Νίκη-πρόκρισης Πανναξιακού σε Μετς

Το πρώτο βήμα για την συμμετοχή του στον τελικό του πρωταθλήματος πραγματοποίησε ο Πανναξιακός έπειτα από το νικηφόρο πέρασμά του από το Μετς όπου με το 3-1 επί του Παναθηναϊκού έκανε το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών και απέκτησε το πλεονέκτημα.

Νίκη πρόκρισης πανηγύρισε στην Αθήνα ο Πανναξιακός κόντρα στον Παναθηναϊκό καθώς με το 3-1 έσπασε την έδρα των «πράσινων» και πλέον κρατά την τύχη στα χέρια του καθώς χρειάζεται μια ακόμη νίκη το Σάββατο στη Νάξο για να σφραγίσει την παρουσία του στον τελικό.

Οι «κυανόλευκες» του Ρούση με κορυφαίες τις Πότοκαρ που σταμάτησε στους 21 πόντους και την Φρέσκο στους 15 έβγαλαν περισσότερο πάθος στο παιχνίδι τους και με πολύ καλό μπλοκ και άμυνα έφθασαν στο ζητούμενο αποτέλεσμα που τις δίνει το πλεονέκτημα.

Αντίθετα οι «πράσινες» με την Ρίτσι να κάνει την χειρότερη φετινή της εμφάνισή (μόλις 5 πόντους με 25%), έκαναν πολλά λάθη (29 συνολικά) και μόλις 27% στην επίθεση δεν μπόρεσαν να σταθούν απέναντι στον Πανναξιακό…

Μια ήττα που προκάλεσε, αρκετές αποδοκιμασίες των λιγοστών φιλάθλων που βρέθηκαν στο γήπεδο και πλέον κάνει ακόμη πιο δύσκολη την αποστολή του Σαββάτου στη Νάξο αφού οι «πράσινες» με την πλάτη στον τοίχο καλούνται να παίξουν τους κόπους μιας χρονιάς.

Στο πρώτο σετ του ημιτελικού ο Πανναξιακός έδειξε περισσότερο πάθος και θέληση από τις γηπεδούχες και με τις Πότοκαρ και Φρέσκο φρόντισε να πάρει το προβάδισμα στην αναμέτρηση κάνοντας ακόμη πιο δύσκολο το έργο του Παναθηναϊκού.

Ένας Παναθηναϊκός που είχε πρόβλημα στην επίθεση και ήταν μαζί με τις νησιώτισσες μέχρι τα 10-10 που έκανε η Καρπουζά.

Εκεί όμως ο Πανναξιακός με αποτελεσματικές επιθέσεις και καλό σερβίς και τις Πότοκαρ, Φρέσκο και Ζακχαίου έτρεξε ένα σερί 0-7 έκανε το 10-17 και κάπου εκεί τα πάντα τελείωσαν για τις γηπεδούχες.

Οι «κυανόλευκες»  των Κυκλάδων κράτησαν εύκολα την υπέρ τους διαφορά αφού με την Φρέσκο έκαναν το 12-19, με την Τοτσίδου το 13-21 και στο τέλος με την Ζακχαίου το 14-25 προηγήθηκαν 0-1.

Η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήρθε στο δεύτερο σετ καθώς μετά το 5-5 με τις Καβαδία, Πολ και τον πρώτο πόντο της Μερτέκη στον αγώνα προηγήθηκαν με 9-5, ενώ λίγο αργότερα η Φίλντ έκανε το 11-7 και η Ρίτσι το 14-9.

Ο Πανναξιακός όμως κατάφερε να επιστρέψει στην αναμέτρηση, αφού με κόντρα επιθέσεις και μπλοκ με τις Φρέσκο, Πότοκαρ και Τοτσίδου έφθασε στο δεύτερο τεχνικό ταϊμ-άουτ (14-16).

Η συνέχεια του σετ όμως ήταν για τις γηπεδούχες του Δημήτρη Καζάζη που φρόντισαν να ανεβάσουν την απόδοσή τους και με καλό σερβίς και αποτελεσματικές επιθέσεις να κάνουν ένα σερί 10-2 φθάνοντας στο 24-18, ενώ η Καβαδία με επίθεση πρώτου χρόνου ισοφάρισε σε 1-1.

Το τρίτο σετ αν και περισσότερο ισορροπημένο ο Πανναξιακός στηριζόμενος στην Φρέσκο και τα λάθη των «πράσινων» κατάφερε να ξαναπάρει το προβάδισμα «παγώνοντας» τους λιγοστούς φιλάθλους στο Μετς.

Ο Παναθηναϊκός με καλή ψυχολογία προηγήθηκε με 4-1 ωστόσο οι φιλοξενούμενες του Γιώργου Ρούση απάντησαν με τις Τοτσίδου, Φρέσκο και Πότοκαρ γράφοντας το 5-6.

Με την Μερτέκη και το μπλοκ της Καβαδία στην Τοτσίδου  ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 7-6 και είχε μικρό προβάδισμα μέχρι τα μισά όταν και έφθασε με την Μερτέκη στο 15-14.

Ένα προβάδισμα που δεν κράτησαν για πολύ οι γηπεδούχες αφού οι «κυανόλευκες» με την Πότοκαρ έκαναντο 15-16 και με το μπλοκ της Δρακουλίδου στην Ρίτσι το 16-20.

Ο Παναθαηναϊκός μείωσε σε 19-22, η Φρέσκο έγραψε το 19-24, ωστόσο η Μερτέκη και ο άσος τη Φίλντ έφερε τις «πράσινες» στο 22-24, ωστόσο η Αργεντίνα διαγώνια του Πανναξιακού με κόντρα επίθεση και μπλοκ άουτ έκανε το 22-25 και το 1-2.

Ο Πανναξιακός θέλοντας να τελειώνει την υπόθεση νίκη μπήκε αποφασισμένος στο τέταρτο σετ και μετά το 5-5 με το λάθος της Ρίτσι και την Ζακχαίου προηγήθηκε 6-8 και λίγο αργότερα με την Οικονομίδου 7-11.

Ο Παναθηναϊκός με ένα κρεσέντο της Πολ απάντησε άμεσα ισοφαρίζοντας σε 11-11, ωστόσο η Τοτσίδου και Φρέσκο έκαναν το 11-13 και με τα πολλά και εύκολα λάθη των γηπεδούχων η διαφορά ανέβηκε στο 12-17.

Ένα προβάδισμα που κατάφεραν οι νησιώτισσες του Ρούση να κρατήσουν εύκολα καθώς με την Φρέσκο και την Τοτσίδου η διαφορά πήγε στο +6 (14-20), η Ζακχαίου και το λάθος της Φίλντ έκαναν το 15-22.

Οι δύο συνεχόμενοι άσοι από την Πότοκαρ έσπασαν την υποδοχή του Παναθηναϊκού γράφοντας το 15-24, ενώ το πλασέ της Ζακχαίου ολοκλήρωσε την επικράτηση του Πανναξιακού που με το 17-25 έκανε το 1-3 σπάζοντας με το καλημέρα την έδρα των «πράσινων» αποκτώντας και το προβάδισμα πρόκρισης.

Δημήτρης Καζάζης (Προπονητής Παναθηναϊκού) : «Νομίζω ότι ήμασταν κακοί ήταν ένα κρίσιμο παιχνίδι, δείξαμε νευρικότητα και με πάρα πολλά λάθη. Σε τέτοια παιχνίδια πρέπει να δείχνεις και αποφασιστικότητα και νομίζω ότι δεν την είχαμε σε αντίθεση με τη Νάξο. Από εκεί και πέρα τέλειωσε το πρώτο παιχνίδι και έχουμε ακόμα μια ευκαιρία. Πιστεύω ότι είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα και ειδικά μέσα στην έδρα του αντιπάλου που δείχνουν πιο αποφασισμένες. Πρέπει να διορθώσουμε την εικόνα μας, δεν είναι εύκολο, αλλά έχουμε άλλη μια ελπίδα. Αν έχουμε αυτοσυγκέντρωση και αποφασιστικότητα μπορούμε να κερδίσουμε και να γυρίσουμε τη σειρά στην έδρα μας».

Γιώργος Ρούσης (Προπονητής Πανναξιακού) : «Ακόμα δεν έχει γίνει τίποτα, κάναμε μια καλή εμφάνιση μετά από καιρό. Το περίμενα λίγο γιατί είχα δει τις αθλήτριες μου να έχουν αφήσει πίσω τα τελευταία άσχημα ματς πριν από τον ημιτελικό. Τώρα πρέπει να καθαρίσει το μυαλό μας και να κοιτάξουμε να κάνουμε το παιχνίδι μας και στην έδρα μας γιατί όντως έχουμε μια μεγάλη ευκαιρία. Παρουσιάσαμε το καλό πρόσωπο που βγάλαμε σε όλο το πρωτάθλημα δηλαδή μια δεμένη ομάδα σε μπλοκ-άμυνα και δεν κάναμε πολλά λάθη με εξαίρεση το δεύτερο σετ που το πήρε ο Παναθηναϊκός έπειτα από δικά μας λάθη. Είναι δυσκολότερο το δεύτερο παιχνίδι από ότι το σημερινό γιατί η Νάξος δεν έχει μάθει να παίζε με ρόλο φαβορί. Τώρα που κερδίσαμε εδώ, όλοι θα περιμένουν να περάσουμε. Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Σίγουρα θέλουμε και μπορούμε να περάσουμε, όπως δείξαμε και σήμερα, αλλά η ομάδα φέτος έχει παίξει στα όριά της, έχει πετύχει τους στόχους της με το παραπάνω και απλά θέλουμε να βάλουμε το κερασάκι στην τούρτα».

Τα σετ: 14-25, 25-18, 22-25, 17-25 Παναθηναϊκός (Καζάζης) Χρυσομάλλη 1 (1 άσο), Πολ 14 (12/34 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 41% άριστες), Μερτέκη 10 (10/39 επ.), Καρπουζά 1 (1/3 επ.), Ρίτσι 5 (4/25 επ., 1 άσο, 53% υπ. – 53% άριστες), Φιλντ 8 (4/12 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Ρόγκα –λ (56% υπ. – 56% άριστες) / Καββαδία 5 (3/12 επ., 2 μπλοκ). Πανναξιακός (Ρούσης) Φρέσκο 15 (13/37 επ., 2 άσοι), Πότοκαρ 21 (14/30 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ, 25% υπ. – 21% άριστες), Δρακουλίδου 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Οικονομίδου 7 (5/13 επ., 2 μπλοκ), Τοτσίδου 5 (3/28 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ζακχαίου 10 (5/12 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Κακουράτου –λ (69% υπ. – 62% άριστες).