Αήττητος και με μισή ομάδα, έχασε τον πρώτο του βαθμό στον Εύοσμο

Ο Αίαντας Ευόσμου παρά το ευρύ ροτέισον του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δεν κατάφερε να πετύχει την μεγάλη έκπληξη στην εξ αναβολής αναμέτρησης της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volleyleague Γυναικών με τον Ολυμπιακό, καθώς οι νταμπλούχες Ελλάδας επιβλήθηκαν τελικά με 3-2 (25-22, 18-25, 17-25, 25-17, 15-13), ωστόσο με εξαιρετικό σερβίς και την τοπ σκόρερ Κόγιτς-Τζούριτς σε μεγάλα κέφια υποχρέωσε τις ερυθρόλευκες φιναλίστ του Challenge Cup στον πρώτο τους χαμένο βαθμό στο πρωτάθλημα.

Στο ματς του Ευόσμου ο τεχνικός του Αίαντα, Ηλίας Ζωλοσταθιάδης, επιβεβαιώθηκε στα όσα έλεγε με χιούμορ πριν το ματς ότι δηλαδή “ο Ολυμπιακός δεν θα έχει ένα τόσο εύκολο απόγευμα με εμάς, γιατί ο Αίαντας δεν έχει καμία σχέση με την Κράσνονταρ”.

Σε αυτό φυσικά, έβαλε λίγο και το χεράκι του και ο τεχνικός των φιλοξενούμενων, που θέλοντας να δώσει πολύτιμες ανάσες σε κάποιες βασικές της ομάδας του, άφησε εκτός ματς τις Γιώτα, Κονόμη, Χίπε, βάζοντας στη θέση της Γερμανίδας τη Βλαχάκη, ενώ χρησιμοποίησε την Χριστοδούλου ως αλλαγή, κυρίως μπροστά για μπλοκ.

Στο α’ σετ ο Αίαντας, εκμεταλλευόμενος το ροτέισον των αντιπάλων του ξεκίνησε δυνατά και όντας καλύτερος σε σερβίς και μπλοκ, κατάφερε να πάρει κεφάλι με 10-7. Με τις Κούση, Κόγιτς-Τζούριτς σε καλή μέρα διατήρησε το προβάδισμα μέχρι και το 19-17, αλλά μετά τους 20 πόντους οι νταμπλούχες εκμεταλλευόμενες τα λάθη των γηπεδούχων προηγήθηκαν με 25-22, 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ οι ερυθρόλευκες έχοντας τον α’ λόγο στην επίθεση με τις Νιέμερ, Πολ, Βλαχάκη ξέφυγαν από την αρχή με 8-2, αλλά οι Θεσσαλονικιές χάρις σε ένα επιθετικό κρεσέντο και επιμέρους σερί πόντων 7-1 ισοφάρισαν σε 9-9. Παίζοντας ελεύθερα και μειώνοντας τα λάθη, ο Αίαντας με καλή υποδοχή προηγήθηκε με 16-14, 21-18 για να ισοφαρίσει με ένα σερί 4-0 , σε 1-1 σετ με 25-18.

Το τρίτο σετ βρήκε τον Ολυμπιακό να φτάνει πρώτος στο τεχνικό ταίμ άουτ με 8-5, αλλά η ομάδα του Ηλία Ζωλοσταθιάδη με όπλο της το σερβίς δημιούργησε πολλά προβλήματα στην υποδοχή των φιλοξενούμενων και με τηνΚόγιτς-Τζούριτς ασταμάτητη, έφτασε γρήγορα στην ανατροπή και επιβάλλοντας το ρυθμό της κατάφερε σε συνδυασμό με τα λάθη των αντιπάλων της να ζευγαρώσει με 25-17 τα κερδισμένα της σετ, 2-1 βάζοντας τις βάσεις για την έκπληξη.

Στο 4ο σετ ο Ολυμπιακός, στη μοναδική ίσως φετινή φορά που βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, βρέθηκε να προηγείται με 8-7 και με το μπλοκ – μπετόν της Λαμπρούση ξέφυγε με 16-10 και χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα, κυριάρχησε επιθετικά με Νιέμερ, Βλαχάκη και ισοφάρισε σε 2-2 σετ, με 25-17.

Στο 5ο σετ ο Αίαντας με την ανεβασμένη την Ε. Κωνσταντινίδου και την Κόγιτς-Τζούριτς προηγήθηκε με 4-2 και 8-7. Σε εκείνο το σημείο ο Κοβάτσεβιτς, πέρασε στο παιχνίδι την αρχηγό Στέλλα Χριστοδούλου, αλλά οι γηπεδούχες διατηρώντας το καλό τους σερβίς παρέμειναν επικεφαλής με 11-8 και 13-12, αλλά έστω και δύσκολα ο Ολυμπιακός πήρε με 15-13 τη νίκη διατηρώντας το φετινό του αήττητο.

Τοπ σκόρερ του αγώνα με 26 πόντους η Κόγιτς-Τζούριτς, ακολούθησε με 15π η πολύ καλή Ε. Κωνσταντινίδου, ενώ για τον Ολυμπιακό η “αντί -Χίπε” Βλαχάκη τελείωσε με 22 πόντους, με την Αμερικανίδα Νιέμερ να σταματά στους 19π.

Με τη νίκη αυτή οι ερυθρόλευκες έκαναν το 18Χ18 και οδηγούν την κούρσα του τίτλου με 53β, ενώ η ομάδα της Θεσσαλονίκης με τον πολύτιμο βαθμό γοήτρου, έφτασε τους 27β και παρέμεινε στην 6η θέση της βαθμολογίας.

*Οι πόντοι προήλθαν από 10 άσσους, 66 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 62 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Ηλίας Ζωλασταθιάδης (Αίας Ευόσμου): «Έχω την αίσθηση ότι σήμερα δεν πήραμε κάτι από τον Ολυμπιακό αλλά ο Ολυμπιακός από εμάς. Πληρώσαμε την ανωριμότητά μας για άλλη μία φορά γιατί δεν ξέρουμε ακόμα να τελειώνουμε κάποια σετ».

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς (Ολυμπιακός) στο osfp.gr: «Το σημερινό παιχνίδι ήταν κάτι που το περιμέναμε. Δυο μέρες χωρίς ξεκούραση και με αλλαγές στην αρχική μας σύνθεση. Παπαδοπούλου, Μιλεντίγιεβιτς, Βλαχάκη και Κωνσταντινίδου έπαιξαν σε όλο το παιχνίδι αλλά και αυτές ήταν κουρασμένες από το ταξίδι στη Ρωσία. Στο τέλος είμαστε ευχαριστημένοι από τη νίκη και είναι μια σημαντική νίκη. Ξεκουράσαμε παίκτριες και κρατάμε τη νίκη για τη συνέχεια».

Αίας Ευόσμου-Ολυμπιακός 2-3 (22-25, 25-18, 25-17, 17-25, 13-15)

ΑΙΑΝΤΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Ζωλασταθιάδης): Ανδρονικίδου 4 (4/18 επ., 33% υπ.), Βλάχου 6 (4/7 επ., 2 άσσοι), Κλέπκου 14 (13/29 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ.), Τζούριτς 27 (24/45 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κούση 11 (8/11 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 15 (12/18 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 59% υπ.), Ηλιοπούλου, Μάτιου 3 (3 άσσοι), Τζιαρλή 1 (1/1 επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Βλαχάκη 22 (22/39 επ.), Κωνσταντινίδου 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Λαμπρούση 13 (4/13 επ., 3 άσσοι, 6 μπλοκ), Νιέμερ 19 (18/39 επ., 1 άσσος, 29% υπ.), Παπαδοπούλου 2 (1/4 επ., 1 άσσος), Πολ 11 (10/24 επ., 1 άσσος, 17% υπ.) / Κοκκινάκη (λ, 46% υπ.), Μιλιντίγιεβιτς 5 (5/11 επ., 43% υπ.), Χριστοδούλου 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ).