Νίκη επί Χαλκίδας με το μυαλό στη Μένεν

Τη νίκη στο ταϊ-μπρεϊκ για 2η και μάλιστα συνεχόμενη φορά πανηγύρισε ο Ολυμπιακός καθώς η Χαλκίδα με τους Γκόμεζ και Πεντράο έβαλε δύσκολα στους Πειραιώτες που με το 3-2 διατήρησαν το αήττητο τους κατά την 18η αγωνιστική της Volleyleague και κοιτάνε πλέον την Μένεν για το Τσάλεντζ Καπ.

Για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική ο Ολυμπιακός χρειάστηκε το ταϊ-μπρεϊκ προκειμένου να φθάσει στη νίκη. Ένας Ολυμπιακός που παρουσιάστηκε με το μυαλό στον επαναληπτικό του Τσάλεντζ Καπ και αρκετές αλλαγές στο παιχνίδι καθώς ο Φερνάντο Μουνιόθ ξεκούρασε Πετρέα και Οϊβάνεν που μπήκε στο πέμπτο σετ, ενώ ξεκίνησε με βασικό πασαδόρο τον Κώστα Στιβαχτή αντί του Ντρζγκα.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας μπορεί στο Κύπελλο να έχασε την πρόκριση «καθαρά» στο Ρέντη, ωστόσο στο δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι του στον Πειραιά λίγο έλλειψε να κάνει την έκπληξη σπάζοντας το αήττητο των «ερυθρολεύκων».

Ο Ολυμπιακός παρά την εξαιρετική εμφάνιση των Γκόμεζ-Πεντράο και Μότα κατάφερε να φθάσει στην 18η νίκη του έχοντας κορυφαίους τους Αλεξίεφ, Ζουπάνη και Μπέμε…

Ο Ολυμπιακός με πολύ καλό ποσοστό στην επίθεση και τον Ζουπάνη έκανε εύκολα το 8-5 και 16-11, έφθασε στο 21-15 και παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων (22-18) με το 25-20 έγινε το 1-0, χάνοντας όμως με πρόβλημα στον αστράγαλο τον Στιβαχτή.

Στο δεύτερο σετ η Χαλκίδα προηγήθηκε με 4-8, ο Ολυμπιακός αντέδρασε ισοφαρίζοντας σε 9-9 , όμως οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 13-16 και με την υπέρ τους διαφορά κατάφεραν να κάνουν το 1-1 με το 25-22.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός ανεβάζοντας τα ποσοστά του στην επίθεση και μπλοκ απέκτησε από νωρίς το προβάδισμα, με την Χαλκίδα όμως να είναι κοντά μέχρι το 16-15. Εκεί ένα σερί από τους γηπεδούχους του Μουνιόθ έκανε το 21-16, ο Ραουβέρντνικ έκανε το 22-16 για να τελειώσει το σετ στο 25-17 με άσο του Πετρέα που είχε περάσει στον αγώνα ως αλλαγή.

Το καλό ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο τέταρτο σετ με 10-7 δεν είχε συνέχεια καθώς  Γκόμεζ και Πεντράο έφεραν την Χαλκίδα στο 13-16 και με καθοριστικούς πόντους από Μότα και Χαραλαμπίδη η ομάδα της Εύβοιας έφθασε στο 19-23. Ο Ντρζγκα με το σερβίς έφερε τον Ολυμπιακό στο 22-23 όμως οι «μελανόλευκοι» του Σπύρου Γκολίτση έφθασαν στο 22-25 και το 2-2.

Στο ταϊ-μπρεϊκ ο Μουνιόθ πέρασε στο παιχνίδι τον Οϊβάνεν και ο Ολυμπιακός ήταν ψύχραιμος σε ένα σετ όπου κρίθηκε στις λεπτομέρειες με την Χαλκίδα να χτυπά στα ίσα τη νίκη προηγούμενη με 8-10. Οι Πειραιώτες όμως έκαναν το 11-11, ο Αλεξίεφ ισοφάρισε σε 13-13, ενώ με άσο του Οϊβάνεν έγινε το 14-13.

Η Χαλκίδα ισοφάρισε σε 14-14 όμως δύο συνεχόμενα λάθη της έγραψαν το 16-14 και το 3-2 για τον Ολυμπιακό που πανηγύρισε την 18η νίκη του.

Φερνάντο Μουνιόθ (Προπονητής Ολυμπιακού) : «Ήταν ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι σήμερα. Είναι δικιά μου ευθύνη να ετοιμάσω την ομάδα για το ευρωπαϊκό παιχνίδι και έτσι σήμερα δοκιμάσαμε πολλά πράγματα. Όλοι οι παίκτες βοήθησαν να έρθει η νίκη. Μας πίεσαν πολύ στο σερβίς, αλλά στα κρίσιμα σημεία αντιδράσαμε σωστά. Ποτέ δεν τα παρατάμε σαν ομάδα και τώρα συνεχίζουμε την προετοιμασία μας για τον αγώνα της Πέμπτης όπου η ομάδα θα είναι 100% έτοιμη».

Σπύρος Γκολίτσης (Προπονητής Ηρακλή Χαλκίδας) : «Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ιδιαίτερη σύνθεση που μας επέτρεψε να μπούμε στον αγώνα και σε συνδυασμό με τη καλή μέρα και την καλή προετοιμασία μπήκαμε στο ματς και διεκδικήσαμε και τη νίκη. Εάν ήμασταν πιο προσεκτικοί και το πιστεύαμε λίγο περισσότερο θα κάναμε και το “διπλό¨. Κρατάμε το βαθμό αλλά κυρίως κρατάμε την εμφάνιση και τη μαχητικότητα. Χάσαμε τον αγώνα αλλά κερδίσαμε τη χαμένη μας αυτοπεποίθηση. Η ομάδα είχε πάθος και διάθεση. Την κατάλληλη στιγμή δείξαμε αντίδραση και χαρακτήρα. Το Μάρτιο που κρίνονται πολλά πιστεύω θα είμαστε πανέτοιμοι. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου».

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Ζουπάνης 17 (15/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Μπέμε 15 (10/16 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (4/6 επ., 4 μπλοκ),
Αλεξίεφ 18 (11/23 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ, 22%υπ.-17%αρ.), Ραουβέρντινκ 11 (10/28 επ., 1 μπλοκ, 58%υπ.-52%αρ.), Δαρίδης-λ (48%υπ.-35%αρ.)/ Ρουμελιωτάκης 1 (1 μπλοκ, 33% υπ., 33% αρ.), Οϊβάνεν  6 (3/6 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ),  Πετρέας  1  (1 άσσος), Ντρζίζγκα  5 (1/4 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τσέλιος, Στεφάνου -λ

Ηρακλής Χαλκίδας (Σπύρος Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 12 (7/11 επ., 5 μπλοκ), Δεληπρίμης 6 (6/28 επ., 29%υπ.-23%αρ.), Γκόμεζ 22 (18/40 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Μότα 15 (14/31 επ., 1 μπλοκ, 48%υπ.-31%αρ.), Γιελίνσκι 4 (4/4 επ), Πεντράο 14 (6/15 επ., 6 άσσοι, 2 μπλοκ), Τσαδήμας -λ (48%υπ.-38%αρ.), Κολτσιάκης 1 (1/2 επ., 67%υπ.), Άνταμ, Τσοκάλος.