«Ιδρωμένος» στους «8» ο ΠΑΟΚ

Πιο δύσκολα απ’ όσο φανερώνει το τελικό 3-1 (25-22, 25-23, 24-26, 28-26) ο ΠΑΟΚ έκαμψε στον αγώνα των “16” του Κυπέλλου Ελλάδας την αντίσταση του σκληροτράχηλου Εθνικού Αλεξανδρούπολης στην Πυλαία και μαζί με την 4η φετινή του νίκη σε ισάριθμα φετινά ματς επί της ακριτικής ομάδας “σφράγισε” την πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού, που θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Παμβοχαϊκού – Φοίνικα Σύρου.

Στο ματς που άνοιξε μεσημεριάτικα την αυλαία των “16” του Κυπέλλου οι θεατές στις κερκίδες του “Paok Sports Arena” δεν θύμιζε την πρόσφατη ατμόσφαιρα του  ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, ωστόσο οι πρωταθλητές, παρά κάποια σημάδια κόπωσης, προσπάθησαν να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις της δεύτερης φετινής ήττας από τους ερυθρόλευκους και στο τέλος τους ματς, χειροκροτήθηκαν και οι δύο ομάδες.

Με Σωτηρίου αντί Σαφράνοβιτς στο βασικό σχήμα, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το παιχνίδι προηγούμενος με 9-4, ωστόσο οι ακρίτες κυνηγήσαν το σκορ και μετά το επιμέρους σερί πόντων 5-0 και την ισοφάριση σε 9-9 κατάφεραν για πρώτη φορά να περάσουν μπροστά με 12-11. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη με πρωταγωνιστές τους Στάροβιτς, Ντάντε “απάντησε” με το ίδιο νόμισμα και με δικό της επιμέρους σερί πόντων 5-0 πήγε επικεφαλής και στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ με τον Βραζιλιάνο σουπερστάρ 16-12, για να φτάσει τελικά από το 20-17 στην κατάκτηση του 1ου σετ με πόντο του Σακόγλου στο 25-22, 1-0 σετ.

Στο  β’ σετ η ομάδα της Αλεξναδρούπολης μπήκε δυνατά και κατάφερε εκμεταλλευόμενη το λάθος σέρβις του Σωτηρίου να προηγηθεί με 8-7, ορικαή διαφορά την οποία παρά τις προσπάθειες των Σωτηρίου, Στάροβιτς κράτησε και στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ με 16-15 χάρις στο Βανέγκας. Ο Παλέντζας άνοιξε την ψαλίδα στους 3 πόντους 20-17 για τους φιλοξενούμενους που εκμεταλλευόμενοι το λάθος του Ντάντε ξέφυγαν κι άλλο με 22-18. υποχρεώνοντας το δικέφαλο του Βορρά σε εσπευσμένο τάιμ άουτ. Οι φωνές του “Κάλμα” αφύπνισαν τους γηπεδούχους, που με ένα σερί πόντων 5-0 πέρασαν μπροστά 23-22 και τελικά παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων ζευγάρωσαν με άσο του Τακουρίδη, 25-23 τα κερδισμένα τους σετ.

Ανάλογο σασπένς είχε και το τελευταίο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στήθος με στήθος και το προβάδισμα να αλλάζει χέρια 8-7 ο ΠΑΟΚ, 16-15 ο Εθνικός  Αλεξανδρούπολης, χωρίς να μπορούν να ξεφύγουν με πάνω από δύο πόντους διαφορά από τον αντίπαλό τους, μέχρι και το 20-18 των πρωταθλητών. Έπειτα από σκληρή κόντρα με τους μαχητικούς ακρίτες του Μουστακίδη, οι Θεσσαλονικείς έφτασαν πρώτοι σε ματς μπολ 24-22, όμως οι Εβρίτες εκμεταλλευόμενοι τα λάθη και την αδυναμία των γηπεδούχων να τελειώσουν το ματς, ισοφάρισαν 24-24 με τον Λεάλ και τελικά με 26-24 παρέμειναν “ζωντανοί” στο ματς, μειώνοντας 2-1 σετ.

Στο τελευταιο σετ οι παίκτες του Καλμαζίδη, με τον Τερζή αντί του Πέτκοβιτς, μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το ματς και προηγήθηκαν με 8-5. Ο τεχνικός των φιλοξενούμενων, Μουστακίδης, βλέποντας τη διαφορά να ανεβαίνει πήρε το α’ του τάιμ άουτ στο 11-7, χωρίς όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα, καθώς η διαφορά με καλό σερβίς παρέμεινε σταθερή στη συνέχεια 16-12 και για πρώτη φορά εκτοξεύτηκε και στο +6, 19-13. Παρά τις διαμαρτυρίες Μουστακίδη στο 20-15 για φιλέ που δόθηκε στον Εθνικό, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τονΛεάλ σε 22-20 και με τον ίδιο παίκτη, χάρις στα λάθη των γηπεδούχων, πέρασε μπροστά με 24-23 δίνοντας άλλο ενδιαφέρον στο σετ. Με παράβαση που καταλογίζεται στους Εβρίτες ο ΠΑΟΚ ισοφαρίζει 24-24 και κάπου εκεί το ματς έγινε ακατάλληλο για καρδιακούς.

Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης πέρασε μπροστά 25-24, αλλά ο Σμαραγδής έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους πρωταθλητές 26-25 για να φέρει τελικά με 28-26 την “λύτρωση” ο Ντάντε στο “Παλατάκι” και με την 4η φετινή του νίκη επί των ακριτών να στείλει την ομάδα του στους “8” της διοργάνωσης και να διασκεδάσει τις εντυπώσεις της τελευταίας ήττας στη Volleyleague.

Από την πλευρά του ο Εθνικός, όπως και με τον Παναθηναϊκό τα έδωσε όλα για τη νίκη, πάλεψε με όλα του τα “όπλα” για το καλύτερο και επιβεβαιώσε την περίοδο φορμαρίσματος που διανύει η ομάδα του Μουστακίδη.

Γιάννης Καλμαζίδης (Προπονητής ΠΑΟΚ): «Ήταν δύσκολο παιχνίδι γιατί ήταν πολύ κοντά χρονικά με το προηγούμενο ματς πρωταθλήματος. Σίγουρα ψυχολογικά δεν είμαστε στο ζενίθ αυτή τη στιγμή, αλλά ενώ ξεκινήσαμε καλά δεν είχαμε σταθερότητα στην απόδοση μας κι έτσι ο Εθνικός που είναι μια καλή ομάδα ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός. Το πρόβλημα της σταθερότητας είναι κάτι που παλεύουμε να διορθώσουμε, κρατάμε την πρόκριση και συνεχίζουμε».

Σάκης Μουστακίδης (Εθνικός Αλεξανδρούπολης): «Είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος από την προσπάθεια της ομάδας σήμερα. Τα παιδιά προσπάθησαν σε όλο το ματς και θα μπορούσαμε να πάμε στο τάι μπρέικ. Εύχομαι καλή συνέχεια στον ΠΑΟΚ»

Τα σετ: 25-22, 25-23, 24-26, 28-26
ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης) Πέτκοβιτς, Στάροβιτς 26 (23/40 επ., 3 μπλοκ), Σωτηριου 11 (7/23 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ. 55% υπ. – 25% άριστες), Σμαραγδής 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 10 (5/8 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Ντάντε 13 (13/25 επ., 55% υπ. – 45% άριστες), Γκαράς –λ (65% υπ. – 38% άριστες) / Παντακίδης 2 (2/7 επ.), Τερζής 4 (3/4 επ., 1 άσο), Σαφράνοβιτς 3 (2/9 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 33% άριστες).

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης) Χουάρεζ 20 (20/40 επ., 47% υπ. – 39% άριστες), Βανέγκας 16 (16/33 επ., 52% υπ. – 28% άριστες), Χαριτωνίδης 5 (4/5 επ., 1 άσο), Στίγγας 10 (5/14 επ., 5 μπλοκ), Παλέντζας 12 (11/32 επ., 1 μπλοκ), Τσέλιος 8 (6/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κοντοστάθης –λ (55% υπ. – 41% άριστες) / Μούχλιας, Καβαρατζής, Βλαχόπουλος, Χαραλαμπίδης