Έκλεισε με… happy end το 2017 για τον Ηρακλή Χαλκίδας

Οι υψηλές πτήσεις του Ηρακλή Χαλκίδας ολοκληρώθηκαν με τον καλύτερο τρόπο αυτή τη χρονιά για την ομάδα του Σπύρου Γκολίτση, καθώς στο αποχαιρετιστήριο εντός έδρας ματς του 2017, για τηn 10η αγωνιστική της Volleyleague επικράτησε με 3-1 (25-19, 25-21, 27-29, 25-18) του Εθνικού Αλεξανδρούπολης και έστω και προσωρινά βρέθηκε στην 3η θέση. Οι φιλοξενούμενοι, που εξέφρασαν στην διάρκεια του αγώνα διαμαρτυρίες για την διαιτησία, μετά το β’ σετ φάνηκε να ισορροπούν το παιχνίδι, αλλά οι Ευβοιώτες με κορυφαίο και τοπ σκόρερ με 23π το Μότα, εκμεταλλέυτηκαν τα αντίπαλα λάθη και έφτασαν στη δίκαιη νίκη. Τοπ σκόρερ με 21π του Εθνικού, ο Παγιάν.

Στο ‘α σετ ο Ηρακλής πήρε από την αρχή ένα προβάδισμα με 5-2 το οποίο όχι μόνο το συντήρησε αλλά όσο περνούσε η ώρα, με τα λάθη των φιλοξενούμενων, ειδικά στην υποδοχή, το διεύρυνε με αποτέλεσμα να φτάσει εύκολα στην κατάκτηση του με 25-19, 1-0.

Στο β’ σετ ο Εθνικός βελτίωσε κατακόρυφα την απόδοσή του, κόντραρε στα ίσα για μεγάλο διάστημα τους γηπεδούχους, που ξέφυγαν για πρώτη φορά στο σετ με 3 πόντους 16-13. Με τον Μότα ασταμάτητο οι Ευβοιώτες ξέφυγαν με 21-16, αλλά στη συνέχεια οι Εβρίτες αντέδρασαν, μείωσαν εκμεταλλευόμενοι τις λανθασμένες επιλογές των αντιπάλων τους, σε 21-20, αλλά μετά από ένα χαμένο σετ μπολ και την άουττ επίθεση του Παγιάν, όπως υπέδειξε ο διαιτητής κ. Φραγκάκης,η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση, υπό τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων, ζευγάρωσε με 25-21 τα κερδισμένα της σετ.

Με την πλάτη στον τοίχο ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης προσπάθησε να παραμείνει ζωντανός με τις δύο ομάδες, έπειτα από αμφίρροπο παιχνίδι, τους ακρίτες να ισορροπούν το ματς και την αναποτελεσματικότητα των γηπεδούχων, να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ, 6-6, 13-13. Οι καλές άμυνες και το καλοστημένο μπλοκ, έδωσαν προβάδισμα με 18-14 στους φιλοξενούμενους. Με πρωταγωνιστή τον Τάπια και ένα σερί πόντων ο Ηρακλής Χαλκίδας ισοφάρισε σε 21-21, ενώ από τα καλά σερβίς του Μότα πήρε βραχεία κεφαλή με 23-22 δείχνοντας αποφασισμένος να καθαρίσει το ματς και να αποφύγει τα μπλεξίματα.  Ο ασταμάτητος Μότα έφερε με 24-23 σε σετ-ματς μπολ την ομάδα του, όμως ο Εθνικός με πρωταγωνιστή τον Βελίσκοβιτς, άντεξε και έφτασε με 25-24 σε σετ μπολ. Στο 25-25 ο κ. Φραγκάκης, χρέωσε με πιαστό τον Βλαχόπουλο, υπό τις έντονες διαμαρτυρίες των παικτών και το ξέσπασμα του πάγκου του Εθνικού, με τον Ηρακλή Χαλκίδας να έχει ένα ακόμη σετ-ματς μπολ  στο 26-25, αλλά οι Εβρίτες ήταν αυτοί τελικά που μείωσαν με 29-27, σε 2-1 τα σετ, παραμένοντας στο κόλπο.

Στο δ’ σετ η ομάδα του Γκολίοτση με πολύ καλό σέρβις δημιούργησε προβλήματα στην ακριτική υποδοχή, καταφέρνοντας έτσι να έχει μία διαφορά ασφαλείας 8-5, 16-14. Το καλό μπλοκ των γηπεδούχων άνοιξε την ψαλίδα ακόμη περισσότερο και στο 22-17 δόθηκε κόκκινη για διαμαρτυρία στον Παγιάν, μετά την υπόδειξη “άουτ” του ρέφερι Φραγκάκη, σε επίθεση του Κολομβιανού. Το σκορ έγινε 23-17 ο Ηρακλής Χαλκίδας έφτασε σε ένα ακόμη ματς μπολ και τελικά από το χαμένο σερβίς του εκνευρισμένου Κολομβιανού μπόμπερ των φιλοξενούμενων, ο Ηρακλής Χαλκίδας “σφράγισε” με 25-18, τη νίκη του 3-1 σετ και με 18 βαθμούς έστω και προσωρινά, βρέθηκε στην 3η θέση της κατάταξης.

O προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας είπε: «Επανήλθαμε στα τρίποντα και μάλιστα στην έδρα μας. Θέλουμε να κάνουμε μία επανεκκίνηση στον Β΄γύρο. Η ομάδα ξεκίνησε με στόχο στην 8αδα και είμαστε κοντά στην 4αδα. Ο αγώνας κρίθηκε στα λάθη και στην επίθεση. Περιόρισαμε τον Εθνικό που είχε μονοδιάστατη έκφραση στην επίθεση. Ήμασταν καλύτεροι σε όλους τους τομείς και νικήσαμε δίκαια. Καλές γιορτές και υγεία σε όλους. Μακάρι το βόλεϊ να βρει έναν καλύτερο δρόμο».

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης είπε: «Ο Ηρακλής Χαλκίδας έπαιξε καλύτερα και νίκησε δίκαια. Kάποια πράγματα θα τα βελτιώσουμε στη συνέχεια. Τα παιδιά τραβάνε μεγάλο κουπί όλο αυτό το διάστημα και παρά την ήττα δε μπορώ να πω πως είμαι απογοητευμένος. Θα επιστρέψουμε με το καλό στη βάση μας και από το νέο χρόνο θα έχουμε να πούμε περισσότερα. Χρόνια πολλά σε όλους»

Τα σετ: 3-1 (25-19, 25-21, 27-29, 25-18) σε 111′

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 17 (15/34 επ., 2 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 13 (8/16 επ., 5 μπλοκ), Κολτσιάκης 2 (1/7 επ., 1 άσσος, 80% υπ. – 20% άριστες), Τσολάκος 5 (5/9 επ.), Μότα 24 (17/34 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 19% άριστες), Γκελίνσκι 2 (1/2 επ., 1 άσσος) / Τσαδήμας (λ, 83% υπ. – 50% άριστες), Φραγκιαδάκης, Μακ Γιουίλιαμ 10 (9/15 επ., 1 άσσος, 65% υπ. – 35% άριστες), Μακρυγιάννης, Αμαριανάκης, Αδάμ.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ. (Μουστακίδης): Παγιάν 21 (18/48 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χατζόπουλος 11 (7/12 επ., 4 μπλοκ), Καβαρατζής 5 (3/15 επ., 2 μπλοκ, 54% υπ. – 35% άριστες), Βλαχόπουλος, Βελίτσκοβιτς 19 (17/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ. – 22% άριστες), Χριστόφας 14 (11/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 70% υπ. – 20% άριστες).«Όχι ατιμωρησία στους ρατσιστές»