CHALLENGE CUP

Άνετη πρόκριση στους «16» για τις «ερυθρόλευκες»

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στη φάση των «16» του Challenge Cup, καθώς επικράτησε άνετα με 3-0 (25-18, 25-12, 25-17) της Λογκρόνιο στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη» στη δεύτερη μεταξύ τους αναμέτρηση.

Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς καλά διαβασμένη και με σωστή τακτική δεν άφησε περιθώρια στην ισπανική ομάδα. Οι ερυθρόλευκες κυριάρχησαν σε όλους τομείς ενώ μεγάλο τους όπλο ήταν το καλά στημένο μπλοκ (14)!

Επόμενος αντίπαλος για την πρόκριση στους «8», η Ρουμάνικη Ταρκοβίστε την οποία θα αντιμετωπίσει ο Ολυμπιακός στις 25 Ιανουαρίου, με το πρώτο ματς να διεξάγεται στο Ρέντη.

Στο πρώτο σετ, οι δυο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ αλλά από τα μέσα του σετ ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και άνοιξε τη διαφορά 14-9. Η φιλοξενούμενη ομάδα πλησίασε στους τρεις πόντους (15-12, 17-4) αλλά με απροσπέλαστο μπλοκ από τις Χίπε-Χριστοδούλου-Γιώτα), τον πόντο της Πολ και την επίθεση της Χίπε πο γηπεδούχες ξέφυγαν με +6  (20-14). Η Λαμπρούση με νέα επίθεση σημείωσε το 25-18 (1-0).

Η σωστή τακτική και το καθαρό μυαλό αρκούσαν στις νταμπλούχες Ελλάδας για να πάρουν διαφορά από την αρχή στο δεύτερο σετ. Στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ο Ολυμπιακός ήταν ήδη στο +5 (8-3) και στο δεύτερο στο +7 (16-9). Οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν τον  έλεγχο, η Χίπε υπέγραψε το 25-12 και το 2-0σετ.

Μια από τα ίδια και στο τρίτο σετ με την ομάδα του Πειραιά ανώτερη να φτάνει και πάλι πρώτη στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ (8-4). Η Λογκρόνιο έκανε την τελευταία της προσπάθεια να επανέλθει (13-13,14-14) αλλά και πάλι πιο ψύχραιμος ο Ολυμπιακός πήρε κεφάκι και με 25-17 πανηγύρισε την πρόκριση στους «16» του Challenge Cup!

Τα σετ: 25-18 (22′), 25-12 (22′), 25-17 (23′)