Έσπασαν με ανατροπές το… ρόδι στην Πολωνία η MVP Στράντζαλη και Πρωτοψάλτης (vid)

“Mε το δεξί,” αλλά με άγχος  ήταν το ποδαρικό του Θανάση Πρωτοψάλτη και της Όλγας Σράντζαλη στον β’ γύρο της Πολωνικής Plus Liga, καθώς οι ομάδες τους στα ματς θρίλερ της 14ης αγωνιστικής των πρωταθλημάτων τους, κατάφεραν κόντρα σε σπουδαίες αντιπάλους να φτάσουν στις νίκες με ανατροπή στο 5ο σετ. Η εξαιρετική  μάλιστα Στράντζαλη, πέρα από τους πολύτιμους βαθμούς της νίκης πανηγύρισε με 19 πόντους και τον τίτλο της MVP του αγώνα.

Στο πρώτο λοιπόν ματς του 2020, παρουσία περίπου 1700 θεατών η γηπεδούχος Λεγκιόνοβα της Στράντζαλη “ίδρωσε” αλλά τελικά, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1 σετ από την μαχητική Μπιέλσκο Μπιάλα, χάρισε τελικά τη νίκη στους φίλους της με 3-2 (25-21, 24-26, 10-25, 25-23, 15-13). Η Ελληνίδα διεθνής ήταν με συνολικά 19 πόντους (3 άσοι, 32,69% υπ, 15/40 επίθεση, 1 μπλοκ) η πολυτιμότερη παίκτρια της αναμέτρησης, για 4η φορά στη σεζόν.

Με το πολύτιμο δίποντο η ομάδα της Στράντζαλη έφτασε τους 27 πόντους και βρέθηκε μόνη στην 3η θέση.  Πρώτη με 39 βαθμούς η Chemik Police.

Στο Ράντομ, η παρέα του Θανάση Πρωτοψάλτη, αν και βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ από την Γκντανσκ κατάφερε τελικά κι αυτή να φτάσει στην ανατροπή και να επιβληθεί με 3-2 (25:22, 21:25, 22:25, 25:21, 15:12) της Γκντανσκ.

Στη νίκη των γηπεδούχων, που βρέθηκαν στην 9η θέση της κατάταξης με 18 βαθμούς, ο Έλληνας διεθνής ακραίος ήταν από τους κορυφαίους πετυχαίνοντας 15 πόντους (13/22 επ., 2 άσοι 56% υπ).