CHALLENGE CUP

Τα έδωσε όλα ο Ολυμπιακός αλλά η Βολερό τον εκθρόνισε!

Η αποστολή ήταν εξ αρχής δύσκολη στο κλειστό του Ρέντη… Ο Ολυμπιακός στάθηκε στο ύψος του, κατέθεσε ψυχή, προσπαθώντας να υπερασπιστεί τον ευρωπαϊκό του τίτλο ως κατόχου του Challenge Cup αλλά η Βολερό ήταν εκείνη που στο “χρυσό” σετ χαμογέλασε, αποκλείοντάς τον νωρίς από το φετινό ταξίδι στην Ευρώπη και βάζοντας η ίδια υποψηφιότητα για το τρόπαιο!

Οι ερυθρόλευκες άγγιξαν μια… επική ανατροπή απέναντι σε ένα σκληρό αντίπαλο, καταφέρνοντας να επικρατήσουν στην κανονική αναμέτρηση με 3-1 σετ, στέλνοντας τη διαδικασία στο χρυσό σετ. Εκεί, δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή και ηττήθηκαν με 10-15.

Διαβασμένος και με Λαμπρούση το 1-0

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στην αναμέτρηση, ισορρόπησε το παιχνίδι και από τα μέσα του πρώτου σετ απέκτησε εύθραστο προβάδισμα 19-18. Με δυο σερί άσους της Τζίνας Λαμπρούση το σερί αυξήθηκε στο 5-0 για τις γηπεδούχες που διεύρυναν στο +3 τη διαφορά φτάνοντας στο 21-18. Η Χριστοδούλου εκανε το 22-18 καιη Λαμπρούση πήρε ακόμα έναν άσο για το 23-18. Με νέο πόντο της Χριστοδούλου ήρθε το πρώτο σετ μπολ (24-19) και με κερδισμένο μπλοκ άουτ της Χίπε ο Θρύλος πήρε το πρώτο σετ με 25-20!

“Απάντησε” η Βολερό

Στο δεύτερο σετ η Βολερό πίεσε τις «ερυθρόλευκες» στην υποδοχή, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και πήρε διαφορά (8-12), την οποία και αύξησε για το 16-25και την ισοφάριση.

Ανατρεπτικό 2-1

Το τρίτο σετ ξεκίνησε άσχημα για τον Ολυμπιακό (2-8) που δεν τα παρατούσε με τις… μπαρουτοκαπνισμένες Χριστοδούλου, Λαμπρούση, Χίπε, Γιώτα να το παίρνουν προσωπικά και να ισορροπούν την κατάσταση (15-15) και η Έμοντς να κάνει το 16-15! Οι γηπεδούχες πήραν κεφάλι στο σκορ με 21-19 αλλά η Βολερό μείωσε σε 21-20. Η Χίπε διατήρησε το +2 για το 22-20 αλλά η γαλλική ομάδα ισοφάρισε σε 22-22 και προσπέρασμα με 22-23. Στη συνέχεια η Γερμανίδα διαγώνιος του Ολυμπιακού ισοφάρισε σε 23-23 και το σετ πήγε στα χέρια της ομάδας του Πειραιά μετά από επίθεση άουτ της Βολερό (25-23).

Λαμπρούση της… νίκης

Η Βολερό ήθελε ένα σετ για την πρόκριση και ο Ολυμπιακός  δυο… και κάπως έτσι στο 4ο σετ οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στις αρχές (7-7). Με ένα 4-0 σερί οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 7-11. Το ένα σερί διαδεχόταν στο άλλο αφού καμία ομάδα δεν μπορούσε να κρατήσει διαφορά (18-18). Μέχρι ο σημείο που Λαμπρούση πήγε στο σερβίς και… έφυγε στο φινάλε του! Η διεθνής κεντρικός ισοφάρισε ξανά σε 19-19 και για πρώτη φορά στο σετ πέρασε μπροστά ο Ολυμπιακός με 20-19 μετά από λάθος της Βολερό! Με νέο άσο της διεθνούς μπλοκέρ διαμορφώθηκε το 21-19 και η Έμοντς έγραψε το 22-19 για το +3! Η πίεση από το σερβίς συνεχίστηκε με τη Λαμπρούση να παίρνει νέο άσο για το 23-19 και μετά από φάση διαρκείας πάνω στο φιλέ προήλθε το 24-19 για το σετ μπολ! Η Βολερό μείωσε σε 24-21, αλλά μετά από χαμένο σερβίς οι γηπεδούχες πήραν το σετ με 25-21 και οδήγησαν το ματς στο χρυσό σετ!

Χρυσές καρδιές και αποκλεισμός με ψηλά το κεφάλι

Το χρυσό σετ ξεκίνησε με τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με 3-0, ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις με Έμοντς και Χίπε και ισοφάρισε σε 4-4! ]Η Χίπε ισοφάρισε και στο 6-6 και στη συνέχεια με άσο έγραψε το 7-6 δίνοντας το πρώτο προβάδισμα στον Ολυμπιακό στο χρυσό σετ. Η Βολερό ισοφάρισε σε 7-7 αλλά η Χίπε με πλασέ έβαλε τον Θρύλο ξανά στη θέση του οδηγού, στην αλλαγή των τερέν σημειώνοντας το 8-7.  Μετά από λάθος στο φιλέ, οι «ερυθρόλευκες» διεύρυναν στο +2 το προβάδισμά τους φτάνοντας στο 9-7 με τη Βολερό να απαντάει και να ισοφαρίζει σε 9-9. Η Λαμπρούση πήρε τον τελευταίο πόντο για τον Ολυμπιακό για το 10-9 και ακολούθησε το σερί της Βολερό για το τελικό 10-15.

Το χειροκρότημα ωστόσο των φίλων του Ολυμπιακού στην ομάδα που τα τελευταία χρόνια έχει χαρίσει πολλές επιτυχίες στο σύλλογο ήταν η μεγαλύτερη επιβεβαίωση της προσπάθειας της ομάδας του Κοβάσεβιτς, η οποία πλέον στρέφεται στις εγχώριες διοργάνωσεις με στόχο να διατηρήσει τα σκήπτρα.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Ήταν ένα εξαιρετικό παιχνίδι, με πολύ καλές άμυνες και μεγάλος πόντους και από τις δυο πλευρές. Είμαι ευχαριστημένος για τον τρόπο που παλέψαμε. Σε ορισμένα σημεία βέβαια τα πράγματα δεν ήταν τόσο καλά, αλλά είχαμε απέναντί μας μια ομάδα επιπέδου Champions League. Ήμασταν άτυχοι που παίξαμε τόσο νωρίς με το συγκεκριμένο αντίπαλο. Αν υπάρχει κάτι καλό μετά από αυτό τον αποκλεισμό είναι ότι θα έχουμε περισσότερο χρόνο για να προπόνηση μέσω της οποίας θα βελτιωθούμε σε ορισμένους τομείς που δεν είμαστε καλά μέχρι στιγμής».

Η Τζίνα Λαμπρούση δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Υπήρχαν αρκετές ανατροπές κατά τη διάρκεια του αγώνα όμως η ομάδα έδειξε ότι έχει μέταλλο και μπόρεσε να φτάσει στο χρυσό σετ. Εκεί είχαμε την ευκαιρία να φτάσουμε σε μια τεράστια πρόκριση, η οποία κρίθηκε στις λεπτομέρειες και σε ορισμένα εύκολα λάθη. Αντιμετωπίσαμε πολύ νωρίς στη διοργάνωση ένα δυνατό αντίπαλο, παρ’ όλα αυτά δεν πτοηθήκαμε. Ευχαριστούμε πολύ τον κόσμο που ήρθε και μας υποστήριξε και τώρα στρέφουμε την προσοχή στους εγχώριους τίτλους, όπου θέλουμε να διατηρήσουμε τα σκήπτρα».

Tα σετ: 3-2 σε 1.51 25-20 (24’), 16-25 (20’), 25-23 (26’), 25-21 (24’)

Χρυσό σετ: 10-15 (17’)