Πρωταθλητής ΠΑΟΚ μέσα στον Πειραιά!

Break στο break έδρας για τον πρωταθλητή ΠΑΟΚ που παρουσιάστηκε με ψυχή στον τελικό των τελικών και με 3-1 επί του αγχωμένου Ολυμπιακού κατάφερε να διατηρηθεί στο θρόνο του με μια εμφατική επικράτηση μέσα στο κλειστό του Ρέντη.

Ντάντε και Σαφράνοβιτς πραγματικοί ηγέτες με την εμπειρία τους μαζί με τον Σακόγλου στη διαγώνιο -που κάλυψε τον άτυχο Σάσα Στάροβιτς- συμπαρέσυραν και ολόκληρη την ομάδα να πιάσει εξαιρετική απόδοση αποδεικνύοντας το μέταλλο του πρωταθλητή, διατηρώντας τα σκήπτρα για τρίτη συνεχόμενη χρονιά στη Θεσσαλονίκη.

Από την άλλη, το άγχος κατάπιε τον Ολυμπιακό που δεν έπιασε καλή επίδοση στον 5ο τελικό, δεν είχε σε καλή μέρα τον Λίμπερμαν Αγκάμεζ, δεν είχε υπομονή στις φάσεις και δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Ντάντε και τον Σαφράνοβιτς στο φιλέ.

Προβάδισμα χαρακτήρα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο νευρικά στο πρώτο σετ συγκριτικά με τον ΠΑΟΚ που μπήκε πιο δυνατά και με αιχμή του δόρατος τον πολύπειρο ακραίο, Άμαραλ Ντάντε τόσο στην επίθεση, όσο και στο σερβίς (4-6 άσος) έφτασε πρώτος στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ (4-8 μπλοκ αουτ Σαφράνοβιτς).

Παίζοντας καλά στο μπλοκ-άμυνα και πιέζοντας από το σερβίς, ο Δικέφαλος συνέχισε να διατηρεί ένα προβάδισμα 3-4 πόντων (12-16 στο β’ τεχνιλκό τάιμ άουτ). Την ίδια ώρα οι «ερυθρόλευκοι» είχαν εκτός ρυθμού τον Αγκάμεζ ενώ και η επιθετική συγκομιδή από τους ακραίους ήταν μικρή. Οι παίκτες του Ελγκέτα είχαν τον έλεγχο και δεν απειλήθηκαν από τους γηπεδούχους που παρουσιάστηκαν πιο αγχωμένοι με το 0-1 να γράφεται από επίθεση του Ντάντε (22-25).

Ζωντανός και με ψυχή

Τρομερή εξέλιξη είχε το δεύτερο σετ του τελικού με τον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ να έχουν μπαράζ προσπεράσεων στο σκορ αλλά στο τέλος οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί που κατάφεραν με το 25-21 να φέρουν στα ίσα τον αγώνα βάζοντας φωτιά στο Ρέντη.

Οι γηπεδούχοι του Μπόσκαν προηγήθηκαν με 8-6 και με μπλοκ στον Σαφράνοβιτς 9-7 επί του ΠΑΟΚ που όμως με ένα μικρό σερί έκανε το 9-10. Με τον άσο του Τσούπκοβιτς και το μπλοκ του Φράγκο στον Σαφράνοβιτς έγινε το 12-10, ωστόσο οι «ασπρόμαυροι» ισορροπώντας την αναμέτρηση έκαναν το 12-12 και με τον Σαφράνοβιτς έφθασαν στο 14-15.

Η απάντηση των Πειραιωτών ήταν άμεση καθώς με τον Φράγκο και τον Αγκάμεζ ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 19-16. Παρά την διαφορά ο ΠΑΟΚ με τον Τακουρίδη και Σωτηρίου έκανε το 19-19 αλλά αυτή ήταν και η τελευταία φορά που ήταν μαζί του αφού οι γηπεδούχοι με τα λάθη του ΠΑΟΚ και το μπλοκ του Αγκάμεζ στον Σακόγλου έκαναν το 23-19.

Ο Δικέφαλος του Βορρά πλησίασε στο 23-21 με μπλοκ του Τακουρίδη στον Φράγκο, ωστόσο εκεί ανέλαβαν δράση οι «πύργοι» του Ολυμπιακού (Άθος-Ντάφ) που τελείωσαν το σετ στο 25-21 πανηγυρίζοντας το 1-1.

Σετ τίτλου

Παρά την ισοφάριση ο ΠΑΟΚ κράτησε την αυτοσυγκέντρωση του στο παιχνίδι και με εξαιρετικό σερβίς, αλλά και τους Σαφράνοβιτς, Ντάντε αποτελεσματικούς στην επίθεση κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα στον αγώνα «παγώνοντας» τους γηπεδούχους.

Ένας Ολυμπιακός ο οποίος μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ προηγούμενος με 7-4. Ο ΠΑΟΚ όμως με πίεση από το σερβίς και καλό μπλοκ με σερί 7-0 έκανε το 7-11 και παρά τις αλλαγές του Μπόσκαν το 9-14 με τον Σακόγλου.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε μειώνοντας σε 13-15 με τον Αγκάμεζ, ωστόσο οι «ασπρόμαυροι» με τους Ντάντε – Σαφράνοβιτς έφθασαν στο 15-18.

Οι γηπεδούχοι βελτιώνοντας τα ποσοστά τους στην επίθεση με τους Αγκάμεζ και Τσούπκοβιτς έκαναν το 19-19, ωστόσο ο ΠΑΟΚ φρόντισε να έχει το πάνω χέρι στο σετ με τους Σαφράνοβιτς και Ντάντε να κάνουν το 19-20 και το 21-22.

Ο Αγκάμεζ ισοφάρισε σε 22-22 για τον Ολυμπιακό όμως ο Ντάντε οδήγησε τον ΠΑΟΚ στο 22-24 με άσο στον Τσούπκοβιτς και ο Σαφράνοβιτς με κόντρα επίθεση έκανε το 22-25 και το 1-2 σε ένα σετ ψυχολογίας και τίτλου…

Απόλυτη κυριαρχία τίτλου

Με ψυχολογία και τεράστιο πάθος και δίψα για τη νίκη ο ΠΑΟΚ μπήκε φουριόζος και στο τέταρτο σετ του αγώνα κάνοντας το 1-6 και με τον  άσο του  Ντάντε πήγε με το +6 στο πρώτο τεχνικό ταϊμ-άουτ (2-8).

Ο Ολυμπιακός φρόντισε να ξυπνήσει από τον λήθαργο μαζεύοντας την διαφορά στο 5-10, ωστόσο ο Σακόγλου και το τριπλό μπλοκ από Σακόγλου-Τακουρίδη-Σαφράνοβιτς στον Τσούπκοβιτς έκανε το 5-13 ανεβάζοντας την διαφορά στους +8 αναγκάζοντας τον Μπόσκαν να πάρει εσπευσμένα ταϊμ-άουτ.

Κάτι που δεν έφερε αποτέλεσμα καθώς ο Δικέφαλος του Βορρά συνεχίζοντας τον καταπληκτικό ρυθμό που είχε με τους Ντάντε και Τακουρίδη έκανε το 5-16 στριμώχνοντας  τον Ολυμπιακό στα… «σχοινιά».

Με τον άσο του Σαφράνοβιτς και την κόντρα επίθεση του Ντάντε και του Τακουρίδη το σκορ εκτοξεύθηκε στο 9-20 και τους +11 με τον Ολυμπιακό να πετά ουσιαστικά «λευκή πετσέτα» απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ που έκανε ότι ήθελε στο παιχνίδι.

Ένα παιχνίδι όπου οι «ασπρόμαυροι» διαχειρίστηκαν υποδειγματικά και παρά το ότι η διαφορά έπεσε στο 11-21, κατάφεραν να ολοκληρώσουν με το 14-25 και με το 1-3 να γράψουν χρυσή σελίδα στην ιστορία τους κατακτώντας για πρώτη φορά τον τίτλο μακριά από την Θεσσαλονίκη.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Δεληκωστίδης.