ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Εκπληκτική πρόκριση του Μυγδονιακού

Ιδανικά ξεκίνησε το 2017 για την ομάδα του Μυγδονιακού για το θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου μετά από εκπληκτική εμφάνιση κατόρθωσε να αποκλείσει με 3-0 (25-22, 25-23, 25-19), τον αήττητο ΠΑΟΚ ο οποίος προερχόταν με φόρα από το πρωτάθλημα Β΄ εθνικής ΕΠΕΣΘ με 10 σερί νίκες και 30-0 σετ!

Τα κορίτσια της κας Άντζυ Τρύψια που φέτος ανέβηκαν στη Β΄εθνική, αγωνίστηκαν με πάθος, πίστη και και δεν επηρεάστηκαν από το όνομα και τη φανέλα του αντιπάλου.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε εξαιρετικά για τον Μυγδονιακό, ο οποίος πήρε το προβάδισμα του σκορ από την αρχή με τρεις πόντους (8-3, 16-11), ο ΠΑΟΚ πλησίασε στο 22-21  αλλά οι παίκτριες της Τρύψια μπόρεσαν να κρατήσουν τη διαφορά  μέχρι το τέλος όπου επικράτησαν με 25-22.

Στο 2ο σετ, ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοση του, πίεσε στο σέρβις αλλά οι γηπεδούχες, κράτησαν την υποδοχή και σε συνδυασμό με τις αλλαγές της Τρύψια κατάφεραν να βρουν λύσεις και να πάρουν το σετ (8-4, 16-13) με 25-23.

Στο τελευταίο και κρίσιμο 3ο σετ έγινε μεγάλη μάχη. Πιο τυχερός και ψύχραιμος ο Μυγδονιακός έφτασε στο 16-12  ενώ  με σερί 6-4 έφτασε στο 22-16, 24-19 και 25-19 “κλείδωσε” το σετ και τη νίκη-πρόκριση  με 3-0.

Τα σετ: 25-22, 25-23, 25-19

ΜΥΓΔΟΝΙΑΚΟΣ : (Άντζυ Τρύψια) Μποσταντζόγλου Ελένη, Τσιτσιπλάμη Ελένη, Πρόνινα Χριστίνα, Καραγιάννη Θέη, Χατζίκου Βίκυ, Καραντάκη Δήμητρα, Ξανθοπούλου Μαρτίνα (λ), Ρωφαλίκου Στέλα (λ), Νίκα Κων/να, Βεργή Γωγώ, Λάκη Ειρήνη, Πατέλη Λίτσα, Φούρα Ξανθή.

ΠΑΟΚ : (Ιωαννίδης Κων/νος) Κοτέογλου Μ., Βελίκοβα M., Παπαφωτίου Ε., Πλούμη Α., Καντούρη Χ., Λεωνιδάκη Ε., Καραπαλίση Ε. (λ), Νικολαϊδου Σ. (λ), Κουσιδώνη Β., Κολτσιάκη Σ., Μαλακίδου Ε., Μπουζίκα Γ., Βαρδοπούλου Α., Αργυρίου Ε.