BEACH VOLLEY

Προκρίθηκαν παρά την ήττα Αρβανίτη /Καραγκούνη

Βίκυ Αρβανίτη και Πένυ Καραγκούνη ολοκλήρωσαν την Παρασκευή με μία νίκη και μία ήττα στην πρεμιέρα του κυρίως ταμπλό του τουρνουά 2 αστέρων της FIVB, στην Καμπότζη και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.
Στο πρώτο τους παιχνίδι οι διεθνείς μας επικράτησαν έστω και δύσκολα  μετά από μία ώρα αγώνα με 2-1 (21-19, 19-21, 15-13) σετ τις Ράνταρονκ, Χονκ Πακ από την Ταϊλάνδη και μπήκαν “με το δεξί” στο κυρίως ταμπλό.
Λίγες ώρες αργότερα όμως το εμπόδιο των Αμερικανίδων Λέντουξ, Ουράνκο, οι οποίες στο πρώτο τους παιχνίδι νίκησαν με Γουέιλερ, Κένταλ από την Αυστραλία με 2-0 (21-19, 21-17) σετ, αποδείχθηκε ανυπέρβλητο για την Εθνική μας, με αποτέλεσμα η ομάδα των ΗΠΑ να επικρατήσει με 2-0 (21-6, 21-18).
Ωστόσο, μετά την διακοπή του αγώνα  της ομάδας της Ταϊλάνδης με τα “καγκουρώ” οι διεθνείς μας προκρίθηκαν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης ως δεύτερες στον όμιλό τους. Βίκυ, Πένυ θα μάθουν τον επόμενο αντίπαλό τους στη διοργάνωση το βράδυ της Παρασκευής 22/2.