Πρώτος και καλύτερος ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός απολαμβάνει την κορυφή της Volleyleague, μετά το πέρας της 10ης αγωνιστικής, καθώς επικράτησε 3-1 του ΠΑΟΚ που αγωνίστηκε χωρίς τους Φιλίποφ και Ιλίνιχ. Ο Δικέφαλος είχε την ευκαιρία να στείλει σε τάι μπρέικ την αναμέτρηση αλλά το μέταλλο και η εμπειρία των γηπεδούχων “μίλησαν” στο φινάλε του τέταρτου σετ.

Στο πρώτο σετ το ξεκίνημα ήταν νωθρό και για τις δυο ομάδες. Ο Τερζής πήρε θέση βασικού πασαδόρου και μοίρασε για το Δικέφαλο που βρέθηκε πίσω με 17-14 έπειτα από επίθεση του Γκέργκι και δικό του κερδισμένο μπλοκ άουτ. Η διαφορά άνοιξε για τον Ολυμπιακό που έκανε το 1-0 στο κλειστό Ρέντη.

Η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος ανέβασε στροφές και βελτιώθηκε στο μπλοκ. Ο Σωτηρίου έκανε τα… πάντα και οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πιέσει, ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις και με 18-25 έγινε το 1-1 στα σετ.

Στο τρίτο σετ, υπήρχε μόνο ο Ολυμπιακός στο τάραφλεξ και αυτό γιατί οι Πειραώτες πίεσαν την υποδοχή του ΠΑΟΚ και κατάφεραν να ελέγξουν απόλυτα το σετ για το 25-14 (2-1).

Σε πραγματικό ντέρμπι εξελίχθηκε το τέταρτο σετ με την έννοια ότι στα τρία πρώτα σετ οι ομάδες είχαν ξεκάθαρο προβάδισμα. Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 18-15 αλλά ο ΠΑΟΚ με αντεπίθεση και εκμεταλλευόμενος λάθη των γηπεδούχων ισοφάρισε σε 21-21. Οι Θεσσαλονικείς δεν εκμεταλλεύτηκαν τα τέσσερα σετ μπολ. Στο 24-25 ο Ντε Ντρις μπλόκαρε τον Χουσάι, ο Ολυμπιακός ζήτησε τσάλεντζ για να κοιταχτεί εξωνυχιστικά η φάση και δικαιώθηκε αφού ο Βέλγος διαγώνιος έκανε παράβαση στο φιλέ. Στο δεύτερο ματς μπολ των γηπεδούχων, ο Χουσάι με μπλοκ τελείωσε το ματς 30-28 και πανηγύρισε ‘εξαλλα με τους συμπαίκτες του την επικράτηση στο ντέρμπι, η οποία τον φέρνει στο +5 από τον ΠΑΟΚ.

1ο σετ: 8-6, 16-14, 21-17, 25-21
2ο σετ: 6-8, 10-16, 15-21, 19-25
3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-12, 25-14
4ο σετ: 8-5, 16-14, 21-18, 30-28

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 5 άσσοι, 53 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 3 άσσοι, 48 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 19-25, 25-14, 30-28) σε 114΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερντάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Πετρέας 9 (6/7επ., 3 μπλοκ), Χουσάι 11 (9/18επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 41%αρ.), Ανδρεάδης 2 (1/3επ., 1 μπλοκ), Ασπιώτης 8 (8/14επ.), Τερβαπόρτι 4 (1/1επ, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γκέργκι 11 (9/18επ., 2 άσσοι, 56%υπ., 44%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. – 59%υπ., 41%αρ.), Στιβαχτής, Φίνγκερ 18 (16/25επ., 2 μπλοκ), Βουλκίδης 5 (3/4επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Τζιάβρας (λ), Κουμεντάκης (0/1).

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 7π. (5/21επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 59%υπ., 38%αρ.), Τερζής, Μπιέλιτσα 8 (7/8επ., 1 άσσος), Γάτσης, Σωτηρίου 11 (9/13επ., 2 μπλοκ, 53%υπ., 24%αρ.), Βαν ντε Ντρις 25 (23/41επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Στεφάνου (λ. – 54%υπ., 29%αρ.), Χαραλαμπίδης 1 (1 μπλοκ), Κωνσταντινίδης (λ), Αρμενάκης 6 (4/8επ., 2 μπλοκ), Εφραιμίδης