Επέστρεψε στις νίκες ο ΠΑΟΚ

Μετά από δυο σερί αρνητικά αποτελέσματα, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 3-0 του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volleyleague.

Ο Δικέφαλος με το τρίποντο αυτό “κλείδωσε” και τυπικά τη δεύτερη θέση (46βαθμούς) ενώ ο Εθνικός παρέμεινε 10ος με 23βαθμούς.

Στο αγωνιστικό σκέλος, ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος και δεν δυσκολεύτηκε σε κανένα από τα τρία σετ, καθότι κατάφερνε μετά τα μέσα των σετ να αποκτά διαφορά ικανή για να επικρατήσει.

ΣΤο πρώτο σετ, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά με τον Τακουρίδη από τη θέση του σερβίς να δυσκολεύει την υποδοχή του Εθνικού. Το αρχικό  5-0 έγινε 12-7 με τον Ουτσίκοφ να δίνει λύσεις στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 12-12. Σαφράνοβιτς και Μαρτίνεζ έβαλαν ξανά σε θέση οδηγού τον ΠΑΟΚ (18-15) και με μπλοκ του Μαρτίνεζ το πρώτο σετ ολοκληρώθηκε με 25-19.

Με πολυφωνία στην επίθεση ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 8-5 στο β΄σετ αλλά και με 11-6. Όπως και στο πρώτο σετ ο Εθνικός αντέδρασε  (13-12) αλλά χωρίς διάρκεια αφού τα λάθη των φιλοξενουμένων έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ξεφύγουν (17-12, 20-13). Ο Σακόγλους με μπλοκ έκανε το 25-18 και το 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ ο Σαφράνοβιτς ήταν εκείνος που έδωσε λύσεις και από κοντά οι Ουτσίκοφ και Μαρτίνεζ. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε (11-7, 16-10). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 17-14, όμως ο Δικέφαλος αντέδρασε άμεσα και ανέβασε ξανά τη διαφορά (21-14) για το τελικό 25-19.

1ο σετ: 8-4, 16-15, 21-18, 25-19
2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-15, 25-18
3ο σετ: 8-6, 16-10, 21-14, 25-19

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 1 άσσο, 40 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 6 άσσους, 28 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-19, 25-18, 25-19

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Ουτσίκοφ 12 (11/20 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 5 (3/9 επ., 2 μπλοκ), Πελεκούδας 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Βάλκιερς 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 10 (9/15 επ., 1 άσσος, 62% υπ. – 46% άριστες), Γκιόν 11 (10/15 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. – 52% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 13% υπ. – 13% άριστες), Τερζής, Σακόγλου 1 (μπλοκ), Στίγγας.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ. (Μουστακίδης): Παγιάν 9 (8/34 επ., 1 άσσος), Χατζόπουλος 6 (4/11 επ., 2 μπλοκ), Χαριτωνίδης 2 (2 άσσοι), Βελίτσκοβιτς 8 (6/17 επ., 2 άσσοι, 46% υπ. – 23% άριστες), Μέχια 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 8 (7/15 επ., 1 άσσος, 67% υπ. – 27% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 79% υπ. – 68% άριστες), Χαραλαμπίδης, Κασαμπαλής.