Με Μουαγκουτούτια ο ΠΑΟΚ πέρασε από τη Μίκρα

Στο ντέρμπι Θεσσαλονίκης, ο ΠΑΟΚ με εξαιρετικό τον Μουαγκουτούτια και συμπαραστάτη τον Κλαπβάικ έφυγε με το διπλό από την Μίκρα, επικρατώντας 3-1 του Ηρακλή

Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Στο πρώτο στ υπήρχε ισορροπία (22-22). Ο Μουαγκουτούτια έκανε το 22.23 αλλά ο Σαφράνοβιτς έχασε το σερβίς (23-23). Ο Ηρακλής έχασε το σερβίς με τον Μαυροβουνιώτη (23-24) και ο Μουαγκουτούτια έκλεισε το σετ 23-25.

Στο δεύτερο σετ, ο Ηρακλής περιόρισε τα λάθη του και με το φλοτ σερβίς του Ντίνα ξέφυγε 11-7 και 14-11. Ο Δικέφαλος επέστρεψε και ισοφάρισε αλλά ο γηραιός με τον Ποπόφ ξέφυγε πάλι με +3 (22-19) και 24-21. Με τον Φιλίποφ στο σερβίς και με τους Γκόρτσανιουκ, Τακουρίδη οι φιλοξενούμενοι έδωσαν μεγάλες μάχες και με σερί 4-0 προσπέρασαν 24-25 . Ομως το σετ είχε πολύ δρόμο και ο Ηρακλής ισοφάρισε με τον Ποπόφ και πήρε και προβάδισμα με τα δύο λάθη του Κλαπβάικ (26-25) και (27-26). Ο Ολλανδός διαγώνιος του ΠΑΟΚ πέτυχε το 27-27 αλλά ο Ηρακλής με την επίθεση του Ποπόφ και το μπλοκ του Φέργκιουσον τελείωσε το σετ 29-27, ζεσταίνοντας κι άλλο τους φίλους που είχαν γεμίσει το κλειστό.

Στο τρίτο σετ, τα σερβίς του Μουαγκουτούτια χάλασαν την υποδοχή του Ηρακλή και οι Γκόρτσανιουκ, Όκολιτς και οι υπόλοιποι παίκτες του ΠΑΟΚ έκαναν σερί 6-0 για το 5-12. Η διαφορά έφτασε και στο +9 (20-11) με τον Κλαπβάικ και τον Τακουρίδη και το σετ έκλεισε με την επίθεση του Μουαγκουρούτια 25-16 για το 2-1 σετ.

Κια στο τέταρτο σετ ο ανταγωνισμό ήταν μεγάλος. Το 7-9 για τον ΠΑΟΚ έγινε 10-9 για τον Ηρακλή με ρεσιτάλ του Ποπόφ και νέα απάντηση από τον Μουαγκουτούτια για το 12-14. Ο Ηρακλής ισοφάρισε 19-19 και 23-23 με τον Ποπόφ αλλά η επίθεση του Κλαπβάικ και το λάθος του Ποπόφ έκλεισαν το σετ 25-23 για τον ΠΑΟΚ που πήρε τη νίκη με 3-1 σετ.

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός δήλωσε : «Σήμερα ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, είναι παιχνίδια που χρειάζεται η πόλη με ένα κόσμο φανταστικό, γεμάτο το γήπεδο. Εγινε μεγάλο ντέρμπι και πολύ καλό παιχνίδι. Σίγουρα δεν είμαι ευχαριστημένος με την εξέλιξη και το τελικό αποτέλεσμα. Θεωρώ πως δικαιούμαστε κάτι παραπάνω. Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες».

Ο αρχηγός Κώστας Προύσαλης είπε : «Ευχαριστούμε τον κόσμο για την υποστήριξη που ήρθε σε ένα ακόμα παιχνίδι και μας βοήθησε πάρα πολύ. Εμείς για ακόμα ένα παιχνίδι έχουμε παράπονο από τον κύριο Γεροθόδωρο. Όπως και πέρυσι και έτσι φέτος μας αδίκησε σε κάποιες φάσεις. Δεν γίνεται να έχουμε μόνο εμείς λάθος, ότι αμφισβητουμένη φάση πήγε υπέρ του ΠΑΟΚ. Πρέπει να αλλάξει αυτό, κάτι πρέπει να γίνει. Φυσικά και εμείς θα κανουμε τα λάθη μας αλλά κάνουν κι αυτοί δεν γίνεται με το ετσι θέλω να αλλάζει».