Ακόμα μια νίκη για το φουριόζο Παμβοχαϊκό

Τέταρτη σερί νίκη (έκτη συνολικά) σημείωσε ο ανεβασμένος Παμβοχαϊκός που πέρασε από το “Κουκούλι”, επικρατώντας με 3-1 της Παναχαϊκής στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής.

Ο Παμβοχαϊκός με σωστή τακτική, μπλοκ και καλό σερβίς κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό του με την Παναχαϊκή να κοντράρει κυρίως στο τρίτο σετ όπου και κατάφερε να κατακτήσει και να μειώσει στα σετ.

Οι φιλοξενούμενοι στα δυο πρώτα σετ είχαν το προβάδισμα και στο πρώτο και το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με την Παναχαϊκή να μη βρίσκει λύσεις και τον Παμβοχαϊκό να κάνει σχεικά γρήγορα το 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ, πάλι η ομάδα της Βόχας είχε τον έλεγχο στα τεχνικά τάιμ άουτ (7-8, 12-16) αλλά οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν το εις βάρος του 17-21 και κατάφεραν με ψυχραιμία να μειώσουν σε 2-1 σετ.

Με καλύτερη ψυχολογία μπήκε στο τέταρτο σετ η Παναχαϊκή προηγήθηκε με 8-5 και 16-14 αλλά ο Παμβοχαϊκός που ακολουθούσε στο σκορ πέρασε μπροστά 20-21 και πήρε το σετ με 21-25.

Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα σημείωσε την έκτη νίκη της στο πρωτάθλημα και μάλιστα την τέταρτη συνεχόμενη συνεχίζοντας το σερί που ξεκίνησε από τις 19 Νοεμβρίου με τον Ηρακλή. Ετσι, ανέβηκε στους 15 βαθμούς, έναν λιγότερο από τον Παναθηναϊκό και τον Ηρακλή που μοιράζονται την 2η θέση.

Η Παναχαϊκή πάλεψε για να πάρει έναν βαθμό, κατάφερε να ανατρέψει το 3ο σετ από 17-21 αλλά στο φινάλε του 4ου σετ δεν άντεξε την πίεση και έτσι έμεινε στην 8η θέση και στους 9 βαθμούς.

Τα σετ: 18-25, 19-25, 26-24, 21-25

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ρεκ 6 (6/7 επ), Σορμάζ 14 (14/22 επ, 57% υπ – 33% άριστες), Μπαράχας 11 (9/19 επ, 1 άσος, 1 μπλοκ, 45% υπ – 30% άριστες), Λιβαθηνός, Ρουμελιώτης Ν. 17 (15/42 επ, 1 άσος, 1 μπλοκ), Βλαχοστάθης 9 (7/9 επ, 1 άσος, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 44% υπ – 20% άριστες), Μουσλία (λ), Κοτσιλιάνος, Δημητριάδης 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Μαυραγάνης.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ζιβάνοβιτς 8 (1/1 επ, 6 άσοι, 1 μπλοκ), Γκράχαμ 10 (5/13 επ, 5 μπλοκ), Πέτι 18 (16/27 επ, 2 μπλοκ, 54% υπ – 20% άριστες), Πελεκούδας 12 (8/14 επ, 4 μπλοκ), Τζελάτι 10 (7/24 επ, 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μπατατζίμ 14 (14/30 επ, 74% υπ – 21% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 93% υπ – 53% άριστες), Ιωαννίδης 1 (άσσος), Γεωργίου.