Νίκη ευτυχίας και πλέι οφ για τον Εθνικό Πειραιώς

O Eθνικός Πειραιώς όχι απλά θα παραμείνει στη μεγάλη κατηγορία αλλά με τη νίκη του με 3-0 επί της Κηφισιάς κατετάγη 7ος στη γενική κατάταξη και ετοιμάζεται να ευχαρσιστηθεί τα πλέι οφ όπου θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον ΠΑΟΚ.

Οι γηπεδούχοι με επιθετική αιχμή τους Μαντέκα-Σπυριούνη και καλά στημένο μπλοκ μπήκαν πιο αποφασιστικά στην αναμέτρηση και από τα μέσα του σετ πήραν διαφορά (16-11) ικανή για να κάνουν το 1-0 σετ με 25-18.

Ο ΑΟΠΚ προσπάθησε να αντιδράσει στο δέυτερο σετ όπου προηγήθηκε και στα δυο τεχνικά τάιμ άουτ (6-8, 14-16) όμως οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν καθαρό μυαλό με αποτέλεσμα ο Εθνικός Πειραιώς να προηγηθεί (21-20) και να πάρει στις λεπτομέρειες το σετ με 25-23.

Στο τρίτο σετ, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 5-8 αλλά σιγά σιγά οι γηπεδούχοι τους έφτασαν και προσπέρασαν και έφτασαν στην τελική επικράτηση που πανηγυρίστηκε δεόντος και με την απαραίτητη σέλφι (φωτ.) στα αποδυτήρια!