Νίκη για Παλλήνη στην Λαμία

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην Λαμία η Παλλήνη καθώς με το 3-0 επί του Πήγασου Πολίχνης έκανε το πρώτο βήμα ανόδου της προς την Α1…

Στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία του τουρνουά η Παλλήνη φρόντισε να μπει με το δεξί και με το 3-0 να πάρει μια σημαντική νίκη απέναντι στον Πήγασο Πολίχνης που με εξαίρεση το β’ σετ διεκδίκησε το θετικό αποτέλεσμα μέχρι τέλους.

Στο πρώτο σετ ο Πήγασος μετά το 18-17 ξέφυγε 21-19, 23-20 και 24-21, αλλά η Παλλήνη με μπλοκ ισοφάρισε 24-24, έφτασε σε σετ μπολ (25-26 με πόντο από… άμυνα), ωστόσο με μπλοκ του Κομητούδη ο Πήγασος έκανε το 28-26.

Στο β’ η Παλλήνη αντέδρασε κι ισοφάρισε εύκολα, ενώ στο τρίτο 10-7 έγινε 10-11, για να αυξήσει τη διαφορά η Παλλήνη (13-16) φτάνοντας στο 17-20. Το 20-22 έγινε 23-22, αλλά το επόμενο σερί ήταν για την Παλλήνη που ισοφάρισε 23-23 και με άουτ επίθεση και μπλοκ πήρε το σετ.

Το δ’ σετ φάνηκε να κυλά εύκολα για την Παλλήνη όταν προηγήθηκε με 9-14 και 16-21, αλλά ο Πήγασος επέστρεψε, μείωσε σε 21-22 όμως έχασε την κόντρα επίθεση ισοφάρισης και στο 22-24 το χαμένο σερβίς του Αντύπα έδωσε τη νίκη στην Παλλήνη.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Στέλιος Κουτουνίδης (Προπονητής Πήγασου Πολίχνης) : «Αδικήσαμε τον εαυτό μας σήμερα. Είχαμε πολλά προβλήματα, καθώς έλλειπε ο άρρωστος Καπετανίδης κι οι Κομητούδης, Παπαπαναγιώτου έπαιξαν με πρόβλημα, αλλά μπορούσαμε να κερδίσουμε. Κι ειδικά στο τρίτο σετ όπου έγινε ένα σοβαρό διαιτητικό λάθος στο 23-23. Στο τέλος φεύγουμε πικραμένοι, αλλά συνεχίζουμε την προσπάθεια. Η Παλλήνη είναι μια καλή και μαχητική ομάδα, ωστόσο θεωρώ πως αν ήμασταν όπως στα Γιάννενα θα είχαμε κερδίσει».

Μιχάλης Αλεξανδρόπουλος (Προπονητής Παλλήνης) : «Κρατάμε τη νίκη από το σημερινό παιχνίδι καθώς είχαμε πολύ άγχος, Αύριο έχουμε πολύ πιο δύσκολο ματς και πρέπει να μπορέσουμε να διαχειριστούμε την πίεση και να παίξουμε αυτό που μπορούμε».

Τα σετ: 28-26, 19-25, 23-25, 22-25
Πήγασος (Κουτουνίδης) Παπαπαναγιώτου 16 (13/37 επ., 3 μπλοκ), Κομητούδης 5 (1/4 επ., 4 μπλοκ), Παράσογλου 7 (6/12 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. – 31% άριστες), Γκούγκουρας 11 (8/15 επ., 3 μπλοκ), Χρηστινίδης 13 (11/27 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 68% υπ. – 22% άριστες), Κουκουμάκας 3 (0/6 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Τζιάβρας-λ (67% υπ. – 67% άριστες) / Γκιούγκης –λ (75% υπ. – 42% άριστες), Ποχάνης, Αντύπας 12 (9/22 επ., 3 άσοι, 68% υπ. – 37% άριστες), Χρηστάκος, Φωτιάδης 2 (2/3 επ.), Καϊλής, Σταυρίδης.
Παλλήνη (Αλεξανδρόπουλος) Μήττας 13 (12/29 επ, 1 μπλοκ, 77% υπ – 54% άριστες), Μπιλλίρης 26 (20/41 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ, 72% υπ – 22% άριστες), Κουλοχέρης 3 (1/6 επ, 2 μπλοκ), Αριστόπουλος 9 (9/23 επ.), Αντωνάκης 4 (4/5 επ.), Ρούσης 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Μπούρας –λ (76% υπ – 35% άριστες) / Χριστοφίδης 6 (6/9 επ.), Τσικάτος 9 (9/17 επ.).