CHAMPIONS LEAGUE

Έκανε το χρέος του ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ έκανε το καθήκον του και επικράτησε με 3-1 της φινλανδικής Σασταμάλα στον τελευταίο του αγώνα στον Β΄όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ και περιμένει… γκέλα είτε από τη γερμανική Μπερλίν, είτε από τη γαλλική Σαμόντ για να προκριθεί στα πλέι οφ της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ αν και ξεκίνησε καλά (8-5, (16-15) δεν κατάφερε να διατηρήσει το ρυθμό του με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι με δικό τους σερί να περάσουν μπροστά (16-18). Ο Δικέφαλος δεν μπόρεσε να αντιδράσει και η Σασταμάλα έκανε το 22-25 και το 0-1.

Στο δεύτερο σετ, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-7, όμως η Σασταμάλα έφτασε πρώτη στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 15-16. Οι ασπρόμαυροι έβγαλαν νεύρο και δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν στο σκορ, καταφέρνοντας να πάρουν το δεύτερο σετ με 25-22 και να ισοφαρίσουν σε 1-1 τα σετ.

Το τρίτο σετ βρήκε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Οι φιλοξενούμενοι και πάλι είχαν προβάδισμα στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 14-16. Παρόλα αυτά, η μαχητικότητα των παικτών του Ντανιέλε Ρίτσι και οι λύσεις στην επίθεδη έδωσαν και το τρίτο σετ στο Δικέφαλο με 25-20 (2-1).

Στο τέταρτο σετ και πάλι η φινλανδική ομάδα είχε το προβάδισμα 13-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Ραφαήλ Κουμεντάκης με δύο άσσους ανέτρεψε το σκορ και ανάγκασε τον προπονητή των φιλοξενουμένων να καλέσει τάιμ άουτ στο 18-17. Οι ασπρόμαυροι δεν άφησαν περιθώρια στην Φινλανδική ομάδα και κατέκτησαν και το τέταρτο σετ με 25-20, παίρνοντας την πολυπόθητη νίκη με 3-1 σετ.

1ο σετ: 8-5, 16-15, 20-21, 22-25

2ο σετ: 8-7, 15-16, 21-19, 25-22

3ο σετ: 7-8, 14-16, 21-17, 25-20

4ο σετ: 8-7, 13-16, 21-18, 25-20

* Oι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 4 άσσοι, 55 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων και της Σασταμάλα προήλθαν: 5 άσσοι, 50 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 22-25, 25-22, 25-20, 25-20

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 21π. (16/31 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 2 άσσοι, 36% υπ., 18% αρ.), Ουτσίκοφ 20 (19/41, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 10 (5/9, 5 μπλοκ), Πελεκούδας 10 (6/9, 3 μπλοκ), Βάκιερς 1 (1/1), Γκιον 2 (2/5, 88% υπ., 38% αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. 48% υπ., 30% αρ.), Τερζής, Στίγγας 1 (1/1 επ.), Σαφράνοβιτς 6 (5/13 επ., 1 άσσος, 47% υπ., 26% αρ.).

ΣΑΣΤΑΜΑΛΑ (Κουρτίλα): Σιβούλα 17 (15/39επ., 2 άσσοι), Κάρμοντι 2 (1/1, 1 μπλοκ), Καούρτο 10 (6/13, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Σάντμπεργκ 10 (10/23), Εσκο 5 (3/3, 2 μπλοκ), Κουνάρι 15 (13/31, 2 άσσοι) / Ρινγκσέις (λ. – 60%υπ., 33% αρ.), Βεσάνεν, Γκουίμερ 3 (2/4, 1 μπλοκ), Λεχτιμάκι.