Τρίποντο με Κωτσάκη ο Παμβοχαϊκός

Την 2η συνεχόμενη και 3η συνολικά νίκη του στην φετινή χρονιά πανηγύρισε ο Παμβοχαϊκός καθώς με το 3-1 επί του Ηρακλή στο Βραχάτι οι «κυανοκίτρινοι» έφθασαν στους 8 βαθμούς περνώντας πλέον στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στο Βραχάτι ο Ηρακλής μπορεί να μπήκε εντυπωσιακά στην αναμέτρηση κόντρα στον Παμβοχαϊκό προηγούμενος με 0-1, ωστόσο αυτό δεν αρκούσε στους «κυανόλευκους» προκειμένου να φύγουν με βαθμολογικό όφελος από την Κόρινθο.

Ο Παμβοχαϊκος με τους Κωτσάκη και Ηρακλή Παπαδόπουλο να σταματάνε στους 19 πόντους, φρόντισε να βγάλει αντίδραση στο παιχνίδι του και να φθάσει στο νικηφόρο 3-1 που του χάρισε το τρίποντο σκορπίζοντας θύελλα ενθουσιασμού σε όλους.

Στο πρώτο σετ ο Ηρακλής ήταν καλύτερος και μετά το 4-4 κατάφερε να αποκτήσει μικρή διαφορά ασφαλείας κάνοντας το 4-6 και το 6-9. Με τον Μαυροβουνιώτη και τον Τζιουμάκα ο «Γηραιός» έφθασε στο 10-14, ενώ με τα λάθη τον γηπεδούχων η διαφορά πήγε στο 11-16.

Ο Στουντζίνσκι έφερε τον Ηρακλή στο 13-19, ο Παμβοχαϊκός με ένα μικρό σερί πλησίασε στο 17-19, όμως οι παίκτες του Γιάννη Ορφανού με τον Μαυροβουνιώτη έκαναν το 18-21 και το 20-23,ενώ με λάθος του Κωτσάκη έγινε το 20-25 και το 0-1.

Ο Παμβοχαϊκός στο δεύτερο σετ πίεσε από την γραμμή του σερβίς και φρόντισε από την αρχή να πάρει προβάδισμα με 4-1 και 8-5. Παρά τα λάθη που έκανε ο Ηρακλής προσπάθησε να είναι κοντά στο σκορ μειώνοντας σε 13-11, όμως οι «κυανοκίτρινοι» με τους Κανέλλο, Παπαδόπουλο και Κωτσάκη έφθασαν στο 19-14… Μια διαφορά που κράτησαν μέχρι τέλους και με τον Παπαδόπουλο έκαναν το 15-18 και το 1-1.

Ίδια εικόνα και στο τρίτο σετ του αγώνα με τους γηπεδούχους να έχουν ανεβάσει την απόδοσή τους και με καλύτερα ποσοστά σε επίθεση και άμυνα να παίρνουν το προβάδισμα με 2-1.

Με καλή ψυχολογία και κεκτημένη ταχύτητα από την ισοφάριση ο Παμβοχαϊκός μπήκε εκ νέου δυνατά στο σετ κάνοντας το 5-1 και το 10-6 με τον Λάππα. Ο Ηρακλής με το λάθος του Δρογκάρη μείωσε σε 11-9, όμως ένα σερί 6-1 του Παμβοχαϊκού ανέβασε την διαφορά στο 17-11.

Μια διαφορά που κατάφεραν να διευρύνουν οι γηπεδούχοι καθώς με τους Λάππα, Μπαρτζή και τα λάθη του Ηρακλή έφθασαν στο 23-14 για να έρθει Κανέλλος στο τέλος να κάνει το 25-17 και το 2-1.

Θέλοντας να ξαναμπεί στο παιχνίδι ο «Γηραιός» προσπάθησε στο 4ο σετ να κάνει την αντεπίθεση του έχοντας το προβάδισμα μέχρι το 8-10. Ένα «νεκρό» διάστηκα για τους «κυανόλευκους» έδωσε την ευκαιρία στον Παμβοχαϊκό να προσπεράσει με 11-10.

Οι φιλοξενούμενοι με τους Στουντζίνσκι και Σακόγλου ξαναμπαίνουν σε θέση οδηγού με το 12-13 και 16-17.

Αυτή ήταν και η τελευταία φορά καθώς ο Κωτσάκης και τα λάθη του Ηρακλή έφεραν το 25-19 και το 3-1 που χάρισε τη νίκη και το τρίποντο στον Παμβοχαϊκό.

Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Νίκος Νεόφυτος): Δρογκάρης 1 (1/1επ.), Πέιν 8 (5/8επ., 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος Ηρακλής 19 (14/30επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Κωτσάκης 19 (15/25επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 67%υπ., 30%αρ.), Κανέλλος 9 (8/9επ., 1 μπλοκ), Λάππας 13 (11/19επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 55%υπ., 18%αρ.) / Αχιλλεόπουλος (λ. – 53%υπ., 29%αρ.), Μπάρτζης 1 (1 άσσος), Γαβριήλ, Μάμαλης.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Γιάννης Ορφανός): Χήρας 2 (2/8επ.), Μαυροβουνιώτης 11 (10/17επ., 1 μπλοκ, 74%υπ., 23%αρ.), Προύσαλης 2 (1/2επ., 1 μπλοκ), Στουντζίνσκι 15 (13/31επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 63%υπ., 41%αρ.), Πεντίδης, Τζιουμάκας 7 (5/14επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Μπουράκης (λ. – 15%υπ., 93%υπ., 47%αρ.), Κοντοκώστας (λ.  100%υπ.), Σακόγλου 6 (4/11επ., 2 μπλοκ), Χατζηπαραδείσης 2 (1/2επ. 1 μπλοκ.).