Τσέκαρε εισιτήριο για το F-4 ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3-1 της Νίκης Αιγινίου και για πέμπτη συνεχή χρονιά προκρίθηκε στο Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας που θα διεξαχθεί στη Γλυφάδα.

Με την πρόκριση του ΠΑΟΚ συμπληρώθηκε το «καρέ» της τελικής φάσης και είναι οι Ηρακλής, Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός, ΠΑΟΚ.

Στο πρώτο σετ ο Δικέφαλος είχε προβάδισμα (8-7) με τη Νίκη να κοντράρει σθεναρά πιέζοντας τους πρωταθλητές. Οι ασπρόμαυροι είχαν τον Κουμεντάκη σε καλή μέρα και έφτασαν πρώτοι στο 25-21 (1-0).

Ίδια εικόνα στην αρχή του δευτέρου σετ, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκεται μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ με 8-6. Οι παίκτες του Θανάση Στράντζαλη ανέβασαν κι άλλο την απόδοσή τους κατάφεραν να ισοφαρίσουν (10-10, 12-12) έχοντας πρωταγωνιστές τους Στρούγκαρ και Παπαδόπουλο. Ο Δικέφαλος κατάφερε να φτάσει και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ προηγούμενος με 16-14, όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν ξανά και τελικά κατέκτησαν με 23-25 το σετ, ισοφαρίζοντας το παιχνίδι σε 1-1.

Στο τρίτο σετ οι πρωταθλητές μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν 8-4 και 16-13 στα δυο τεχνικά τάιμ άουτ. Η υπεροχή του ΠΑΟΚ δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης για το 2-1σετ (25-18).

Στο τέταρτο σετ του αγώνα,μετά τα μέσα του σετ ο ΠΑΟΚ πάτησε γκάζι για το Final-4 απέναντι στην μαχητικότατη Νίκη Αιγινίου με το σετ να ολοκληρώνεται με 25-19 (3-1).

Ραφαήλ Κουμεντάκης (ΠΑΟΚ): «Κάναμε ένα μέτριο ως καλό παιχνίδι και πήραμε το αποτέλεσμα που θέλαμε. Θέλω να δώσω τα συγχαρητήρια μου στη Νίκη Αιγινίου που μας έβαλε δύσκολα και με τον τρόπο που αγωνίστηκε όπου δεν παράτησε το ματς και ήταν πάντα κοντά στο σκορ. Τους εύχομαι καλή συνέχεια όπως και στο Παναγιώτη (σ.σ. Παπαδόπουλος). Εμείς θα συγκεντρωθούμε για τα δυο δύσκολα ματς που έχουμε και θα προσπαθήσουμε όπως πάντα να τα κερδίσουμε».

Θανάσης Στράντζαλης (Νίκη Αιγινίου):  «Ήμασταν ανταγωνιστικοί σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Βέβαια, ο ΠΑΟΚ είναι ένα σκαλοπάτι πάνω από εμάς, όμως είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια. Η προσοχή μας είναι τώρα στο παιχνίδι για την Παναχαϊκή, που είναι πολύ σημαντικό».

1ο σετ: 8-7, 16-13, 21-18, 25-21
2ο σετ: 8-6, 16-14, 20-21, 23-25
3ο σετ: 8-4, 16-13, 21-17, 25-18
4ο σετ: 8-5, 16-11, 21-17, 25-19

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 53 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 1 άσσο, 56 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 23-25, 25-18, 25-19) σε 103′

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 19 (18/30 επ., 1 άσσος, 69% υπ. – 50% άριστες), Ουτσίκοφ 20 (16/39 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 6 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Πελεκούδας 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Βάλκιερς 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Γκιόν 15 (12/22 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κωνσταντινίδης (λ, 80% υπ. – 47% άριστες), Τερζής, Στίγγας, Σακόγλου.

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 3 (1/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 11 (11/31 επ., 82% υπ. – 55% άριστες), Ντίνας 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Ροντρίγκεζ 4 (4/8 επ.), Στρούγκαρ 17 (16/33 επ., 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 16 (15/27 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. – 36% άριστες) / Ράκοβιτς (λ, 64% υπ. – 45% άριστες), Κιοσσές, Γκορίδης, Παπάζογλου 4 (4/7 επ.), Ρεμπούτζιας, Μηλής 2 (2/7 επ.).