Χατζίκου Βίκυ, Καραγιάννη Θέη , Καραντάκη Δήμητρα, Ξανθοπούλου Μαρτίνα (λ), Λάκη Μαρία(L), Βεργή Γωγώ, Πατέλη Λίτσα, Λάκη Ειρήνη, Νίκα Ίνα.