Διπλό με «36άρη» Γιορντάνοφ στην Πυλαία

Σπουδαίο διπλό του Φοίνικα Σύρου στην Πυλαία επί του ΠΑΟΚ με 3-2 -παρόλο που δεν αλλάζει κάτι βαθμολογικά- στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Ο Δικέφαλος αγωνίστηκε με λίμπερο τον Σαφράνοβιτς και ακραίο τον Σωτηρίου. Το πρώτο σετ ήρθε εύκολα για τους γηπεδούχους που πήρανπροβάδισμα στα τεχνικά τάιμ άουτ (8-5, 16-11) και έκανε το 1-0 σετ με 25-17.

Στο δεύτερο σετ, ο Φοίνικας ανέβασε στροφές πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 8-9, έχοντας  Γιορντάνοφ και Στεφανίδη ορεξάτους. Παρόλα αυτά, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προηγηθεί και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-14. Ο Ουτσίκοφ έκανε το 22-19, όμως Πέτερλιν, Γάτσης και Γιορντάνοφ έδωσαν τις λύσεις που χρειαζόταν ο Φοίνικας, ισοφαρίζοντας σε 23-23 ενώ στις λεπτομέρειες πήραντο σετ 25-27 και έκαναν το 1-1.

Το τρίτο σετ του αγώνα ξεκίνησε καλά για τους γηπεδούχους (4-1), αλλά οι νησιώτες ισοφάρισαν γρήγορα σε 4-4. Ο Φοίνικας προηγήθηκε για πρώτη φορά στο σετ με 10-11, γεγονός που ανάγκασε τον Ιταλό τεχνικό του Δικεφάλου να καλέσει τάιμ άουτ. Με τον Σωτηρίου να δίνει λύσεις, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε μπροστά με 22-20, όμως οι παίκτες του Φοίνικα κατάφεραν και πάλι να ισοφαρίσουν(23-23). Ο Δικέφαλος, με δυο πόντους του Ουτσίκοφ, πήρε το σετ με 25-23 και έκανε το 2-1.

Στο τέταρτο σετ ο ΦΟίνικας είχε τον έλεγχο από την αρχή αλλά ο ΠΑΟΚ ακολουθήσε κατά πόδας. Οι Συριανοί έχτισαν μια διαφορά 4 πόντων (8-12, 10-14). Το τριπλό μπλοκ του ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Γιορντάνοφ, που διαμόρφωσε το 16-18, ενώ ο Στεφανίδης έφερε τη διαφορά στους 3 πόντους (17-20). Οι Πρωταθλητές έφεραν το σετ στα ίσα (24-24), όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κέρδισαν το σετ με 24-26 ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στο τάι μπρέικ, ο Φοίνικας προηγήθηκε με 3-5, όμως οι παίκτες του Ντανιέλε Ρίτσι αντέδρασαν και κατάφεραν να το ανατρέψουν και να περάσουν μπροστά 7-6, έπειτα από το άουτ σερβίς του Πέτερλιν. Το μπλοκ του Χήρα πάνω στον Ουτσίκοφ διαμόρφωσε το 8-9 ενώ ο Μπόμπι έκανε το 11-13. Οι γηπεδούχοι και πάλι βρήκαν τη δύναμη να ισοφαρίσουν αλλά ο με τους Πέτερλιν και Γιορντάνοφ έγραψε το 13-15!

1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-13, 25-17
2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-18, 25-27
3ο σετ: 8-6, 14-16, 21-20, 25-23
4ο σετ: 7-8, 14-16, 18-21, 24-26
5ο σετ: 3-5, 9-10, 10-12, 13-15

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσσους, 70 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων. Οι πότνοι του Φοίνικα προήλθαν από 6 άσσους, 70 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-17, 25-27, 25-23, 24-26, 13-15

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 17 (15/38 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 72% υπ -44% άριστες), Ουτσίκοφ 26 (26/50 επ), Σωτηρίου 12 (10/30 επ, 2 μπλοκ, 55% υπ -33% άριστες), Στίγγας 13 (7/9 επ, 6 μπλοκ), Πελεκούδας 11 (9/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βάλκιερς 1 (1/1 επ) / Σαφράνοβιτς (λ, 57% υπ -35% άριστες), Τερζής 2 (2/4 επ), Παπαδημητρίου, Σακόγλου (0/2 επ), Γκιόν (0/4).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Κάσμαρτσικ): Στεφανίδης 13 (11/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ -29% άριστες), Μαρούλης 2 (1/3 επ, 1 άσσος), Γιορντάνοφ 36 (33/67 επ, 3 άσσοι), Πέτερλιν 17 (16/42 επ, 1 μπλοκ,  62% υπ -36% άριστες),  Πεντίδης (2/8 επ, 1 άσσος), Γάτσης 5 (3/9 επ, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 60% υπ – 28% άριστες), Χήρας 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ), Ηλίας, Σούρδι.