Πολύτιμη Νίκη… απέδρασε από το Μετς!

Η Νίκη Αιγινίου με ανατροπή κατάφερε να αποδράσει από το Μετς, επικρατώντας 3-2 του ενισχυμένου Παναθηναϊκού στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών.

Στο ντεμπούτο των βραζιλιάνων Μπατατζίμ και Καρντόσο, ο Παναθηναϊκός αν και ξεκίνησε εντυπωσιακά και βρέθηκε μπροστά και με 2-1 σετ, στη συνέχεια έμεινε από δυνάμεις και δεν κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη νίκη που θα του έδινε μεγάλη ανάσα στον αγώνα επιβίωσης του (11η θέση, 9β.).  Στην αντίπερα όχθη, η Νίκη στάθηκε όρθια και “έπιασε” την Κηφισιά στους 17 βαθμούς.

Οι “πράσινοι” ξεκίνησαν δυνατά στο πρώτο σετ και πήρε διαφορά +6 (13-7). Η Νίκη δεν μπόρεσε να μειώσει τη διαφορά καθώς ο Παναθηναϊκός απέφυγε τα λάθη, κέρδισε εύκολους πόντους και ο Γιονάτας έκλεισε το σετ 25-17 για το 1-0.

Το δεύτερο σετ ήταν εντελώς διαφορετικό, καθώς η Νίκη ζέστανε τις.. μηχανές και πήρε προβάδισμα 3-7. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν την υποδοχή των γηπεδούχων αλλά η διαφορά μέχρι το 20-23 διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα. Έτσι επήλθε η ισοφάριση έπειτα από χαμένο σερβίς του Μπατατζίμ και ωραίο πλασέ του Μαυροβουνιώτη για το 20-25.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν ασταμάτητος. Με αποφασιστικότητα και ώθηση από την κερκίδα, οι πράσινοι κυριάρχησαν στο φιλέ και το εκτοξεύτηκε12-4 και 16-6 με τον βραζιλιάνο Γιονάτας να ξετυλίγει το ταλέντο του. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 2-1 και 25-13.

Στο καθοριστικό τέταρτο σετ έγινε μάχη (11-11) με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να πάρουν διαφορά. Ο  Μαυροβουνιώτης με μπλοκ στον Μπατατζίμ έκανε το 12-13 αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε με 3-0 ύστερα από δύο μπλοκ πάνω στον Στρούγκαρ και άουτ επίθεση του ίδιου παίκτη προσπέρασε 15-13. Το πράσινο προβάδισμα κράτησε μέχρι το 21-20, ενώ ο Μπατατζίμ έχασε δύο κόντρα επιθέσεις για να ανοίξει το σκορ. Με μπλοκ πάνω στον Μπατατζίμ και φιλέ του Μπέλου έγινε το 21-23 για τη Νίκη. Ο Γιονάτας μείωσε (22-23) και στη συνέχεια ο Λουκούμι κέρδισε μπλοκ άουτ με χτύπημα στην ευθεία. Φάση για την οποία διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι γηπεδούχοι . Το σκορ έγινε 22-24, ο Μπέλος μείωσε και ο Στρούγκαρ τελείωσε το σετ 23-25 κάνοντας το 2-2.

Η ισοφάριση έδωσε ψυχολογία στην ομάδα του Στράτζαλη που με καθαρό μυαλό και επιλογές πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ. Με πρωταγωνιστή το Θανάσης Ντίνα που πήρε δύο καθοριστικούς πόντους για το 4-1, αλλά και με τα σερβίς του ανέβασε τη διαφορά στο 6-2. Ο ΠΑΟ δεν μπόρεσε να αντιδράσει και έτσι η Νίκη απέδρασε με ένα πολύτιμο δίποντο (11-15).

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος το μόνο που θέλησε να πει ήταν: «Ο διαιτητής κύριος Γιώργος Γεωργουλέας είναι ένας πολύ καλός διαιτητής. Του δίνω συγχαρητήρια. Ξέρει πολύ καλά τι κάνει».

Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Θανάσης Στράντζαλης είπε: «Παρόλο που βρεθήκαμε πίσω με 2-1 σετ ύστερ από ένα κακό τρίτο σετ βρήκαμε τις λύσεις και αυτό είναι πιο σημαντικό και από την ίδια τη νίκη σε μία πολύ δύσκολη έδρα. Ο Παναθηναϊκός έχει δυναμώσει πολύ και στα πλέι άουτ όποιος παίξει μαζί του θα έχει πρόβλημα. Απλά είναι ανέτοιμος ακόμα. Ειδικά ο Καρντόσο είναι εξαιρετικός. Για αυτό θέλουμε να αποφύγουμε τα πλέι άουτ και αυτή η νίκη θα μας βοηθήσει πολύ να μείνουμε στην 8αδα».

1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-15, 25-17
2ο σετ: 4-8, 12-16, 16-21, 20-25
3ο σετ: 8-3, 16-6, 21-10, 25-13
4ο σετ: 5-8, 16-15, 20-21, 23-25
5ο σετ: 2-5, 4-10, 6-12, 11-15

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 67 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 7 άσσους, 49 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-17, 20-25, 25-13, 23-25, ) σε 117′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Σιλμπερνάγκελ 11 (8/13 επ., 3 μπλοκ), Δρογκάρης 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καρντόσο 30 (28/42 επ., 2 άσσοι, 52% υπ. – 35% άριστες), Μπέλος 13 (9/19 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπατατζίμ 18 (16/47 επ., 2 μπλοκ, 58% υπ. – 42% άριστες), Πανταλέων 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 62% υπ. – 44% άριστες), Ρουσόπουλος, Ανδρεόπουλος, Μπολζάνι 1 (1/1 επ.)

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 1 (μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 14 (13/30 επ., 1 άσσος, 38% υπ. – 25% άριστες), Ντίνας 12 (6/12 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Ροντρίγκεζ 9 (7/13 επ., 2 μπλοκ), Στρούγκαρ 19 (17/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λουκούμι 6 (5/24 επ., 1 άσσος, 43% υπ. – 27% άριστες) / Ράκοβιτς (λ, 70% υπ. – 48% άριστες), Παπαλεξίου 1 (1/3 επ., 50% υπ. – 0% άριστες), Ρεμπούτζιας, Μήλης.