«Καθάρισε» στα… ελληνικά με τους Εβρίτες

Το “δύο στα δύο” κόντρα σε ομάδες του Έβρου πραγματοποιήσε για το 2017 ΠΑΟΚ, που μετά τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, με αμιγώς ελληνικό σχήμα στο μεγαλύτερο μερος του ματς, επικράτησε στην Πυλαίας για την 13η αγωνιστική της Volleyleague με 3-0 (25-21, 25-15, 25-22) της Ορεστιάδας, αφήνοντας τους ακρίτες, που πάλεψαν μόνο για ένα σετ, για ένα ακόμη ματς χωρίς νίκη στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Το ματς στο “Παλατάκι” άρχισε με το Γιάννη Καλμαζίδη να μην ξεκινάει στο βασικό σχήμα τους ξένους Νταάντε, Πέτκοβιτς, Σαφράνοβιτς, ενώ από την Ορεστιάδα απών ήταν ο Βραζιλιάνος Ρότζερς, που έλυσε τη συνεργασία του με το ακριτικό σωματείο.

Το δυναμικό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ δεν άφησε πολλά περιθώρια στους Εβρίτες που βρέθηκαν με άσο του Σακόγλου πίσω στο σκορ με 8-1. Μετά το νταμπλ σκορ 10-5, η διαφορά αυξήθηκε σε 16-10 και οι γηπεδούχοι, καλύτεροι σε σερβίς-μπλοκ, έφτασαν στην κατάκτηση του α’ σετ με 25-21.

Ανάλογη ήταν η συνέχεια και στο δεύτερο σετ με τους Θεσσαλονικείς έπειτα από το 8-5 να “πατάνε γκάζι” και να ξεφεύγουν με 16-11 των αντιπάλων τους, που τα περίμεναν όλα από τον Λουκούμι. Χωρίς λοιπόν να συναντήσουν σθεναρη αντίσταση από τους ακρίτες, ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του  σε υποδοχή και επίθεση και με 25-15 ζευγάρωσε τα κερδισμένα του σετ, 2-0.

Με την πλάτη στον τοίχο η Ορεστιάδα, προσπάθησε να πιέσει τους αντπάλους της και για πρώτη φορά μετά τ0 προβάδισμα των γηπεδούχων 8-6, ισοφάρισε σε 8-8 και 11-11 για να περάσει πρώτη φορά στο σκορ με 12-11 και να πάει προηγούμενη στο β’ τεχνικό ταίμ άουτ 16-14. Με καλή ψυχολογία και ανεβασμένο μπλοκ η ομάδα του Σταματόπουλου, ξέφυγε και με τρεις πόντους, 17-14,  όμως οι πρωταθλητές με το Σαφράνοβιτς εμψυχωτή δεν τα παράτησαν και μετά την ισοάριση 20-20, “πήραν κεφάλι’ με 23-21 και πανηγύρισαν τελικά τη νίκη 3-0 σετ με 25-22.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-15, 25-22) σε 72′

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Παντακίδης 6 (4/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τερζής 4 (3/4 επ, 1 άσσος), Σακόγλου 13 (12/24 επ, 1 άσσος), Σωτηρίου 7 (7/13 επ, 75% υπ – 50% άριστες), Σμαραγδής 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 7 (3/11 επ, 4 μπλοκ, 65% υπ – 45% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 58% υπ – 25% άριστες), Τακουρίδης 1 (1/4 επ), Σαφράνοβιτς 6 (6/11 επ, 67% υπ – 67% άριστες).

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Σταματόπουλος): Λέσκοφ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Μορέλος 9 (9/27 επ, 69% υπ – 46% άριστες), Διαμαντίδης 4 (4/7 επ, 72% υπ – 39% άριστες), Λουκούμι 21 (20/48 επ, 1 μπλοκ), Στοϊλούδης 3 (1/4 επ, 2 μπλοκ), Πεντίδης 4 (3/8 επ, 1 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 100% υπ – 71% άριστες), Ιωαννίδης, Αντωνιάδης.