ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Με ανατροπή στους «16» ο Ασκληπιός

Με μια μεγάλη ανατροπή, αφού βρέθηκε να χάνει με 2-0 μέσα στην Λάρισα απ΄τον Φιλαθλητικό, πέρασε  χθες  με 2-3 στους “16” της Β΄ φάσης του κυπέλλου γυναικών, ο Ασκληπιός Τρικάλων. Πρώτες μεταξύ ίσων, η τετράδα Γιάννη 16π.(6 άσους),Τόλλιου 15π, Γεωργοπούλου 14 (5 άσους), Χατζηχριστοδούλου 13.

Το 1ο σετ ξεκίνησε με την ομάδα της Λάρισας να παίρνει προβάδισμα με  6-1. Ένα σερί 8-0 για τον Ασκληπιό τον έφερε στο 6-9 ενώ στη συνέχεια ξέφυγε με 7-13.

asklipios-omadiki-0-444444

Ο Φιλαθλητικός αντέδρασε, αρχικά μείωσε και έφτασε στην ισοφάριση 18-18. Με ένα επι μέρους σερί 5-2 ο Ασκληπιός έκανε το 20-23 για να έχουμε νέα ισοπαλία 24-24 και 25-25 με το σετ να πηγαίνει τελικά στον Φιλαθλητικό με 28-26.

Στο 2ο σετ η ομάδα της Λάρισας πήρε από την αρχή μεγάλη διαφορά και έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του σετ με 25-13.

asklipios-gynaikes-03333

Ίδια εικόνα και στην αρχή του 3ου σετ με την ομάδα της Λάρισας να προηγείται με 7-4. Απ΄το σημείο αυτό η εικόνα άλλαξε, με τον Ασκληπιό να περνάει για πρώτη φορά μπροστά 9-10 και στη συνέχεια άνοιξε διαφορά 12-16 και 17-22 πήρε το σετ με 19-25.

Στο 4ο σετ ο Ασκληπιός μπήκε απ΄την αρχή μπροστά στο σκορ, 5-9 και 10-16 με την ομάδα της Λάρισας όμως να κάνει μια μεγάλη αντεπίθεση φτάνοντας στην ισοπαλία 18-18. Δεν είχε όμως συνέχεια και ο Ασκληπιός πήρε το σετ με 21-25 και οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ.

Το 5ο σετ ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Μετά το αρχικό 3-3 και 4-6 με ένα σερί 9-0 ο Ασκληπιός πήρε το σετ 4-15 και το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Επόμενος αντίπαλος  για την ομάδα του Ασκληπιού θα είναι ο ΕΟ Σταυρούπολης με το παιχνίδι να διεξάγεται την επόμενη βδομάδα στο Κλειστό των Τρικάλων.

Τα σετ 28-26,  25-13, 19-25,  21-25,  4-15

Φιλ/κός Λαρισαϊκός (Βασίλεβα Σ.) Υφαντή Γ. Αναγνωστοπούλου Δ. Μαυροπάνου ο. Παραφέστα Α. Καλόγηρου Π. Βαβάτσικου Β. Γαλογαύρου Μ. Μπίλλη Μ. Ντουλμπέρη Β. Κουμπούρα Σ. Βαίόπουλου Μ. Μητσογιάννη Δ. Κουμπούρα Ε. Νιακοπούλου Α.

Ασκληπιός (Παναγιάρη Σ.) Γεωργοπούλου Α. 14π.(9/15επ. 5άσσους) Κοτσίρα Δ./λ (69%καλές υπ.) Βουλγαράκη Κ. .(8/14επ.) Τόλλιου Ε.  15π.(11/24επ. 2άσσους 2μπλόκ) Χατζηχριστοδούλου Α. 13π.(12/27επ. 1μπλοκ) Γιάννη Β. 16π.(9/16επ. 6άσσους 1μπλοκ) Γατσά Ε. .(6/11επ. 1μπλοκ) Αθανασοπούλου Ε.1π.(1/4επ.) Γεωργάκη Ε. Χύτα Μ. Γεωργίου Μ. .(1άσσο 1μπλοκ) Παπαθεοδώρου Ε. .(1/3επ.) Βράκα Ρ. Βασιλοπούλου Δ.

(15-25,18-25,17-25)
Πεμ 05 Ιαν, 20:00 Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός – ΑΣ Ασκληπιός Τρικάλων ΕΑΚ Νεάπολης Λάρισα 2-3