Ανώτερος ο ΠΑΟΚ 3-0 τον Ηρακλή

Ο ΠΑΟΚ αξιοποίησε την εμπειρία του και τα λάθη του Ηρακλή Χαλκίδας στα κρίσιμα σημεία των σετ και κατέκτησε τη νίκη με 3-0 κόντρα στην ομάδα της Ευβοίας στη δεύτερη μέρα στου τουρνουά που διοργανώνει στο κλειστό της Κανήθου.

Ο περυσινός πρωταθλητής που έπαιξε για δεύτερο ματς χωρίς Γκομεζ, Σαφράνοβιτς, και τους διεθνείς Ανδρεάδη, Τερζή βρήκε αντίσταση από τους γηπεδούχους στα δύο πρώτα σετ.

Στο πρώτο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 22-19, 24-21 και 25-21 με καρφί του Σακόγλου. Στο δεύτερο ο Ηρακλής με τον Ταπια προηγήθηκε 17-21 αλλά ο δικέφαλος με την εμπειρία του ισοφάρισε σε 22-22, προηγήθηκε 24-23 και με άσο του Σμαραγδή  πήρε το σετ με 25-23. Στο τρίτο ο Ηρακλής δεν άντεξε και ο ΠΑΟΚ επικράτησε εύκολα με 25-17.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Σάκογλου, Σμαραγδής, Σωτηρίου, Τακουρίδης, Παπαδόπουλος, Πέτκοβιτς, Γκάρας (λ)- Παρλακίδης, Κωνσταντινίδης (λ)

Ηρακλής Χαλκίδας (Γκολίτσης): Κολτσιάκης, Τάπια, Κανέλλος, Τέβιν, Κασαμπαλής, Γκότσανιουκ, Παπαδημητρίου (λ)-Κλόχκο, Καζαμπαλής, Αδαμόπουλος, Αντιφάκος, Γαλιώτος, Μάρκου, Ταυρής (λ).