«Χαρακίρι» με κρητικό μαχαίρι στον κάμπο

Σεμινάριο “ιδανικού αυτόχειρα” παρέδωσε στο κλειστό της Νεάπολης ο ΟΠΕΡ που στο πλαίσιο του εξ αναβολής ματς της 17ης αγωνιστικής Α1 Γυναικών με τον ουραγό Φιλαθλητικό Λαρισαϊκό ηττήθηκε με 3-0 (25-23, 25-23, 25-19) σετ και πλέον το σενάριο να ακουλουθήσει την ομάδα του κάμπου στην Α2 κατηγορία φαντάζει πλέον αρκετά ρεαλιστικό.

Η ομάδα της Λάρισας, που πλέον καταρτίζει τα πλάνα της για την επόμενη χρονιά και την συντομότερη επιστροφή της στα “σαλόνια” για ένα ακόμη ματς έπαιξε χωρίς άγχος και κατάφερε πετυχάινοντας δύο ανατροπές στα πρώτα σετ, να τονώσει ακόμη περισσότερο την ψυχολογία της και στο τέλος να πανηγυρίσει την 2η φετινή της νίκη-γοήτρου, έπειτα από εκείνη του Α’ γύρου επί του Πορφύρα.

Στο ντέρμπι ουραγών της βαθμολογίας τα δύο πρώτα σετ ήταν ισοροπημένα με τις δύο αντιπάλους να πηγαίνουν πόντο πόντο και παρόλο που η ομάδα της Κρήτης κατάφερε να προγηθεί με 22-20 στο α’ σετ και 23-21 στο β’ σετ η ομάδα του Λάμπρου Πράπα,  “έκλεψε” στο τέλος στις λεπτομέρειες τα σετ με το ίδιο σκορ 25-23, 25-23.

Στο τρίτο σετ ο Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός από την αρχή του ματς ξέφυγε με 21-10 του αντιπάλου του, που έμοιαζε να έχει “πετάξει λευκή πετσέτα” και να υποτάσσεται στη μοίρα του. Ωστόσο η ομάδα του Ρεθύμνου παίζοντας το τελευταίο της χαρτί στο παιχνίδι για να μείνει “ζωντανή” μείωσε με ένα επιμέρους σερί πόντων 8-1, αλλά αυτή η αντίδραση δεν στάθηκε αρκετή για το “φιλί της ζωής”, καθώς η ενθουσιώδης ομάδα της Λάρισας με 25-18, έκανε το 3-0, που φαίνεται να βάζει “ταφόπλακα” στα κρητικά όνειρα παραμονής.

Λάμπρος Πράππας (Προπονητής Φιλαθλητικού) στο Volleyplanet: ” Τα πράγματα στο θέμα του υποβιβασμού ήταν ορατά από νωρίς… Δυστυχώς εμείς παίξαμε ελέυθερα και αρχίσαμε να ευχαριστιόμαστε τα παιχνίδια και να κερδίζουμε στα τελευταία ματς του πρωταθλήματος”

Θανασης Ντζαφέρης(προπονητής ΟΠΕΡ): «Ήταν μία απαράδεκτη εμφάνιση αυτή που κάναμε σήμερα και λογικά έχει χαθεί πλέον η παραμονή».

Tα σετ 25-23, 25-23, 25-19

ΦΙΛΑΘ. ΛΑΡΙΣΑΪΚΟΣ (Πράππας): Τζούριτς, Μπαζιάνα, Μαυροπάνου, Χατζηελευθερίου, Υφαντή, Τουσούδη, Αναγνωστοπούλου (λ) / Μπάλλα, Γκαμζάρη, Γαλογαύρου

ΟΠ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Ντζαφέρης): Τσελάνη, Λαγουδάκη, Κλεισιάρη, Ξαγοραράκη, Κατερίνη, Παρασκάκη, Παπουτσή (λ) / Κογεράκη, Αλεξίου