Νίκη χαρακτήρα για Πορφύρα

Τη νίκη με 3-1 επί του Μαρκόπουλου πανηγύρισε ο Πορφύρας κατά την 17η αγωνιστική και με το τρίποντο η ομάδα του Πειραιά «κλείδωσε» την 8η θέση στην βαθμολογία…

Στο Πειραιά το Μαρκόπουλο μπορεί να προηγήθηκε επί του Πορφύρα, ωστόσο οι «ροσονέρι» του Βασίλη Πανδή παίζοντας πολύ καλά σε άμυνα -επίθεση και με πρωταγωνίστριες τις Δραγουμάνου και Κομλένοβιτς έφθασαν στο 3-1 πανηγυρίζοντας την 5η τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Πορφύρας ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση απέναντι στο Μαρκόπουλο και με αποτελεσματικές επιθέσεις προηγήθηκε 8-5 και 10-6, ενώ με άσο της Ράπτη και την Κομλένοβιτς έφθασε στο 16-10. Εκεί όμως η ομάδα των Μεσογείων γύρισε τον διακόπτη και με την Νικολογιάννη στο σερβίς έτρεξε ένα σερί 7-0 προσπερνώντας με 17-16 και 22-20 για να κατακτήσει το σετ με 25-21 και να κάνει το 1-0.

Οι «ροσονέρι» του Βασίλη Πανδή απάντησαν στο δεύτερο σετ καθώς απέκτησαν το προβάδισμα από την αρχή και φρόντισαν να το κρατήσουν μέχρι τέλους κάνοντας το 1-1.

Με την Κομλένοβιτς και Δραγουμάνου οι γηπεδούχες έφθασαν στο 8-4 και το 16-5 και φρόντισε να έχει διαφορά ασφαλείας μέχρι το 19-9. Οι «κυανόλευκες» των Μεσογείων μάζεψαν την διαφορά και με τον άσο της Νικολογιάννη μείωσαν σ 20-15, ενώ με τις Τσιάκουλα, Μαρινάκη και την άουτ επίθεση της Δραγουμάνου έκαναν το 22-18.

Η διαφορά με πόντο της Μαρινάκη μειώθηκε σε 23-21, ωστόσο ο Πορφύρας με την Δραγουμάνου και την Φωτεινού έκανε το 25-21 και το 1-1.

Ένα σετ που έδωσε ψυχολογία στις γηπεδούχες οι οποίος στο τρίτο σετ έκαναν την διαφορά από τα μισά και μετά και με κόντρα επιθέσεις έφθασαν στο 2-1.

Ένα σετ που ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ με 10-10 και 13-13. Η Κομλένοβιτς με άσο έδωσε το προβάδισμα στον Πορφύρα με 14-13, η Νικολογιάννη έφερε το Μαρκόπουλο στο 16-15, ωστόσο οι γηπεδούχες με το μπλοκ της Φωτεινού έκαναν το 20-18  και λίγο αργότερα το 22-18.

Η Δραγουμάνου έγραψε το 24-20 και παρά την προσπάθεια του Μαρκόπουλου που πλησίασε στο 24-22, το λάθος σερβίς της Νικολογιάννη χάρισε το σετ στον Πορφύρα που με το 25-22 έφθασε στο 2-1.

Στο τρίτο σετ ο Πορφύρας θέλοντας να κλειδώσει το τρίποντο έβγαλε ψυχή και πάθος και με τις Δραγουμάνου και τον άσο της Κομλένοβιτς έκανε το 9-2 και λίγο μετά με νέο άσο από την Δραγουμάνου το 11-3.

Μια διαφορά που οι γηπεδούχες κράτησαν κάνοντας το 13-5 με την Ράπτη, ενώ λίγο μετά έγινε το 16-10. Το Μαρκόπουλο παίζοντας το τελευταίο του χαρτί μειώνοντας τα λάθη του και με κόντρα επιθέσεις μείωσε σε 21-19 κάνοντας ντέρμπι το σετ.

Η Ράπτη όμως και ο άσος από τη νεαρή Χατζηράπτη έφεραν τον Πορφύρα στο 23-19, το λάθος των γηπεδούχων το 24-22 όμως η Δραγουμάνου έκανε το 25-22 και το 3-1.

Βασίλης Πανδής (Πορφύρας): «Το Μαρκόπουλο αν του δώσεις δικαίωμα θα σου δημιουργήσει πρόβλημα, όπως έγινε στο πρώτο σετ. Στα επόμενα είχαμε μία τυπική εμφάνιση και γι’αυτό ήρθε και η νίκη».

Κώστας Σωτηρόπουλος (Μαρκόπουλο): «Δραματικά τα λάθη που κάναμε, ειδικά από το σερβίς. Έπαιρναν πόντο χωρίς να ακουμπούν την μπάλα. Περιμένουμε την ενηλικίωση των αθλητριών».

ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πανδής): Δραγουμάνου 14 (11/28 επ., 3 άσσοι, 53% υπ.), Κομλένοβιτς 14 (8/20 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Κωνσταντέλου 7 (2/4 επ., 5 μπλοκ), Ράπτη 12 (10/24 επ., 2 άσσοι, 43% υπ.), Χατζηπέτρου 2 (2 άσσοι) / Μουστάκη (λ, 39% υπ.), Κελεσίδη, Λιάρου, Σιδεράτου, Γκολφινοπούλου.

ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ (Σωτηρόπουλος): Μαρινάκη 7 (3/8 επ., 5 μπλοκ), Νικολογιάννη 24 (17/37 επ., 6 άσσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ.), Παπαστεργίου 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Τσιάκουλα 9 (6/8 επ., 3 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 7 (4/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χούντα 18 (16/37 επ., 2 άσσοι, 42% υπ.) / Τουλγαρίδου (λ, 48% υπ.), Αναγνώστου Γεωργαντζή.