Νίκη ανατροπής και παραμονής για Πορφύρα

Τρίποντο παραμονής πανηγύρισε ο Πορφύρας κόντρα στον Ηρακλή Κηφισιάς καθώς στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής επικράτησε 3-0 στον Πειραιά κλειδώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση παραμονή…

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Πορφύρας απέναντι στον Ηρακλή Κηφισιάς και με το 3-0 αποσπάστηκε πλέον με 5 βαθμούς από τις «κυανόλευκες» των Βορείων προαστίων και 7 από το Μαρκόπουλο.

Οι Πειραιώτισσες με κορυφαίες τις Δραγουμάνου-Κομλένοβιτς αλλά και εξαιρετικό μπλοκ από τις Φωτεινού- Κελεσίδη κατέκτησε το «καθαρό» τρίποντο που ήταν και το πρώτο της φετινής χρονιάς.

Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 11-8 και 13-10 με την Κομλένοβιτς, ωστόσο οι «κυανόλευκες» αντέδρασαν ισοφαρίζοντας σε 13-13. Με καλό σερβίς ο Πορφύρας έφθασε στο 16-14, ο Ηρακλής Κηφισιάς ισοφάρισε εκ νέου στο 18-18 και με άσο της Παπαδοπούλου πέρασε μπροστά με 18-19.

Οι «ροσσονέρι» του Βασίλη Πανδή όμως με ένα σερί 4-0 έκαναν το 22-19 και το 23-20 με την Δραγουμάνου. Η Κωνσταντίνου και οι άστοχες επιθέσεις από Δραγουμάνου-Κομλένοβιτς έφεραν το σκορ στο 23-23 αλλά η Σέρβα διαγώνια του Πορφύρα και η άουτ επίθεση της Ντεϊνέγκα έγραψαν το 25-23 και το 1-0.

Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής Κηφισιάς με καλό σερβίς και επίθεση ξεκίνησε εντυπωσιακά (1-7 και 3-8) έχοντας το προβάδισμα με 11-16 και 17-23.Οι γηπεδούχες μάζεψαν την διαφορά, ωστόσο οι φιλοξενούμενες έφθασαν στο 20-24 και μια ανάσα από το 1-1.

Εκεί ο Πορφύρας έβγαλε μαχητική ψυχή και πάθος και με το λάθος του Ηρακλή Κηφισιάς έφθασαν στο 25-24. Κωνσταντίνου και άσος από την Γεωργαντά έδωσαν εκ νέου προβάδισμα στον Ηρακλή Κηφισιά με 25-26, ωστόσο η Δραγουμάνου ισοφάρισε σε 26-26 και δύο συνεχόμενα μπλοκ σε Κωνσταντίνου και Ντεϊνέγκα έκαναν το 28-26 και το 2-0…

Ίδια εικόνα περίπου υπήρξε και στο τρίτο σετ όταν η Κηφισιά ξεκίνησε δυνατά (3-8., 8-13) και φρόντισε να κρατά στην διαφορά μέχρι το 13-17.

Ο Πορφύρας με σερβίς –μπλοκ και αποτελεσματικές επιθέσεις από Κομλένοβιτς έκανε το 19-18 και το 23-19 για να τελειώσει το παιχνίδι στο 25-20 που χάρισε το τρίποντο στις γηπεδούχες.

Βασίλης Πανδής (Πορφύρας): «Ήταν μία πολύ σημαντική νίκη. για άλλο ένα παιχνίδι παίζαμε με την πλάτη στον τοίχο. Περίμενα ότι θα πήγαινε έτσι ο αγώνας λόγω της βαθμολογικής θέσης των δύο ομάδων και στο τέλος κέρδισε αυτός που το ήθελε περισσότερο».

Παύλος Τζίμας (Ηρακλής Κηφισιάς): «Ήταν ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στα τρία σετ. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να ξεκολλήσουν από την βαθμολογική θέση και ο Πορφύρας τα κατάφερε. Εμείς θα κάνουμε ανασυγκρότηση δυνάμεων για να τα πάμε καλύτερα στον δεύτερο γύρο».

ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πανδής): Ράπτη 8 (4/21 επ., 4 άσσοι, 65% υπ.), Κομλένοβιτς 12 (10/26 επ., 2 μπλοκ), Φωτεινού 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Γκολφινοπούλου 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Κελεσίδη 9 (5/13 επ., 4 μπλοκ), Δραγουμάνου 15 (10/23 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 29% υπ.) / Μουστάκη (λ, 55% υπ.), Γκούρα 1 (άσσος), Σιδεράτου, Κουόλ 1 (μπλοκ).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Τζίμας): Κωνσταντίνου 15 (15/53 επ., 57% υπ.), Ντεϊνέγκα 14 (13/32 επ., 1 άσσος), Παπαδοπούλου 8 (8/25 επ., 35% υπ.), Περγαντή 4 (2/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μερκουριάδη 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Γεωργαντά 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 56% υπ.), Αδάμ 1 (1/1 επ.), Κουδουνά.