CHALLENGE CUP

Θεμέλια πρόκρισης για τον Ολυμπιακό στην Ελβετία

Ο Ολυμπιακός είναι το φαβορί για να προκριθεί στα ημιτελικά του Challenge Cup και το απέδειξε από την πρώτη κιόλας αναμέτρηση κόντρα στην Πφέφιγκεν, την οποία και νίκησε με 3-1 στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των «8» της διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκες» απέκτησαν σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στους «4» ενόψει του επαναληπτικού που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τρίτη (27/2) στις 19:00 στο Ρέντη και χρειάζονται δυο σετ ή νίκη με οποιοδήποτε σκορ, για να προκριθούν για 2η σερί σεζόν στα ημιτελικά του Challenge Cup.

Με εξαίρεση το πρώτο σετ, όπου ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά, η ελληνική ομάδα έδειξε ότι είναι καλύτερη της ελβετικής.

Από το δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός με τις Χίπε και Πολ πάτησε γκάζι στην επίεση και πήρε προβάδισμα (4-9), το οποίο και αύξησε (5-11).  Στην εξέλιξη του σετ, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν για πρώτη φορά στο +7 με επίθεση της  Λαμπρούση (9-13). Οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν τον έλεγχο και επήλθε η ισοφάρισεη σε 1-1 με 19-25 ύστερα από χαμένη επίθεση της Πφέφιγκεν!

Το ξεκίνημα του τρίτου σετ βρήκε τις δυο ομάδες μαζί (5-5) αλλά με ένα εντυπωσιακό 6-0 σερί, η ελληνική ομάδα απέκτησε προβάδισμα 4 πόντων, μεταρέποντας το 6-5 σε 6-10. Με μπλοκ της Γιώτα και επίθεση της Χίπε, προέκυψε το 7-13 και με ένα 4-0 σερί ο Θρύλος, διεύρυνε τη διαφορά στο +8 (20-12). Οι γηπεδούχες μείωσαν 20-24 αλλά η Γιώτα σε πρώτο χρόνο έκανε το 21-25 και το 1-2στα σετ.

Στο τέταρτο σετ, ο Ολυμπιακός με συγκέντρωση και σωστό μοίρασμα από τη Χριστοδούλου έκανε το χρέος του. Η Χίπε διεύρυνε το σκορ στο +8 (10-18) και παρότι μείωσαν σε 12-18 οι γηπεδούχες, δεν κατάφεραν να ανατρέχουν τα δεδομένα. Η Γερμανίδα διαγώνια Χίπε «έγραψε» το 17-22, η Πολ με άσο το 18-24 και η Χίπε ξανά υπέγραψε το 19-25!

Τα σετ: 25-21 (23’), 19-25  (24’), 21-25 (25’), 19-25 (25’)