Πέρασε «αλώβητη» η Νάξος απ’ το Ζηρίνειο

Ημέρα των νησιώτικων ομάδων ήταν η 2η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών, καθώς μετά τη νίκη του ΑΟ. Θήρας στον Εύοσμο και ο Πανναξιακός κατάφερε να φύγει νικητής από το Ζηρίνειο. Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου, παρά τη σθεναρή αντίσταση του νεοφώτιστου Ηρακλή, Κηφισιάς στο εναρκτήριο σετ, ξεπέρασε τελικά  τον αρχικό σκόπελο και στη συνέχεια επικρατώντας με   με  3-0 (27-25, 25-12, 25-19) πανηγύρισε την 2η νίκη της σε ισάριθμα φετινά ματς πρωταθλήματος.

Με καλή ψυχολογία από τη νίκη της πρεμιέρας η ομάδα των βορείων προαστίων ξεκίνησε με ενθουσιασμό και βρέθηκε να προηγείται με 14-10 της ομάδας της Νάξου. Η μετέπειτα εξέλιξη όμως του αγώνα αποδείχθηκε συγκλονιστική, καθώς ο Πανναξιακός, προσπέρασε με 18-17 και μολονότι η γηπεδούχος ομάδα του Χουντουμάδη έφτασε πρώτη σε σετ μπολ, 24-23 κατάφερε με καθοριστικούς πόντους της Διώτη να φτάσει με 27-25 στην ανατροπή και στο προβάδισμα 1-0 σετ.

Το κερδισμένο σετ αποδείχθηκε “κλειδί” για τη νίκη των φιλοξενούμενων, καθώς η νησιώτικη ομάδα στη συνέχεια επέβαλλε πλήρως το ρυθμό της. Εκμεταλλευόμενη το εύκολο σέρβις του Ηρακλή, αλλά και την κυριαρχία της σε σερβίς (11-4) και φιλέ (12-4 μπλοκ) διατήρησε με τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της το φετινό αήττητο.

Πριν την έναρξη του ματς η «θρύλος» του ελληνικού βόλεϊ Μαρία Κωστοπούλου βράβευσε την Μανωλίνα Κωνσνταντίνου με το έπαθλο της MVP για την πρώτη αγωνιστική της Volleyleague.

Σπύρος Χουντουμάδης (Ηρακλής Κηφισιάς): «Για μας το σημερινό ματς ήταν το δεύτερο επίσημο. Ήταν πολύ σημαντική για την εξέλιξη του αγώνα η απώλεια του πρώτου σετ που μας έριξε ψυχολογικά. Από κει και ύστερα απογοητευθήκαμε και δεν μπορέσαμε να μείνουμε στο ματς. Πρέπει να διαχειριζόμαστε κάθε σετ διαφορετικά. Πρέπει να μηδενίζουμε στην αρχή του κάθε νέου σετ το προηγούμενο. Συνεχίζουμε να δουλεύουμε στοχεύοντας στο δέσιμο της ομάδας».

Κώστας Παπαδόπουλος (Πανναξιακός): «Ξεκινήσαμε πολύ άσχημα στο πρώτο σετ το οποίο ήταν πολύ αγχωτικό. Από τη στιγμή που το κατακτήσαμε μετά κάναμε τα απλά πράγματα σωστά και πήραμε σχετικά άνετα και τα δύο επόμενα. Γενικά είμαστε σε φάση δημιουργίας και εξέλιξης και είναι πολύ σημαντικό να μπορείς να κερδίζεις τα ματς. Διαφορετικά θα ήταν πολύ πιεστικό για την ομάδα».

ΓΣΚ ΗΡΑΚΛΗΣ (Χουντουμάδης): Κωνσταντίνου 14 (12/24 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ. – 11% άριστες), Ντεϊνέγκα 6 (5/23 επ., 1 άσσος), Αδάμ 4 (3/12 επ., 1 μπλοκ), Παπαδοπούλου 9 (8/26 επ., 1 άσσος, 31% υπ. – 0% άριστες), Μερκουριάδη, Γεωργαντά 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 36% υπ. – 4% άριστες), Κόττα (λ), Κοντούδη 1 (άσσος), Καταπόδη, Κουδουνά, Περγαντή.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Παπαδόπουλος): Ντάλτον 5 (4/14 επ., 1 μπλοκ), Διώτη 9 (8/28 επ., 1 μπλοκ, 46% υπ. – 15% άριστες), Κάλτερ 13 (9/25 επ., 4 άσσοι, 13% υπ. – 9% άριστες), Καλαντάτζε 11 (4/7 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Σεφεριάδου 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Μπράουν 14 (6/10 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ιακωβίδου (λ, 47% υπ. – 24% άριστες), Νούσια, Μπολέτου 6 (5/7 επ., 1 άσσος).