Κλώτσησαν τρίποντο, πανηγύρισαν δίποντο οι Αμαζόνες

Τα εύκολα δύσκολα έκαναν στη Νέα Ερυθραία οι Αμαζόνες απέναντι στον Ηλυσιακό καθώς αν και προηγήθηκαν με 2-0 τελικά χρειάστηκαν το ταϊ-μπρεϊκ προκειμένου να φθάσουν στο 3-2 και να πανηγυρίσουν την 4 νίκη τους στον Α Όμιλο της Volleyleague και να αποσπασθούν στους 7 βαθμούς από τις “κιτρινόμαυρες” των Ιλισσίων στην βαθμολογία.

Κόντρα στις απουσίες των Βαϊντοβα και Βαρουδάκη οι Αμαζόνες ξεκίνησαν εντυπωσιακά τον αγώνα και προηγούμενες 2-0 απέναντι στον Ηλυσιακό έφθασαν μια ανάσα απο το τρίποντο. Ένα παιχνίδι που όλα έδειχναν πως οι γηπεδούχες θα έφθαναν στη νίκη και μάλιστα με συνοπτικές διαδικασίες. Ωστόσο οι “κιτρινόμαυρες” του Νίκου Μπουτσουρή είχαν διαφορετική άποψη και με καλό σερβίς και επίθεση και την είσοδο στον αγώνα των Αθανασοπούλου-Κούμπουρα ισοφάρισαν σε 2-2 στέλνοντας το παιχνίδι στο ταϊ-μπρεϊκ. Εκεί τελικά οι γηπεδούχες παρά την ψυχρολουσία κατάφεραν να “σφραγίσουν” τη νίκη τους και με το 3-2 να πάρουν το δίποντο και να διευρύνουν την διαφορά τους από τον Ηλυσιακό στους 7 πλέον βαθμούς.

Κορυφαίες για τις γηπεδούχες οι Γκρέκα και Σιδεράτου που είχαν απο 17 πόντους, ενώ απο πλευράς Ηλυσιακού η Βίκυ Παπαδοπούλου είχε 22 πόντους. η Κούμπουρα 12 και η Αθανασοπούλου 11 πόντους.

Ουσιαστικά οι δύο ομάδες είχαν από δύο καλά σετ με τις γηπεδούχες του Στέλιου Ατσιδαύτη να ξεκινούν με το… γκάζι πατημένο και με τις Χριστοδούλου – Γκρέκα και καλό σερβίς είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού. Με το 25-15 και 25-15 οι Αμαζόνες προηγήθηκαν 2-0 και άπαντες περίμεναν την ολοκλήρωση του αγώνα με τρίποντο των γηπεδούχων.

Ο Ηλυσιακός όμως με τις Παπαδοπούλου, Αθανασοπούλου και πολύ καλό σερβίς κατάφερε να επιστρέψει στον αγώνα μειώνοντας αρχικά σε 2-1 με το 25-10. Στο τρίτο σετ οι “κιτρινόμαυρες” μετά το 9-9 φρόντισαν να αποκτήσουν διαφορά (11-13 και 15-18) και να την διευρύνουν στους +6 με το 21-15. Οι Αμαζόνες μείωσαν σε 23-18, όμως το λάθος σερβίς της Γκρέκα και το μπλοκ στην Χριστοδούλου έφεραν το 25-18 και το 2-2.

Στο ταϊ-μπρεϊκ οι φωνές του Ατσιδαύτη από τον πάγκο έφεραν αποτέλεσμα καθώς οι γηπεδούχες ανεβάζοντας την απόδοσή τους σε υποδοχή και μπλοκ κατάφεραν να προηγηθούν με 8-4 και 12-6. Η Χριστοδούλου και ο άσος της Χρυσομάλλη έγραψαν το 14-7, ενώ το μπλόκ στην Αθανασοπούλου έφερε το 25-10 και το 3-2 επαναφέροντας τα χαμόγελα στις Αμαζόνες.

Στέλιος Ατσιδαύτης (Προπονητής Αμαζόνων): «Κάναμε δύο πολύ καλά σετ στην αρχή, αλλά στο τρίτο κάναμε πολλά λάθη και γενικά ήταν άσχημο σετ για εμάς. Στη συνέχεια χάσαμε τη συγκέντρωσή μας με αποτέλεσμα ο αντίπαλος να ισοφαρίσει το παιχνίδι. Ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολο, ο Ηλυσιακός είναι μαχητική ομάδα που παλεύει όλα τα παιχνίδια και είμαι ευχαριστημένος που νικήσαμε έστω και στο τάι μπρέικ».

Νίκος Μπουτσουρής (Προπονητής Ηλυσιακού): «Μπορούμε να είμαστε ικανοποιημένοι από την παρουσία μας στο τρίτο και στο τέταρτο σετ. Στα δύο πρώτα είχαμε πει να κάνουμε άλλα πράγματα και δεν τα κάναμε ποτέ. Είχαμε κουβεντιάσει ότι μετά την εμφάνιση με τον Παναθηναϊκό πάμε στις Αμαζόνες για να πάρουμε αποτέλεσμα και ξεκινήσαμε το παιχνίδι και ήμασταν εκτός αγώνα. Υπό αυτή την έννοια, στην αρχή δεν πετύχαμε. Μετά όμως παίξαμε με σωστό τρόπο. Όλα τα παιχνίδια τα αντιμετωπίζουμε με τον ίδιο τρόπο και προσπαθούμε να εξελιχθούμε, έτσι ώστε όταν έρθουν τα σημαντικά ματς να έχουμε βρει χαρακτήρα ως ομάδα. Ακόμα δείχνουμε ότι δεν είμαστε σε θέση να παίξουμε μηχανικά ένα ολόκληρο παιχνίδι. Είμαι ικανοποιημένος από τον βαθμό και την εμφάνιση από το τρίτο σετ και μετά. Περιμένω μεγαλύτερη προσπάθεια και συγκέντρωση στη προπόνηση».

*Οι πόντοι των Αμαζόνων προήλθαν από 8 άσσους, 49 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Ηλυσιακού προήλθαν από 8 άσσους, 43 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 3-2 (25-15, 25-15, 10-25, 18-25, 15-10)
Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Στέλιος Ατσιδαύτης): Χρυσομάλλη 4 (1/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σιδεράτου 17 (13/48 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 12 (9/37 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. – 31% άριστες), Κωτσιάκη 9 (5/18 επ., 4 μπλοκ), Μαστοράκη 10 (6/12 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκρέκα 17 (15/44 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 37% υπ. – 19% άριστες) / Σαμπάτη (λ, 60% υπ. – 40% άριστες), Αρβανιτοπούλου, Τσιγαρίδα, Κορρέ.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Νίκος Μπουτσουρής): Παπαδοπούλου 22 (17/41 επ., 5 άσσοι, 42% υπ. – 27% άριστες), Απλαδά 1 (1 άσσος), Μπέμπη (0/8 επ.), Παπαδέδε, Μασούρα, Τσιάκουλα 5 (1/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 50% υπ. – 8% άριστες), Πατέλη 1 (1/6 επ.), Σάντε 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Κούμπουρα 12 (12/33 επ.), Αθανασοπούλου 11 (10/35 επ., 1 άσσος, 48% υπ. – 19% άριστες).