Δεύτερη ήττα για Άρη

Μπορεί η εμφάνιση του Άρη κόντρα στην Τσανάκαλε να ήταν καλύτερη από αυτή της Πέμπτης κοντρα στην Χαλκμπανκ, ωστόσο αυτή δεν αρκούσε για να πάρει τη νίκη καθώς η ομάδα της Τουρκίας επικράτησε με 3-1 στο πρώτο παιχνίδι της 2ης ημέρας του διεθνούς τουρνουά της Άγκυρας.

Την 2η ήττα του στο τουρνουά της Χάλκμπανκ που συνεχίζεται στην Άγκυρα γνώρισε ο Άρης. Οι «κιτρινόμαυρες» του Δημήτρη Σολκίδη απέναντι στην Τσανάκαλε παρουσιάστηκαν σαφώς πιο βελτιωμένες από ότι στην πρώτη μέρα, αλλά αυτό δεν αρκούσε για να φθάσουν στη νίκη.

Η Τσανάκαλε με το 25-11 πήρε εύκολα το προβάδισμα στο παιχνίδι, ίδρυσε αρκετά για να κάνει το 2-0 με το 28-26 και ο Άρης μείωσε σε 2-1 με το 23-25.

Στο τέταρτο σετ της αναμέτρησης η Τουρκική ομάδα έδειξε περισσότερο έτοιμη και ψύχραιμη στις λεπτομέρειες και με το 25-20 έκανε το 3-1.

Επόμενο παιχνίδι για τον Άρη είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο το πρωί στις 10 κόντρα στην Ρωσική Οντίτσοβο.

Çanakkale Belediye: İpek Soroğlu, Seda, Elif, Gözde, Alajbeg, Courtney, Ayça (L), Ceren, Gamze, Şule, Hande

Άρης: Κλίβελαντ, Καραφουλίδου, Γκλιγκόροβιτς, Χούντιμα, Αλεξάκου, Πίττα, Κελεσίδου (λ), Χίτζιου, Γουγούση, Καθάριου, Ζωϊδου.