ΕΣΠΕΔΑ: Μεγάλη νίκη-ανατροπή για τον Άλιμο

Σπουδαία νίκη με ανατροπή πέτυχε σε εξ΄αναβολής ντέρμπι για την Β’ εθνική γυναικών ΕΣΠΕΔΑ ο Άλιμος ο οποίος αν και
βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1 σετ απέδρασε από το Κερατσίνι με 2-3.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με πολλές συγκινήσεις και εναλλαγές στο σκορ. Στο πρώτο σετ ο Άλιμος έκανε μεγάλη
ανατροπή καθώς από 17-11 κατάφερε να γυρίσει το σετ και να το κατακτήσει με 23-25. Στη συνέχεια ο Απολλώνιος με αιχμή
την Θεοδωρακέα και συμπαραστάτρια τη Σιώρη, ξεκίνησε αντεπίθεση διαρκείας και πέρασε μπροστά με 2-1 σετ.

Στο τέταρτο είχαμε μεγάλο ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τελικά τις παίκτριες της Αθανασοπούλου πιο ψύχραιμες και με λιγότερα λάθη να κατακτούν το σετ με 23-25 και να στέλνουν το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί και πάλι ειχαμε νέο θρίλερ όπου οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να επικρατήσουν στις λεπτομέρειες με 13-15 και να πάρουν ένα πολύτιμο δίποντο που της έφερε στη δεύτερη θέση.

Για την ομάδα του Κερατσινίου ακολουθεί νέο ντέρμπι εξ΄αναβολης στις 5/1 στο κλειστό της Ιχθυόσκαλας με τον Θρίαμβο Χαϊδαρίου.

Τα σετ 2-3 (23-25 , 25 – 18 , 25 – 13 , 23 -25 , 13 – 15)

Απολλώνιος (Δεναξάς): Σιώρη, Θεοδωρακέα, Μάστορα, Κορακιανίτη, Γούνου, Μαντούβαλου Μαρία, Μαντούβαλου Δανάη, Βαζαίου(λ), Καλιμπεράκη(λ) Γιαννατσή, Λουρίδα, Αποστόλου, Μπουρέκα.

Άλιμος (Αθανασοπούλου):Λιαρομάτη, Φούτζιλα, Μωραϊτίδη, Σημαντήρη, Καραμπάγια, Πάτα, Παπαχατζή, Λουκατάρη, Μελιγαλιώτη(λ), Ζούρου, Αρβανίτη.

12.ΑΦΜΣ Φοίνιξ 1(6-30).

**ΑΟ Θρίαμβος,  ΔΑΣ Δραπετσώνα ,ΑΟΝΣ Μίλων,  ο  ΟΦΑ Απολλώνιος έχουν 1 αγώνα λιγότερο