«Έσπασε» το αήττητο του Αθανασόπουλου

Έπειτα από 4 αγωνιστικές η ομάδα του Έλληνα τεχνικού γνώρισε την πρώτη της φετινή ήττα στην Bundesliga.

Στην επιβλητική “Margon Arena” της Δρέσδης η γηπεδούχος ομάδα με τη συμπαράσταση 2.600 φίλων της έκαμψε με 3-2 (25-17, 20-25, 25-27, 28-26, 15-5) σετ την αντίσταση της Στουτγκάρδης, που αν και έχανε με 1-0 σετ, κατάφερε να περάσει μπροστά με 2-1 σετ χάρις στο καλό μπλοκ και την επίθεσή της. Στο τέταρτο σετ τα κορίτσια του Βαμπλ, έστω και δύσκολα, ισοφάρισαν σε 2-2 σετ στέλνοντας το ματς στο ταί μπρέικ, όπου εκεί πήραν από νωρίς μία μεγάλη διαφορά και κυριαρχώντας σε όλους τους τομείς πανηγύρισαν στο τέλος το δίποντο της νίκης.

Τοπ σκόρερ της Δρέσδης με 28 πόντους η Κοχόνεν, ενώ για την ομάδα του Γιάννη Αθανασόπουλου, που σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα των ομάδων αλλά και έναν αγώνα λιγότερο, βρέθηκε από την κορυφή στην 4η θέση με 10 βαθμούς, η Φαν Νταλεν με 21 πόντους. Πρωτοπόρος στην βαθμολογία με 15 βαθμούς και μόλις ένα χαμένο σετ η αήττητη φέτος υπερπρωταθλήτρια Σβέριν, ενώ ακολουθούν Μίνστερ και Δρέσδη με 12 βαθμούς και μία ήττα.

Το Σάββατο 11 Νοεμβρίου η Στουτγκάρδη φιλοξενεί στην SCHARrena τις “Κυρίες με τα μαύρα” από το Άαχεν.