BEACH VOLLEY

Με ανατροπή στους «16» Βίκυ-Πένυ

Παίζοντας με πάθος και μεγάλη θέληση για νίκη, Αρβανίτη-Καραγκούνη, νίκησαν 2-1 (21-18, 24-26, 9-15) τις Κινέζες Γουανγκ/Γουε σε νοκ άουτ ματς  και προκρίθηκαν στους «16» του  τουρνουά Μajor στο Πόρετς.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με τις διεθνείς μας αν και έχασαν το πρώτο σετ,  στη συνέχεια έκαναν την ανατροπή και πήραν τα δύο επόμενα. Ειδικά το δεύτερο σετ ήταν θρίλερ, καθώς το προβάδισμα που είχαν πάρει Βίκυ-Πένυ με 13-19 έγινε 24-23 με τις Γουανγκ/Γουε νε εχουν τέσσερα ματς μπόλ! Ψύχραιμα όμως οι  διεθνείς μας κατάφεραν να τα “σπασουν”,  ισοφάρισαν σε 24-24, με μπλοκ της Καραγκούνης πέρασαν μπροστά με 24-25 και επικράτησαν τελικά με 24-26 και έφεραν το ματς στα ίσα με  1-1.

Στο τάι μπρέικ με καλή ψυχολογία και μεγάλη αποφασιστικότητα, ξέφυγαν από την αρχή 4-8, 5-9, ακολούθησε ένας ελαφρύς τραυματισμός της  Αρβανίτη, οι Κινέζες βρήκαν την ευκαιρία να μειώσουν σε 9-11 αλλά  Βίκυ και Πένυ επιστράτευσαν όλα τα ψυχικά τους αποθέματα και  “καθάρισαν” το σετ με 9-15 και 1-2 τη μεγάλη νίκη.

Επόμενος αντίπαλος, την Παρασκευή, οι Γερμανίδες πρωταθλήτριες Ευρώπης Λούντγουικ/ Βάλκενχορστ , τις οποίες νίκησε το ελληνικό δίδυμο στην Ελβετία την 1/6 με 2-1 μετά από επική ανατροπή.