Νίκη-παραμονής για τον Εθνικό Πειραιά μέσα στη Σύρο!

Ο Εθνικός Πειραιώς έχοντας πρωταγωνιστή τον Μάθιου Σέιφερτ επιβλήθηκε εκτός έδρας με 3-1 του Φοίνικα στην έδρα του και έκανε άλμα παραμονής στην Α1 Ανδρών.

Ο Εθνικός Π. Μαζί με τη Νίκη Αιγινίου “έπιασαν” στους 24 πόντους τον ΑΟΠΚ και η μάχη για την 8αδα έχει φουντώσει για τα καλά. Από την άλλη, ο Φοίνικας έμεινε στους 32 βαθμούς και στην 4η θέση της βαθμολογίας και προβλήματισε με την εμφάνισή του ενώ από το “ναυάγειο” της ήττας διασώθηκε ο Γιορντάνοφ και ο Στεφανίδης.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά από το πρώτο σετ. Το μπλοκ του Μπάση στον Γιορντάνοφ έφερε τη διαφορά στο +5 για τον Εθνικό και με το 3-8 έκλεισε το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Οι Συριανοί μείωσαν αλλά ο Εθνικός ήταν και πάλι μπροστά (13-16). Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα απόλυτα συγκεντρωμένη δεν άφησε περιθώρια στο Φοίνικα που δεν είχε βρει παήματα και έτσι με 0-1 (19-25) οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα.

Ο Φοίνικας ανέβηκε στο δεύτερο σετ με αιχμή του δόρατος τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ. Με δυο άσους, ο Βούλγαρος μπόμπερ έκανε το 12-6 ενώ στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ η νησιωτική ομάδα βρέθηκε στην +7 (16-9). Ο Στεφανίδης ήταν εξίσου πολύ καλός για τους γηπεδούχους και έκανε το 18-11 και το σετ ολοκληρώθηκε με 25-19 (1-1).

Στο τρίτο σετ, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλά αλλά και ο Φοίνικας ήταν ανταγωνιστικός. Το ‘Πειρατικό’ αν και ξέφυγε με 11-7, δεν κράτησε τη διαφορά αφού ο Εθνικός με δικό σερί μείωσε σε 11-10 έπειτα και τον άσο από τον Σπυριούνη. Ο Εθνικός ισοφάρισε σε 12-12 με άσο του Τουρνάκη. Με διαφορά δύο πόντων ο Φοίνικας με 16-14 πήγε  στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η ομάδα του Πειραιάπέρασε μπροστά με 17-18 έπειτα τον πόντο από τον Κένναρντ. Άουτ η επίθεση από τον Γιορντάνοφ και το 17-19. Ο Φοίνικας με δύο πόντους 23-21 σε κρίσιμο σημείο, όμως ο Εθνικός το πάλεψε και με σερί 0-3 ανέτρεψε τη διαφορά και πέρασε με 23-24 μπροστά στο σκορ. Ο Εθνικός με μπλοκ πάνω στον Γάτση πήρε το σετ 23-25 και έκανε το 1-2 στα σετ, με τους «Πειραιώτες» να παίρνουν πόντο στη Σύρο.

Με ανεβασμένη ψυχολογία ο Εθνικός μπήκε με αέρα στο τέταρτο σετ και πάτησε γκάζι για τι +4 με τον Σπυριούνη (15-20) με το σετ να κλείνει με 18-25 και τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν μια τεράστια νίκη μέσα στη Σύρο!

Τα σετ: 19-25, 25-19, 23-25, 18-25

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Κάσμαρτσικ) Χήρας 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Μαρούλης 1 (1 μπλοκ), Σούρδι 3 (2/8 επ., 1 άσο, 00% υπ. – 00% άριστες), Γιορντάνοφ 30 (28/52 επ., 2 άσοι), Πέτερλιν 7 (6/15 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. – 15% άριστες), Γάτσης 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Ζήσης –λ (72% υπ. – 28% άριστες) / Στεφανίδης 14 (13/21 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ.-11% άριστες), Πεντίδης.
Εθνικός (Ψάρρας): ΜακΓούλιαμ 8 (7/17 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ.-12% άριστες), Νάιτ 22 (20/39 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ),  Σέιφερτ 16 (11/13 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Μπάσης 3 (3/4 επ.), Σπυριούνης 12 (11/26 επ., 1 μπλοκ, 50%υπ.-14% άριστες), Αμπάνοζ 4 (1/1 επ., 3 μπλοκ), Καρασαββίδης-λ (64% υπ.-36% λάριστες) /Βολουδάκης -λ, Μαντέκας, Τουρνάκης 3 (2/2 επ., 1 άσο), Δημητούλης,