A2

City και στις λεπτομέρειες

Την επιστροφή του στις νίκες πανηγύρισε το Αιγάλεω καθώς επικράτησε στις λεπτομέρειες του ταϊ-μπρεϊκ της Αγίας Παρασκευής και με το 2ποντο κατά την 7η αγωνιστική του 2ου υποομίλου του Α Ομίλου της Α2 γυναικών παρέμεινε στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η επιστροφή του City στο «Στ. Βενέτης» συνδυάστηκε με νίκη επί της Αγίας Παρασκευής σε ένα παιχνίδι όπου τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Ένα παιχνίδι όπου οι «κυανόλευκες» της Αγγελικής Αντωνιάδη έφθασαν μια ανάσα από το τρίποντο όταν και προηγήθηκαν με 2-1 και 25-24 στο τρίτο, αλλά στο τέλος χρειάστηκαν το ταϊ-μπρεϊκ απέναντι στην «μαχητική» ομάδα του Νίκου Κωστακόπουλου.

Και αν η αρχή είναι το ήμισυ του παντός άπαντες το κατάλαβαν καλά στο πρώτο σετ όπου το Αιγάλεω ξεκίνησε εντυπωσιακά και με τις Χαριτωνίδη και Ιωάννου έκαναν το 8-3 και 12-5, ενώ η Σολωμού ανέβασε την διαφορά στο +8 κάνοντας λίγο αργότερα το 15-7.

Με καλή υποδοχή και επίθεση οι γηπεδούχες έφθασαν στο 17-10 και το 20-13 και στο 24-17 δείχνοντας πως θα έκαναν εύκολα το 1-0.

Οι αθλήτριες της Αγίας Παρασκευής όμως είχαν διαφορετική άποψη καθώς με πολύ καλό σερβίς και κόντρα επιθέσεις έτρεξαν ένα σερί 7-0 ισοφαρίζοντας σε 24-24 και 25-25. Η Δρούγκα έδωσε το προβάδισμα στις φιλοξενούμενες με 25-26, η Μανώλικα ισοφάρισε σε 26-26 όμως ένα μπλοκ στην διαγώνια του City και ένας πόντος από την Δρούγκα έφερε το 26-28 και το 0-1.

Στο δεύτερο σετ το Αιγάλεω μπήκε εκ νέου δυνατά προηγούμενο με 13-5, όμως η ομάδα της Αγίας Παρασκευής επέστρεψε κάνοντας το 13-13 και του 16-16.

Οι γηπεδούχες με πολύ καλές άμυνες και κόντρα επιθέσεις έκαναν το 22-17 και παρά την πίεση και αντίδραση της Αγίας Παρασκευής (22-22, 23-21) κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα και με το 25-21 να κάνει το 1-1.

Το 3ο σετ εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο με το Αιγάλεω να παίρνει από την αρχή το προβάδισμα και να κρατά εύκολα την διαφορά και με το ευρύ 25-14 να κάνει το 2-1.

Εντυπωσιακή εξέλιξη είχε το 4ο σετ όπου η Αγία Παρασκευή απέκτησε το προβάδισμα με 4-7 και 7-13, το Αιγάλεω προσπέρασε με 16-15 και οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο –πόντο μέχρι τέλους. Οι γηπεδούχες έφθασαν πρώτες σε σετ μπολ με το 24-25 και το 25-24 και είχαν την ευκαιρία να τελειώσουν το παιχνίδι, ωστόσο η προσπάθεια και ο πόντος της Δίκης χρεώθηκε με υπέρβαση από την διαιτητή της αναμέτρησης προκαλώντας έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς γηπεδούχων.

Η απόφαση αυτή έφερε το 25-25 και στην συνέχεια η Αγία Παρασκευή έκανε το 25-27 στέλνοντας την αναμέτρηση στο ταϊ-μπρεϊκ.

Ένα ταϊ-μπρέϊκ που οι γηπεδούχες με την Χαριτωνίδη έκαναν το 6-4, η Αγία Παρασκευή ισοφάρισε σε 6-6 και το City  να φθάνει στο 8-7 και την αλλαγή των τερέν.

Με την Σολωμού και το λάθος της Αγίας το Αιγάλεω έφθασε στο 10-7, όμως οι παίκτριες του Νίκου Κωστακόπουλου ισοφάρισαν σε 12-12 ανεβάζοντας στα ύψη την αδρεναλίνη.

Τελικά δύο συνεχόμενα λάθη από πλευράς Αγίας Παρασκευής και ο πόντος της Μανώλικα έγραψαν το 15-12 και το 3-2 για το Αιγάλεω σε ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον όλων μέχρι τελευταίου πόντου.

A2
05/11/2021

Πρεμιέρα για την Α΄ ζώνη

Η πρεμιέρα στην Α’ Ζώνη της Α2 Γυναικών για την αγωνιστική περίοδο 2021-2022 θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 6 Νοεμβρίου, ενώ η Β’ Ζώνη που έχει...