Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Σπουδαίες νίκες για Νέα Βύσσα, Κόρινθο, ΕΑΠ, Απόλλωνα Π.

foto-vyssa-omadikh-2017

 Στον Α1 υποόμιλο της Α2 γυναικών η ΕΑΠ, επικράτησε μετά απο μεγάλη μάχη 3-2 του Μεσσηνιακού ο οποίος υποχώρησε στην τέταρτη θέση, πίσω απο Ηρακλή Κηφισιάς που θα παίξει την Τετάρτη, Πετρούπολη και Βριλήσσια.

Στον Α2 όμιλο ο Πορφύρας δυσκολεύτηκε να πετύχει την 8η σερί νίκη του κόντρα στο Αιγάλεω με 3-1 και παρέμεινε στην κορυφή.  Ενα πόντο πίσω ο δεύτερος Ηλυσιακός που νίκησε 3-0 τον Αστέρα Αγ. Δημητρίου και πλέον οι δύο ομάδες θα μονομαχησουν στο μεταξύ τους ντερμπι κορυφής, στο Πειραιά την 9η αγωνιστική.

Σπουδαία νίκη για την  Κόρινθο η οποία νίκησε εκτός την Σταυρούπολη και έμεινε κοντά στην πρωτοπόρο Λαμία.  Στην τρίτη θέση ο Απόλλωνα Πατρών του Γιώργου Λυκούδη που νίκησε στα Γιάννενα την τοπική ομάδα με 1-3.

Η Νέα Βύσσα επέβαλλε το νόμο της  στο μεγάλο ντέρπι του Β2 ομίλου, καθως επικράτησε με 3-1 του Ναυάρχου Βότση και σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση.  Αήττητη συνέχισε η Νέα Γενιά που νίκησε δύσκολα  με 3-2 τον Λαγκαδά ενω το ΔΑΣΩ επικράτησε του Ανατόλια.

 

Τα σημερινά αποτελέσματα της Α2 Γυναικών:

Α’ όμιλος – 1ος υποόμιλος – 5η αγωνιστική

ΕΑ Πατρών – ΓΣ Μεσσηνιακός 3-2 (21-25, 25-23, 23-25, 25-22, 15-10)

 Σάββατο
ΓΣ Πετρούπολης – ΑΟΝ Αμαζόνες 3-0 (25-22, 25-12, 25-10)
ΦΟ Βριλησσίων – ΓΣ Χαλανδρίου 3-0 (25-21, 26-24, 25-19)

Τετάρτη 7 Δεκεμβρίου

Μ. Μερκούρη 16.00: ΟΠ Ρεθύμνου – ΑΣΠ Ίωνες, Διαιτητές: Κανακάκης, Αγγελίδης
Ζηρίνειο 17.00: ΓΣΚ Ηρακλής – ΓΑΣ Μεσσαράς, Διαιτητές: Οικονόμου Μ, Διαμάντης

 

Α’ όμιλος – 2ος υποόμιλος – 9η αγωνιστική

ΑΟ Αιγάλεω – ΑΟΦ Πορφύρας 1-3 (16-25,13-25,25-19,22-25)
ΑΟ Ηλυσιακός – ΓΣ Αστέρας Αγίου Δημητρίου 3-0

 Σαββατο
ΑΣ Ηλιούπολης – ΖΑΟΝ 2-3 (14-25, 25-23, 22-25, 25-16, 14-16)
ΑΟ Παλλήνη – ΑΣΣ Αναγέννηση 3-1 (19-25, 25-20, 25-06, 25-14)
ΓΣ Πανιώνιος – ΑΕ Αγίας Παρασκευής 3-2 (25-22, 25-11, 22-25, 17-25, 15-09)

Β’ όμιλος – 1ος υποόμιλος – 5η αγωνιστική

ΕΟ Σταυρούπολης – ΑΣΠ Κόρινθος 1-3 (25-19, 15-25, 23-25, 13-25)
ΑΣ Γιάννενα – ΑΣΠ Απόλλων 1-3 (15-25, 25-22, 13-25, 24-26)

Σάββατο
Ιωνικός Αγρινίου – ΑΟ Λαμίας 2013 0-3 (14-25, 13-25, 19-25)
Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός – ΑΣ Ασκληπιός 2-3 (16-25, 25-19, 21-25, 25-20, 15-17)
ΑΣ Καμπανιακός – ΕΑ Λάρισας 3-1

Β’ όμιλος – 2ος υποόμιλος – 5η αγωνιστική

ΑΟ Νέας Βύσσας – Ναύαρχος Βότσης 3-1 (25-21, 24-26, 25-20, 25-14)
ΔΑΣ Ωραιοκάστρου – ΣΑΑΚ Ανατόλια 3-1 (25-19, 27-25, 20-25, 25-18)
Νέα Γενιά – ΑΣΚ Λαγκαδάς 3-2 (20-25, 25-18, 16-25, 25-21, 15-7)

Σάββατο

ΓΑΣ Αρχέλαος – ΓΣΓ Νίκη 0-3 (26-28, 18-25, 22-25)
Ηρακλής Πετοσφαίριση – ΧΑΝΘ 2-3 (25-20, 22-25, 17-25, 30-28, 15-17)

 

Βαθμολογία  Α1 υποομίλου
No. Ομάδα Βαθμοί Αγώνες Νίκες Ήττες Σετ υπέρ Σετ κατά
1 ΓΣΚ Ηρακλής 12 4 4 0 12 0
2 ΓΣ Πετρούπολης 12 5 4 1 14 5
3 ΦΟ Βριλησσίων 11 5 4 1 12 5
4 Μεσσηνιακός ΓΣ 1888 10 5 3 2 11 8
5 ΑΟΝ Αμαζόνες 9 5 3 2 10 8
6 ΓΑΣ Μεσσαράς 7 4 2 2 9 6
7 ΕΑ Πατρών 5 5 2 3 6 11
8 ΓΣ Χαλανδρίου 3 5 1 4 3 13
9 ΟΠ Ρεθύμνου 0 4 0 4 2 12
10 ΑΣΠ Ίωνες 0 4 0 4 1 12

 

Βαθμολογία Α2 υποομιλου
No. Ομάδα Βαθμοί Αγώνες Νίκες Ήττες Σετ υπέρ Σετ κατά
1 ΑΟΦ Πορφύρας 24 8 8 0 24 1
2 ΑΟ Ηλυσιακός 23 8 8 0 24 4
3 ΓΣ Πανιώνιος 20 8 7 1 21 6
4 Ζηρίνειος ΑΟΝ 16 8 6 2 18 11
5 ΑΣ Ηλιούπολης 13 8 4 4 14 14
6 ΑΟ Αιγάλεω 11 8 4 4 16 15
7 ΑΕ Αγίας Παρασκευής 11 9 3 6 15 19
8 ΑΟ Παλλήνη 6 9 2 7 8 24
9 ΓΣ Αστέρας Αγίου Δημητρίου 5 8 2 6 12 18
10 ΑΣΣ Αναγέννηση 3 8 1 7 5 22
11 ΡΣΦΠ Τελχινίς 0 8 0 8 1 24

Η ομάδα ‘ΓΣ Αστέρας Αγίου Δημητρίου‘ έχει -3 βαθμούς

 

Βαθμολογία Β1 υποομίλου
 
No. Ομάδα Βαθμοί Αγώνες Νίκες Ήττες Σετ υπέρ Σετ κατά
1 ΑΟ Λαμίας 2013 14 5 5 0 15 3
2 ΑΣΠ Κόρινθος 12 5 4 1 12 6
3 ΑΣΠ Απόλλων 11 5 4 1 12 7
4 ΑΣ Καμπανιακός 9 5 3 2 10 8
5 ΕΑ Λάρισας 7 5 2 3 10 9
6 ΑΣ Γιάννενα 6 5 2 3 9 11
7 ΑΣ Ασκληπιός Τρικάλων 6 5 2 3 9 11
8 ΕΟ Σταυρούπολης 5 5 2 3 7 12
9 Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 3 5 1 4 8 14
10 ΠΑΣ Ιωνικός 80 Αγρινίου 2 5 0 5 4 15

 

Βαθμολογία Β2 υποομίλου
 
No. Ομάδα Βαθμοί Αγώνες Νίκες Ήττες Σετ υπέρ Σετ κατά
1 ΜΑΣ Νέα Γενεά 12 5 5 0 15 7
2 ΑΟ Νέας Βύσσας 10 5 3 2 12 9
3 ΑΠΣ Ναύαρχος Βότσης 9 5 3 2 12 10
4 ΓΣΓ Νίκη Αλεξανδρούπολης 9 5 3 2 12 8
5 ΑΣΚ Λαγκαδά 8 5 2 3 11 10
6 ΔΑΣ Ωραιοκάστρου 8 5 3 2 9 10
7 ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης 6 5 2 3 9 11
8 ΧΑΝΘ 5 5 2 3 9 13
9 Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 4 5 1 4 9 14
10 ΣΑΑΚ Ανατόλια 4 5 1 4 7 13

 

 

 

 

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ