Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Στην κορυφή μέσω Πατρών η Λαμία!

lamia-panigyriaaaa-098765

 Ο Απόλλωνας Πατρών  «φρέναρε» την Κόρινθο στον Β1 υποόμιλο στην πρεμιέρα του δευτέρου γύρου, με 3-0 και έδωσε την ευκαιρία στη Λαμία που κέρδισε τα  Γιάννενα με 3-0 να επιστρέψει στην κορυφή μετά από απουσία  δυο εβδομάδων!

Ο Καμπανιακός νίκησε στο Αγρίνιο και έφτασε στον πόντο τον Απόλλωνα, ενώ ο Ασκληπιός επικράτησε μετά από μεγάλη μάχη  3-2 της ΕΑΛ στο Θεσσαλικό ντέρμπι  και την έπιασε στους 15 βαθμούς.

Σπουδαία νίκη πήραν τα Βριλήσσια με 3-0 της Πετρούπολης και πλησίασαν στους δύο πόντους της  δεύτερης θέση στον Α1 υποόμιλο . Νίκη-ανάσα για τον Μεσσηνιακός που νίκησε του Ίωνες ενώ πολλά θα εξαρτηθούν από τη μεγάλη μονομαχία του Μεσσαρά που  υποδέχεται τις ισόβαθμες Αμαζόνες.

Στον Α2 όμιλο ο Πανιώνιος νίκησε εύκολα την Τελχινίδα και ανέβηκε στην 2η θέση και περιμένει το αποτέλεσμα του Ηλυσιακού με την μαχητική και ανεβασμένη Παλλήνη.

Καθαρό τρίποντο, χωρίς περιπέτειες για τον ΖΑΟΝ μετά από πολύ καιρό, με 3-0 στον Αγ. Δημήτριο με αντίπαλο τον Αστέρα και τέταρτη σερί νίκη για την ομάδα της Μπλάμη που βρίσκεται σε ανοδική πορεία και υποδέχεται την επόμενη αγωνιστική σε ντέρμπι κορυφής, τον αήττητο Πορφύρα που είχε ρεπό αυτη την αγωνιστική.

Στον Β2 όμιλο, η Νέα Γενιά επικράτησε δύσκολα του Ανατόλια, ενώ στις καθαρές νίκες επέστρεψε και η Νέα Βυσσα με το 3-0 επί του Ηρακλή. Σήμερα Κυριακή στο Λαγκαδά, αγωνίζεται ο πρωτοπόρος Βότσης.

Α2 Γυναικών
Α΄ Όμιλος-1ος Υποόμιλος
10η αγωνιστική

Σάββατο 4/2/2017
ΦΟ Βριλησσίων – ΓΣ Πετρούπολης 3-0 (25-23,25-20,25-23)
ΑΣΠ Ίωνες – Μεσσηνιακός ΓΣ 1888 0-3 (14-25,13-25,19-25)

Κυριακή 5/2/2017
Μ. Μερκούρη, 15.00: ΟΠ Ρεθύμνου – ΓΣ Χαλανδρίου, Κανακάκης-Μπρέλλας
Μοιρών, 16.00: ΓΑΣ Μεσσαράς – ΑΟΝ Αμαζόνες, Βογιατζής-Καραπουλάκης
Ζηρίνειο, 16.00: ΓΣΚ Ηρακλής – ΕΑ Πατρών, Μαυρικίδου-Παγκοζίδης

Α2 Γυναικών
Α΄ Όμιλος-2ος Υποόμιλος
14η αγωνιστική

Σάββατο 4/2/2017
ΑΕ Αγίας Παρασκευής – ΑΣΣ Αναγέννηση 3-0 (25-15,25-12,25-23)
ΓΣ Αστέρας Αγίου Δημητρίου – Ζηρίνειος ΑΟΝ 0-3 (26-28,22-25,19-25)
ΓΣ Πανιώνιος – ΡΣΦΠ Τελχινίς 3-0 (25-19,25-15,25-15)

Κυριακή 5/2/2017
Στ. Βενέτης, 17.00: ΑΟ Αιγάλεω – ΑΣ Ηλιούπολης, Βλάχος-Κυργιαλάνη
Ιλισσίων, 19.00: ΑΟ Ηλυσιακός – ΑΟ Παλλήνη, Μόσχος-Τουμπανάκης

Α2 Γυναικών
Β΄ Όμιλος-1ος Υποόμιλος
10η αγωνιστική

Σάββατο 4/2/2017
ΠΑΣ Ιωνικός 80 Αγρινίου – ΑΣ Καμπανιακός 0-3 (14-25,13-25,9-25)
ΑΟ Λαμίας 2013 – ΑΣ Γιάννενα 3-0 (25-16,25-15,25-17)
ΑΣ Ασκληπιός Τρικάλων – ΕΑ Λάρισας 3-2 (25-20,20-25,25-10,23-25,15-11)
Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός – ΕΟ Σταυρούπολης 1-3 (18-25,19-25,25-14,23-25)
ΑΣΠ Απόλλων – ΑΣΠ Κόρινθος 3-0 (25-19,25-23,25-23)

Α2 Γυναικών
Β΄ Όμιλος-2ος Υποόμιλος
10η αγωνιστική

Σάββατο 4/2/2017
ΧΑΝΘ – ΓΣΓ Νίκη Αλεξανδρούπολης 3-1 (25-22,25-27,25-15,25-20)
ΣΑΑΚ Ανατόλια – ΜΑΣ Νέα Γενεά 1-3 (26-24,24-26,18-25,18-25)
Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 – ΑΟ Νέας Βύσσας 0-3 (22-25,23-25,20-25)

Κυριακή 5/2/2017
Κονταξοπούλειο, 18.00: ΔΑΣ Ωραιοκάστρου – ΓΑΣ Αρχέλαος, Μαυρίδης-Κεχαγιά
Λαγκαδά, 21.00: ΑΣΚ Λαγκαδά – ΑΣΠ Ναύαρχος Βότσης, Κύρκος-Γεωργιάδου

 

Βαθμολογία B1 υποομίλου (10 αγώνες)
No. Ομάδα Βαθμοί Αγώνες Νίκες Ήττες Σετ υπέρ Σετ κατά
1 ΑΟ Λαμίας 2013 25 10 9 1 27 9
2 ΑΣΠ Κόρινθος 24 10 8 2 24 11
3 ΑΣΠ Απόλλων 18 10 6 4 21 17
4 ΑΣ Καμπανιακός 17 10 6 4 20 16
5 ΕΑ Λάρισας 15 10 4 6 20 19
6 ΑΣ Ασκληπιός Τρικάλων 15 10 5 5 21 19
7 ΑΣ Γιάννενα 14 10 5 5 18 20
8 ΕΟ Σταυρούπολης 13 10 5 5 17 21
9 Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 7 10 2 8 16 26
10 ΠΑΣ Ιωνικός 80 Αγρινίου 2 10 0 10 4 30
11 0 0 0 0 0 0

 

 

 

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ