Τρίποντο δια χειρός Χαντ για την Κηφισιά

Έχοντας στην σύνθεσή της έναν εκπληκτικό Τέϊλορ Χαντ η Κηφισιά έσπασε το ρόδι στην φετινή Volleyleague και με το 3-1 επί του Ηρακλή Χαλκίδας πανηγύρισε το τρίποντο στο Ζηρίνειο.

Στο Ζηρίνειο η Κηφισιά φρόντισε να υπερβάλει εαυτόν και με το 3-1 να φθάσει σε ένα πολύτιμο τρίποντο, αφήνοντας την πικρή γεύση της ήττας στην Χαλκίδα που αν ήταν πιο προσεκτική στα δύο πρώτα σετ θα μπορούσε να κάνει την ζημιά.

Οι “κυανόλευκο” του Κώστα Αρσενιάδη έχοντας τον Τεϊλορ Χαντ πολυεργαλείο έφθασαν στη νίκη με τον Καναδό ακραίο να αγωνίζεται και ως διαγώνιος και να σταματά στους 37 πόντους με το εκπληκτικό 63% στην επίθεση.

Από την άλλη η Χαλκίδα με τους Τάπια και Μότα αφού αυτοκτόνησε στο πρώτο σετ όταν και προηγήθηκε με 21-23, είχε πρόβλημα με το χαμηλοτάβανο της Κηφισιάς και δεν κατάφερε μετά το τρίτο να βρει λύσεις στους Χαντ και το σερβίς των γηπεδούχων.

Μίλησε στο τέλος

Ανατρεπτική εξέλιξη είχε το πρώτο σετ του αγώνα με τον Ηρακλή Χαλκίδας να ξεκινά πολύ καλά έχοντας το προβάδισμα σε όλο το σετ μέχρι το 21-23 και την Κηφισιά όμως να «χτυπά» 15-18.ά στο τέλος και με ανατροπή να φθάνει το 27-25 και το 1-0.

Η Χαλκίδα με καλή υποδοχή και επίθεση και τους Μότα, Τάπια προηγήθηκε με 9-11 και 14-16 για να φθάσει με άσο του Μακ Γουίλιαμ στο 15-18.

Η Κηφισιά έχοντας ανεβάσει την απόδοσή της μείωσε σε 17-18 και ισοφάρισε 19-19 με τον άσο του Χάντ και με τον Ντε Σόουζα 21-21.

Χαραλαμπίδης και μπλοκ στον Ντε Σόουζα έφεραν την Χαλκίδα στο 21-23, η Κηφισιά όμως επέστρεψε με τους Χαντ και τον άσο του Ντε Σόουζα ισοφάρισε σε 23-23.

Η ομάδα της Εύβοιας με το λάθος του Ντε Σόουζα και τον Τάπια είχε δύο σετ μπολ στο 23-24 και 24-25, η Κηφισιά όμως ήταν αυτή που μίλησε στο τέλος και με τον Εφραιμίδη και το λάθος του Τσολάκου έκανε το 27-25 αποκτώντας το προβάδισμα με 1-0.

Ισοφάριση με Τάπια

Στο δεύτερο σετ η Χαλκίδα φρόντισε να πάρει από νωρίς το προβάδισμα και παρά την πίεση των γηπεδούχων με τα σερβίς του Εφραιμίδη κατάφερε να το κρατήσει μέχρι τέλους φθάνοντας στην ισοφάριση.

Οι παίκτες του Σπύρου Γκολίτση μπήκαν εντυπωσιακά στο σετ και με πίεση από το σερβίς προηγήθηκαν με 2-6 και λίγο αργότερα με τον Μακ Γουίλιαμ και τον άσο του Τσολάκου έκανε το 6-13.

Η Κηφισιά ανεβάζοντας την απόδοσή της και με πίεση από το σερβίς και άσο του Χαντ πλησίασε στο 9-13. Ο Τάπια με ένα εξαιρετικό μπλοκ σταμάτησε τον Εφραιμίδη δίνοντας το +5 στην Χαλκίδα (10-15), ωστόσο οι «κυανόλευκοι» των Βορείων προαστίων με άσο από τον Εφραιμίδη, τον Χάντ και το τον Σουλτανόπουλο ισοφάρισαν σε 15-15.

Η Χαλκίδα όμως κατάφερε να μείνει όρθια καθώς ο Τάπια και το λάθος του Χάντ έδωσε αέρα τριών πόντων (15-18). Η Κηφισιά συνέχισε τα εύκολα λάθη, ο Μότα έκανε το 17-22 για να φθάσουμε στο 19-25 με το λάθος σερβίς του Χαντ που έφερε το 1-1 για τους «μελανόλευκους» της Εύβοιας.

Ασταμάτητος ο Χαντ

Στο τρίτο σετ ο Χαντ έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο, η Χαλκίδα δεν μπόρεσε να βρει λύσεις μετά τα μια με αποτέλεσμα η Κηφισιά να αποκτήσει εκ νέου προβάδισμα με 2-1.

Η αρχή του σετ ήταν αρκετά ισορροπημένη με τους φιλοξενούμενους να φθάνουν στο 7-8 και το 9-10 με τους Τάπια και Μότα αντίστοιχα.

Η Κηφισιά προσπέρασε στο σκορ με 12-11 και με άσο του Χαντ έκανε το 14-12. Η Χαλκίδα όμως με ένα μικρό σερί και λάθη των «κυανόλευκων» έφθασε στο 14-17 δείχνοντας πως μπορεί να κάνει την ζημιά.

Οι γηπεδούχοι όμως είχαν τον Χαντ  ο οποίος ισοφάρισε σε 17-17 και έδωσε το προβάδισμα με 19-18, για να πάνε οι δύο ομάδες μαζί στο 20-20. Ο Χαντ, ένα μπλοκ στον Τάπια και ένας πόντος του Σολάρι έγραψαν το 23-21 και στο τέλος με το 25-21 η ομάδα της Κηφισιάς έφθασε στο 2-1.

Τυπική διαδικασία

Το τρίτο σετ ήταν ουσιαστικά παράσταση για έναν ρόλο καθώς η Κηφισιά με κεκτημένη ταχύτητα και ψυχολογία φρόντισε να ολοκληρώσει το παιχνίδι και να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Η Χαλκίδα προσπάθησε να εφνυδιάσει προηγούμενη μ 0-2 ωστόσο η Κηφισιά με τον Χαντ και τον άσο του Εφραιμίδη ισοφάρισε 2-2 και μετά το 4-4 ανέβασε την απόδοσή της για να φθάσει στο 8-6.

Η Χαλκίδα μείωσε στο 9-8 όμως ένα σερί των «κυανόλευκων» έκανε το 12-8 και το 18-13 με τον Χαντ… Οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν την διαφορά στο 18-15ωστόσο ο άσος του Ντε Σόουζα έφερε το σκορ στο 20-15 για να τελειώσουν τα πάντα εκεί.

Η Κηφισιά κράτησε την υπέρ της διαφορά και με 25-20 πανηγύρισε το 3-1 και το πρώτο τρίποντο της χρονιάς στο Ζηρίνειο.

Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Είναι ένα μεγάλο τρίποντο για την ομάδα μου. Για εμάς ουσιαστικά ήταν μία πρεμιέρα χωρίς να έχουμε από πίσω μας πολλές μέρες δουλειάς. Βρεθήκαμε κατά την διάρκεια του αγώνα να χάνουμε τον διαγώνιο μας. Κλειδί για τη νίκη μας ήταν η άμεση προσαρμογή των παικτών σε άλλες θέσεις. Η ομάδα δούλεψε με μυαλό, κάτι που μου άρεσε πολύ. Βγάλαμε ενέργεια στο γήπεδο. Πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου».

Ο προπονητής του Ηρακλή Κηφιισάς Σπύρος Γκολίτσης δήλωσε: «Τόσο το πρώτο σετ όσο και το τρίτο σετ ήταν δικά μας αλλά τα χάσαμε μέσα από τα χέρια μας. Ελέγχαμε το παιχνίδι και τελικά φύγαμε χωρίς βαθμό από το Ζηρίνειο. Ο Χαντ και ο Εφραιμίδης μας δημιούργησαν προβλήματα στην υποδοχή. Παίξαμε σε ένα ακατάλληλο γήπεδο. Σε αρκετές περιπτώσεις η μπάλα βρήκε στην οροφή. Χάσαμε 8-9 πόντους από την οροφή. Στο γήπεδο της Χαλκίδας αυτές οι φάσεις θα έπαιζαν. Χάσαμε γιατί έπαιξε καλά σαν διαγώνιος. Έτσι όμως είναι το βόλεϊ όμως. Κρίμα γιατί θεωρώ ότι αξίζαμε να φύγουμε με πόντους από την Κηφισιά».

1ο σετ: 7-8, 14-16, 20-21, 27-25

2ο σετ: 4-8, 15-16, 17-21, 19-25

3ο σετ: 7-8, 14-16, 21-20, 25-21

4ο σετ: 8-6, 16-11, 21-16, 25-20

*Οι πόντοι του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν από 12 άσσους, 59 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 7 άσσους, 51 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 27-25, 19-25, 25-21, 25-20

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Σαρνέτσκι 2 (2/3 επ.), Χαντ 37 (32/51 επ., 5 άσσοι), Ντε Σόουζα 10 (7/16 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 23% άριστες), Σουλτανόπουλος 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Σονάρι 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 68% υπ. – 41% άριστες), Λιβαθηνός, Μανίκας, Παπαδόπουλος, Μελλές, Εφραιμίδης 11 (7/14 επ., 4 άσσοι, 32% υπ. – 11% άριστες).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 23 (19/32 επ., 4 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 8 (6/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μακ Γουίλιαμ 6 (5/7 επ., 1 άσσος, 45% υπ. – 18% άριστες), Τσολάκος 11 (7/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μότα 17 (14/26 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. – 17% άριστες), Γκελίνσκι 2 (2 άσσοι) / Τσαδήμας (λ, 41% υπ. – 22% άριστες), Μιχαλόπουλος (λ, 33% υπ. – 33% άριστες), Κολτσιάκης (50% υπ. – 50% άριστες), Αμαριανάκης, Αδάμ.