Μεγάλο «διπλό» για την Κόρινθο στα Μεσόγεια

Η νεοφώτιστη ομάδα της Κορίνθου έσπασε το… ρόδι στο φετινό πρωτάθλημα εκτός έδρας, επικρατώντας 3-1 σετ του ΑΟ Μαρκοπούλου και πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο την 4η αγωνιστική ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Η ομάδα του Γιώργου Μπούκουρα με 4 βαθμούς άφησε πίσω της στη βαθμολογία το Μαρκόπουλο που δεν έχει σημειώσει ακόμα νίκη ενώ το θετικό αποτέλεσμα θα της δώσει και ψυχολογία.

Στο αγωνιστικό μέρος, το Μαρκόπουλο ήταν αυτό που μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και δείχνοντας τη δυναμική του ως γηπεδούχος και φτάνοντας πρώτο με 25-21 στο 1-0.

Ωστόσο, η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο σετ, η Κόρινθος ανέβασε ρυθμό, τελείωσε φάσεις και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του ΑΟΜ. Οι φιλοξενούμενες έφτασαν πρώτες στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (13-16) ενώ το Μαρκόπουλο πλησίασε σε απόσταση αναπνοής ( 18-19, 19-20). Η ψυχραιμία όμως της νεοφώτιστης ομάδας μέτρησε στο φινάλε του σετ και επήλθε η ισοφάριση (21-25).

Το τρίτο σετ πήγε πόντο πόντο μέχρι την ισοφάριση από τη Νικολογιάννη σε 17-17. Η Μαρία Μπούκουρα έδωσε αέρα +2 (18-20) για την Κόρινθο ενώ το σετ τελείωσε με λάθος της Τσιτσιγιάννη με την Κόρινθο να παίρνει προβάδισμα 1-2 σετ (21-25).

Με τη Γέιζελ να τελειώνει τις επιθέσεις η Κόρινθος δεν είχε πρόβλημα στο τέταρτο σετ να κάνει το 20-25 και να πανηγυρίσει το πρώτο της τρίποντο στο πρωτάθλημα.

Τόμο Πάουν (Μαρκόπουλο): «Είχαμε την ευκαιρία να διεκδικήσουμε κάτι περισσότερο από το παιχνίδι αλλά δεν την εκμεταλλευτήκαμε. Δεν μπορείς να περιμένεις από τον αντίπαλο να σου δίνει τους πόντους. Εσύ πρέπει να τους παίρνεις. Μετά τον 20ο πόντο για έναν ακόμη αγώνα κολλήσαμε. Δυστυχώς για μια ακόμη φορά δείξαμε ότι είμαστε άπειρη ομάδα που θα χρειαστεί χρόνο. Δεν είναι εύκολο αλλά σε κάθε προπόνηση, σε κάθε αγώνα το προσπαθούμε».

Γιώργος Μπούκουρας (Κόρινθος): «Όταν κερδίζεις όλα είναι καλά. Μας έφυγε πολύ άγχος, αυτή είναι η αλήθεια. Δυστυχώς όσο δεν κερδίζαμε, νιώθαμε το άγχος. Θέλαμε τη νίκη απέναντι σε μια ομάδα που έχει τον ίδιο στόχο με την δική μας. Δείξαμε χαρακτήρα στα κρίσιμα σημεία και φθάσαμε στην πρώτη ιστορική νίκη».

Τα σετ: 25-21, 21-25, 21-25, 20-25

Μαρκόπουλο (Πάουν) Γεωργαντζή 1 (1/11 επ., 39% υο.), Διάλλα 9 (4/8 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Νικολογιάννη 21 (16/41 επ., 5 άσοι, 51% υπ.), Παπαστεργίου 5 (1/5 επ., 4 άσοι), Τσιάκουλα 8 (2/5 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 13 (12/33 επ., 1 μπλοκ), Τουλγαρίδου –λ (68% υπ.) / Δικαιούλια 2 (2/6 επ.), Λεπενιώτη 2 (1/4 επ., 1 άσο, 27% υπ.), Σούλη.
Κόρινθος (Μπούκουρας) Γέιζελ 24 (19/37 επ., 5 άσοι), Μπάτακ 2 (2/4 επ.), Μπούκουρα Μ. 6 (6/26 επ., 26% υπ.), Παναγοπούλου 4 (1/6 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ροντρίγκεζ 15 (11/33 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 28% υπ.), Τομαρά 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Μπούκουρα Θ. –λ (43% υπ.) / Αλατζάκη 2 (2 άσοι), Χατζησοφρωνίου